Realitatea crunta si imediata ne arata ca scoala este un mijloc si nu un scop. 
trecand peste jignire si peste falsitatea sustinerii unui argument stupid prin 
legitimarea sa bibliografica as vrea sa aveti abilitatea intelectuala de privi 
dincolo de dogma si dogmatism. scoala are cu adevarat rolul de a ne invata sa 
supravietuim, asta a fost mereu scoala, asa cum puii de lei invata sa vaneze, 
asa cum puii de lup sint invatati de o anumita lupoaica si de un anumit lup ce 
trebuie sa faca.
   
  scoala este modul nostru, al oamenilor de a ne pregati puii pentru lupta pe 
care o au de dat in viata. Credinta nu e tot una cu religia si nici cu 
conceptia si nici cu ideologia. si cu siguranta credinta nu e calea educatiei. 
educatia este un fenomen mult mai profund si mult mai complex, iar credinta 
este doar una dintre componentele spiritului uman .. si nu neaparat cea mai 
puternica.
   
  Iar acum voi face ceva urat ... se numeste attachemn and loss in childhood .. 
e o carte, scrisa de un colectiv de cercetatori din marea britanie, sociologi, 
asistenti sociali si psihopedagogi. daca veti avea curiozitatea sa va uitati in 
acea carte o sa aflati lucruri foarte interesante despre legatura dintre 
dezvoltarea sociala si credinta.
   
  a invata sa supravietuiesti intr-o lume atat de complexa cum este cea in care 
traim .. ganditi-va ca unii copii pot intalni chiar si oameni ingusti si 
marginiti ca dvs, care nu accepta decat opinii si pareri care sustin propriile 
puncte de vedere, presupune un sistem complex si deschis. sistemul trebuie sa 
se adapteze in permanenta la o realitate in care tinerii sint foarte bine 
conectati dar de loc pregatiti sa ii faca fata.
   
  e greu sa gandesti dincolo de dogma mai ales cand esti convins ca doar asta 
te face sa respiri .. sfatul meu  si totodata rugamintea mea .. scoateti 
castile de pe urechi chiar daca nu o sa va mai repete nimeni .. inspira, 
expira, inspira, expira ... sistemul vegetativ isi face datoria .. chiar daca 
nu crede in dumnezeu.

Ovidiu Ionescu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
              orice comparatie schioapata spune un proverb german.Comparatia 
dinre Romania si Irlanda nu numai ca schioapata dar se si potriveste ca nuca in 
perete.Un om fara credinta e un zero taiat in parti infinite,ramane un 
handicapat social si se chinuie toata viata in ignoranta.Credinta e calea 
educatiei.Indiferent de religie ,conceptie ,ideologie etc..
  Modul dvs de gandire domnule virgil e vitregit de necunoastere.Daca dupa 
dumneavoastra acesta este scopul invatamantului atunci n-am ce sa mai astept de 
la scoala romaneasca.Bine ca nu sunt multi cei ce gandesc asa.
  Daca scopul invatamantului este de "ai ajuta pe elevi sa supravietuiasca 
inseamna ca deja vedeti scoala o cazarma in care trebuie sa invatam cum sa 
supravietuim.Sfatul meu e sa va mai documentati.Un raport al UNESCO sub 
coordonarea lui Edgar Faure prezentat in 1972 intitulat Apprendre a etre(a 
invata sa fii) poate ar fi un inceput bun pentu o consolidare serioasa a 
gandirii dvs. in domeniul invatamantului.Incolo ,numai de bine
         PS.La scolile prin care a navigat dl moise sau la primaria 
municipiului buzau unde era prin '90 angajat de revolutie iar ar fi un prilej 
bun de documentare.

    
---------------------------------
  From: Virgil Leitoiu <[EMAIL PROTECTED]>
Reply-To: [email protected]
To: [email protected]
Subject: Re: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza
Date: Fri, 17 Nov 2006 04:45:45 -0800 (PST)

          Irlanda de Nord a demonstrat deja cat de buna e religia in scoli.
Au reusit in aproape 15 ani dupa ce au scos religia din scoli sa domoleaca 
razboiul religios.
   
  religia nu poate si nu trebuie sa fie fundamentul educatiei.
   
  simbolurile religioase nu isi au locul in institutiile de invatamat laice
   
  Si pana va raspunde tanara Andreia, domnule Ionescu, copii se pregatesc sa 
supravietuiasca, si scopul fundamental al invatamantului este acela de a ii 
ajuta in acest sens.
   
  o zi maxima ... si o gandire pozitiva va doresc
  
Ovidiu Ionescu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
          Stimata Andreia,
        In calitate de coautor al paragrafului 1,al articolului 9 din Legea 
invatamantului cred ca tineretea dvs explica acest mod de gandire si e firesc.
        Pentru ce se pregatesc copii in ziua de azi ?Care este scopul 
fundamental al invatamantului??Daca puteti raspunde la aceste doua 
intrebari,corespunzator veti intelege mai bine dece se foloseste crucea ca 
fiind printe primele simboluri religioase ,in scoli.Daca aveti indoieli va pot 
raspunde pe privat.Cu stima, Ionescu Ovidiu


    
---------------------------------
  From: "Centrul de Resurse ONG \"Alpha\" (Andreia M.)" <[EMAIL PROTECTED]>
Reply-To: [email protected]
To: <[email protected]>
Subject: Re: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza
Date: Thu, 16 Nov 2006 14:52:22 +0200

          Scoala romaneasca in forma in care este ea este o institutie laica. 
Nu vad pentru ce ar trebui sa existe simboluri religioase intr-o institutie 
laica. Iar orele de religie mi se pare normal sa fie ore optionale, alaturi de 
alte discipline cu caracter optional. Si spun aceste lucruri in conditiile in 
care copilul meu merge la scoala si chiar daca ar fi o disciplina optionala, eu 
i-as cere sa participe la ora de religie (pana cand si-ar spune copilul punctul 
de vedere, punct de vedere pe care va trebui sa-l accept chiar daca nu-mi va 
place).
   
  Nu ma deranjeaza existenta simbolurilor religioase in scoli, dar logic 
gandind, pe baza principiilor de functionare a institutiilor laice ale statului 
modern, nu prea au ce cauta aceste simboluri acolo, cu atat mai mult cu cat 
sunt insemnele unei anumite religii oarecum excluzand alte religii. 
   
   
  Si acum sper sa nu ma puneti la zid pentru indrazneala de a-mi exprima 
pozitia "minoritara" pe aceasta lista. Multumesc anticipat.
   
  Andreia Moraru
  Tg.-Mures
   
   
    ----- Original Message ----- 
  From: tolgs001 
  To: [email protected] 
  Sent: Thursday, November 16, 2006 12:50 PM
  Subject: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza
  

    florinlung wrote:

>Evident ca discrimineaza icoanele. Elevii musulmani au 
>la fel de mult dreptul la simbolurile religiei lor in 
>scoli. De ce doamna directoare de la Cucuietii din Deal 
>nu pune versete din Coran acolo unde mai demult statea
>Ceausescu? Pentru ca s-ar simti penibil. Ei, asa se 
>simte elevul evreu sau musulman sau ce-o mai fi el in 
>scolile romanesti.

Nu este adevarat. Madam directoare din Cucuietii din deal va
pune crucea sau o icoana pentru ca astea fac parte din
zestrea identitara a majoritatii covarsitoare a increngaturii
umane care vietuieste de 1-2 milenii pe coclaurii respectivi.
Nici in lumile celor doua religii suspomenite nu pune
nimeni problema inlaturarii simbolurilor religioase 
respective, numai si numai ca printre enoriasii respectivi
mai umbla si element imigrant crestin sau element crestin
care dauinuie p'acolo de circa 2000 de ani (NB: tot 
Nordul Africii si tot Orientul Apropiat, cu intreg
teritoriul Turciei de azi, au fost pana dupa hedjra
Profetului tzari crestinate pana in maduva. Azi d'abia
mai sufla niste comunitati crestine prin Irak, Siria,
Turcia (acestea stiind si azi sa oficieze in limba arameica,
limba care acu-s 2000 de ani era lingua franca a Orientului
Apropiat) si Egipt, unde o majoritate imensa de musulmani
tine sub presiuni o minoritate de (totusi) 8-9 milioane
de crestini ortodoc$i zisi "copti" (care, pe langa araba,
vorbesc un dialect al egiptenei antice, adica a limbii
hamite a Egiptului de dinainte de arabizare).)

>Ca sa nu mai pomenim de faptul ca trebuie pregatite scolile 
>pentru infuzia de asiatici si africani care in cateva zeci 
>de ani va schimba dramatic proportiile rasiale in Romania

(1) Ce are de a face "rasa" cu credinta crestina? Crestinismul
e internationalism per se: nu conteaza din ce trib face parte
individul, ce pigmentatie tegumentara, capilara si la iris
poseda.

(2) Daca *si* in Romania creste elementul alogen ca urmare
a fenomenelor migrationiste, de ce sa plecam de la premisa
ca "trebuie" sa ne lepadam de identitate si sa adoptam 
specificurile catorva nou veniti?!

>chiar daca Gheorghita Lupului sau Floarea de
>pe Saliste va intelege mai greu acest lucru

E si normal sa inteleaga "mai greu": pt. ei e mai firesc sa-si
pastreze specificul, identitatea, decat pentru dezradacinati.

>in ciuda faptului ca ea va primi ajutor de somaj 
>de la stat, iar chinezul fara cetatenie romana va
>munci din greu pe un salariu de nimic.

Care e legatura dintre leafa chinezului si simbolurile
religioase ale Romanilor? (Iar Chinezul, daca salariul
nu-i rentabil sau daca "partidu" nu-l strange cu u$a,
nu se urneste catre Romania. Nici un popor nu s'apuca
de umblat teleleu prin lume daca in vatra lui o duce ca
in sanul lui Avram.)

>Daca scolile renunta la icoane acum, atunci poate va 
>fi mai ferita de fenomene gen Franta 

Cata naivitate, d-le Lung!

>vezi maghrebienii defavorizati sistematic care
>rabufnesc periodic.

Dumneata nu stii ca maghrebinii respectivi (care nu-s
toti maghrebini, multi is de dincolo de Sahara), adica
un numar f. mare dintre ei, o duc in Franta mai bine 
decat 50% sau 75% din poporul roman din RO sub Ceasca,
Iliescu, Constantinescu, Basescu.

Ca lumea bastinasa se uita banuitor catre ei e o treaba;
dar ca extrem de multi nu invata carte in scoli, ci se
lasa atrasi de viata lumii interlope si de ce-i este
aferent, e alta treaba, de o mie de ori mai relevanta
in privinta cauzelor fenomenului. Blocoaiele alea care
li le pune statul la dispozitie, ca sa domicilieze 
civilizat, sunt initial de confort mai mare decat ceea
ce cunoaste cetateanul roman obisnuit. Dar parligarii
aia (care nu-s toti musulmani!), daca n'au educatie,
daca au instincte mai puternice de... vandalism, fac
din cartierele respective slums, in care si politia
se aventureaza rar (totusi, in general, slums care arata
mai bine decat alea din SUA, South Bronx and the like!).

>Argumentelor vadimistice nu le vad nici o relevanta 
>actuala, o spun cu toata parerea de rau.

Dincolo de vadimisme si alte isme sforaitoare demagogice
aiurea'n tramvai, exista aspecte reale de viata, aspecte
crunte, care ameninta constant esafodajul statalitatii
democrate, pluraliste, bazate pe cat mai multe drepturi
pentru individ si minoritati. E mare pericolul cand...
primitivismul (sunt constient de toate conotatiile
cuvantului) patrunde, se lateste si, dupa o vreme, ajunge
sa fie precumpanitor in societate.

In afara de argumentul identitar, e si argumentul... etic:
crestinismul (mai ales cel practicat azi) nu e ceva care
sa bage groaza in oameni (precum niste isme, ca bolsevismul,
fascismul si nazismul); nici nu-i prigoneste pe cei ce
au alte conceptii despre lume (azi, Giordano Bruno, cel
ce zicea ca sunt nu numai mai multe sisteme solare, ci si
mai multe universuri, nu mai e ars pe rug, ci, dimpotriva,
primit in audientza la Ratzinger tocmai din respect pentru
eruditia lui de Giordano Bruno).

In fine, argumentul estetic: apucati-va atunci, aidoma
iconoclastilor, si distrugeti "zugraveala" lui Michelangelo
din Capela Sixtina (scoateti din manualele pt. scolari 
toate paginile cu poze color si alb-negru), sfarmati
statuile lui David si Moise si dati cu tencuiala si peste
picturile hieratice dupa canon bizantin facute de Parvu
Mutu, precum si pe cele facute in sec. 19 de viitorul 
mare pictor Nae Grigorescu. Scoateti troitzele si dati-le
la valorificarea lemnului. 

Last but not least: eliminati sursa de poluare fonica --
clopotele bisericilor. (Si urcati muezinii in clopotnitze
sa preamareasca pe Domnul prin mijloace naturale, guturale,
si prin vocalize... maghrebine.) 

Gheorghitzã a' Lupului
[a' Lupului e porecla clanului meu patern]



  







  
---------------------------------
  MSN Hotmail sur i-mode : envoyez et recevez des e-mails depuis votre 
téléphone portable !   



    
---------------------------------
  Sponsored Link

Mortgage rates near 39yr lows. $310,000 Mortgage for $999/mo - Calculate new 
house payment   






  
---------------------------------
  MSN Hotmail sur i-mode : envoyez et recevez des e-mails depuis votre 
téléphone portable !   

         

 
---------------------------------
Cheap Talk? Check out Yahoo! Messenger's low PC-to-Phone call rates.

Raspunde prin e-mail lui