> Cu "dolicocefalia" D-lui "g" m-am distrat si eu - cu toate astea ma 
> intreb ce rezultat ar apare din niste masuratori sistematice (si, 
> evident, independente ;))

A, despre asta era vorba? Nu va temeti si nu anticipati la
tot pasul vreo pedeapsa din partea vreunei Inalte Porti. :-D

N'am postulat ca dolicocefalia ar insemna minte mai multa.
S'apoi africanii au dolicocefalie cata frunza si iarba,
nu-i monopolul fetzei palide. Sa dea Domnul Romanului atata
cata are tzeasta mezo si brahicefala a mongolizilor
sino-coreeano-niponi.

Insa: poate fi marker secundar (coroborabil cu verificari
de inginerie genetica) pentru impact mongolid asupra diverselor
populatii din Europa de Est si Sud-Est.

>  Codruta

g

Raspunde prin e-mail lui