> Cu "dolicocefalia" D-lui "g" m-am distrat si eu - cu toate astea ma > intreb ce rezultat ar apare din niste masuratori sistematice (si, > evident, independente ;))
A, despre asta era vorba? Nu va temeti si nu anticipati la tot pasul vreo pedeapsa din partea vreunei Inalte Porti. :-D N'am postulat ca dolicocefalia ar insemna minte mai multa. S'apoi africanii au dolicocefalie cata frunza si iarba, nu-i monopolul fetzei palide. Sa dea Domnul Romanului atata cata are tzeasta mezo si brahicefala a mongolizilor sino-coreeano-niponi. Insa: poate fi marker secundar (coroborabil cu verificari de inginerie genetica) pentru impact mongolid asupra diverselor populatii din Europa de Est si Sud-Est. > Codruta g

