Nu era vorba despre "studiul religiei" (cred ca suntem cu TOTII de acord ca el
este necesar); era vorba despre lucruri "din afara" orelor de religie...
Codruta
From: Ovidiu Ionescu
Lumea nu e rea ,este cum suntem noi.
Nu se poate ajunge la credinta IN CEVA fara studiul religiei(indeferent al
carei cult)
Nu poti vorbi de morala,daca nu ai citit macar cele zece porunci!Sau alte
asemenea din cultul musulman,de exemplu
----------------------------------------------------------------------------
From: Virgil Leitoiu <[EMAIL PROTECTED]>
Reply-To: [email protected]
To: [email protected]
Subject: RE: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza
Date: Thu, 23 Nov 2006 06:02:28 -0800 (PST)
doar atat .. la punctul 2 as vrea sa adaug ceva .. si anume ca nu sint
singurele categorii.
exista oameni care inteleg prin scoli publice .. scoli laice in care nu
exista religii majoritare si minoritare ci doar copii care trebuie sa invete
ceea ce au nevoie pentru a supravietui in lumea asta rea.
si .. stimate domn, nu religia si cultul sint esenta ci credinta si moralul
.. cand se va reusi a se face aceasta distinctie .. inclusiv in raport cu noi
insine .. va fi minunat.
Ovidiu Ionescu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
1.Nicaeri in Sfanta Scriptura nu scrie "crede si nu cerceta",dimpotriva
screi:"cercetati cartile voastre..."
2.Toti cei ce inferieaza existenta icoanelor in scoli se grupeaza in
patru categorii:-
-categoria celor care se opun religiei ortodoxe;
-atei de sorginte educational-comunista;
-inculti in domeniul artei,simbolismului,istoriei,credintei in general;
-anarhisti ,posedati de spirite malefice sau cu probleme psihice;
3.Democratia functioneaza cat de cat dar incepe sa nu ne convina.Exemplu
:Legea e lege si ea nu se discuta se aplica!Avem in parlament ceea ce am decis
fiecare dintre noi.Acolo se voteaza legile si -pana una alta suntem obligati sa
le respectam.alt exemplu:pentru a se amenaja spatiul scolarexista un consiliu
de administratie ,un consiliu local in care ,prin decizia majoritatii se
stabilesc masurile cuvenite,organizatia scolii presupune si colaborarea cu
parintii care au la randul lor organisme democratic alese si au rol de decizie
in acest sens..Inteleg discrimainare pozitiva fata de minoritatile etnice-desi
nu in toata lumea occidentala se aplica,dar nu inteleg sa discriminam
hotararile majoritatii.
4.Scoala are nevoie de o reforma -inceputa de Marga -dusa pana la capat
iar sindicalismul din noi sa demonstreze ca vrea acest lucru.Profesorii si
invatatorii ar putea fi platiti mult mai bine daca ar corespunde standardelor
actuale ale invatamantului in lume si s-ar bucura de autoritatea profesionala
si morala necesara.Pentru aceasta s-ar cuveni sa se "piptene"de toti
parazitii,inculti,grobieni,aroganti,mitomani lipsiti aptitudini profesionale
si pedgogice...In plus ,pentru o retributie corespunzatoare ar trebui sa
munceasca mai mult!
5.Invatamantul in lume este aflat pe alte coordonate iar suprematia o
detin anglo americanii.Fiti siguri ca cele mai bune scoli ale lor sunt sub
obladuire religioasa.Dumnezeu sau Iisus nu lipseste de pe buzele acestora.Si
vine un neica nimeni sa-mi spuna baliverne despre icoane.Rau din lume nu poate
exista fara bine a carui actiune incepe incet,da sigur sa se simta."Raul este
necesar,fara el nu am cunoaste binele"-spun francezii.Investigatii mai atent pe
cei rai ca dupa ce ii veti face sa plezneasca veti descoperi binele!!!
Ovidiu Ionescu
------------------------------------------------------------------------
From: "apostolu2002" <[EMAIL PROTECTED]>
Reply-To: [email protected]
To: [email protected]
Subject: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza
Date: Tue, 21 Nov 2006 22:11:36 -0000
--- In [email protected], Virgil Leitoiu
<[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
> mi se pare absolut uluitor cum se discuta aici pe
> lista de discutii despre nonsubiecte cum ar fi
> prezenta religiei in scoli.
> mai bine am vorbi despre moralitatea actului
> educational, despre refuzul cadrelor didactice de a
> trece printr-o examinare psihologica (nu psihiatrica).
Cat se poate de corect, stimate domn.
Unii domni profesori, in loc sa se preocupe de debandada din scoli,
de scaderea calitatii actului de invatamant, de cresterea nr. de
drogati in randul elevilor, se preocupa de scoaterea icoanelor din
salile de clasa.
Recunosc cinstit ca daca invatamantul romanesc ar fi mers "brici",
problema icoanelor (in calse) ar fi fost o problema pentru si pt.
mine. :)
Dar .... pentru ca situatia este cea care este, si nu numai in scoli,
ci si in toata Romania, consider ca atat invatarea perceptelor
religioase de baza, cat si prezenta icoanelor in clase este
obligatorie.
Haideti sa fim cinstiti si sa recunoastem ca "dascali" nostri sunt,
multi dintre ei, doar niste "mitici" (functionarasi cu manecute nege).
Daca ei au dovedit ca nu sunt in stare sa educe o noua generatie de
oameni, poate ca macar incocularea celor 10 porunci o sa ajute.
> poate ar fi timpul sa ne dam cu mana pe la ochi si sa
> vedem ca nu icoanele crucile versetele si alte multe
> semne si simboluri religioase (indiferent de religie)
> sint esentiale unui invatamant de calitate.
Am avut timp de 50 de ani un invatamant de "mare calitate", in timpul
comunismului.
Preamarea toate acele concepte ale democratiei care sunt acum
vehiculate de unii onegisti ca mari descoperiri rezultate din
contatul cu UE.
Daca atunci NU se aplica nimic din aceste concepte ale democratiei,
ce se aplica acum este zero barat intrucat actuala democratie din
Romania este pt. dulai si nu pt. catei.
Peste cativa ani o sa se implineasca 20 de ani in care "societatea
civila" a dat si o sa dea masura neputintei ei in a implementa o
morala sanatoasa.
Convins ca pana atunci, 90% (cel putin) din onegeurile aparute ca
ciupercile (cica ar fi 40.000 in Romania) o sa dispara ca "porcii in
ceata", si ca invatamantul nu o sa evolueze dpdv al moralitatii
induse elevilor, consider ca doar invatamantul religios si credinta
pot asana marasmul romanesc.
> de ce? pentru ca biserica monopolizase educatia? sau
> pentru ca prostimea trebuia controlata?
Si una si alta. Evul mediu mai este numit si evul intunecat. :)
> in grecia antica educatia era pentru cetateni si
> pentru unele femei (mai erau si cativa sclavi educati,
> dar putini).
Va inselati profund daca credeti ca acum este altfel.
Daca absolviti Sorbona sa nu sperati ca ajungeti presedinte de mare
companie sau al acelei tari.
> a crede si nu cerceta .. nu e un principiu sanatos.
Daca imi aratati unde scrie in Biblie chestia asta, o mananc foaie cu
foaie.(Biblia)
Avand in vedere varsta mea, poate ca unii mi-ar scuza sabloanele
comuniste, dar domniei tale nu ii este permis sa aplezi la astfel
de "lozinci".
> o fi si religia buna la altceva decat cruciade si
> razboaie sfinte si campanie electorala .. personal nu
> am descoperit acel ceva inca.
Ca sa gasiti trebuie sa cautati. :)
Credinta e separata de
> actul religios, iar asta pentru ca avem scoli de
> preoti. adica daca esti licentiat in mecanica fina sau
> teologie e cam acelasi lucru, nu am nimic cu mecanica
> fina ... dar nici nu pot sa fiu de acord cu ideea de a
> invata sa fii preot.
Daca este acelasi lucru de ce nu ati urmat teologia ?
Unii zic ca este o meserie mai banoasa decat "mecanica fina" :)
Cu stima,
Dicu-Sava Cristian
www.dsclex.ro
--------------------------------------------------------------------------
Windows Desktop : retrouvez tout sur votre PC en un clin d'oeil !
----------------------------------------------------------------------------
Check out the all-new Yahoo! Mail beta - Fire up a more powerful email and
get things done faster.
------------------------------------------------------------------------------
MSN Hotmail : créez votre adresse e-mail gratuite à vie !