"Stimata doamna!
Eu chiar va inteleg.
Si va plang.
Va plang pt. momentul in care optiunea copilului dvs.
o sa fie de a se droga si
domnia voastra o sa acceptati acest lucru si o sa
bateti targu ca sa ii faceti
rost de droguri din leafa domniei voastre.
Doamna draga, "libertatea" se intinde pana cand si
unde, calca pe bataturi
majoritatea.
Care cu totul intamplator in Romania este crestina si
ortodoxa."
Mr. Dicu-Sava, Cristian
"Scoala romaneasca in forma in care este ea este o
institutie laica. Nu vad
pentru ce ar trebui sa existe simboluri religioase
intr-o institutie laica. Iar
orele de religie mi se pare normal sa fie ore
optionale, alaturi de alte
discipline cu caracter optional. Si spun aceste
lucruri in conditiile in care
copilul meu merge la scoala si chiar daca ar fi o
disciplina optionala, eu i-as
cere sa participe la ora de religie (pana cand si-ar
spune copilul punctul de
vedere, punct de vedere pe care va trebui sa-l accept
chiar daca nu-mi va
place).
Nu ma deranjeaza existenta simbolurilor religioase
in scoli, dar logic
gandind, pe baza principiilor de functionare a
institutiilor laice ale statului
modern, nu prea au ce cauta aceste simboluri acolo, cu
atat mai mult cu cat
sunt insemnele unei anumite religii oarecum excluzand
alte religii.
Si acum sper sa nu ma puneti la zid pentru
indrazneala de a-mi exprima
pozitia "minoritara" pe aceasta lista. Multumesc
anticipat."
Andreia Moraru
Tg.-Mures
Dear Mr. Dicu-Sava Cristian,
as indrazni sa va intreb, de unde va luati libertatea
de a va plange pentru copilul meu, care - chipurile -
ar ajunge inevitabil la a se droga (cel putin in
opinia dvs.).
Cat despre:
"Doamna draga, "libertatea" se intinde pana cand si
unde, calca pe bataturi
majoritatea.
Care cu totul intamplator in Romania este crestina si
ortodoxa." - marturisesc ca raman mut citind
monstruozitati de acest fel. Vasazica pt. dvs.
limitele libertatii sunt definite de "bataturile pe
care calca majoritatea".
Vreau sa va spun numai ca datorita unor minti
stralucite ca si a dvs. port lupte seculare (care sper
sa nu dureze mai mult de cateva saptamani) pentru a-mi
boteza copilul inca nenascut in religia ortodoxa -
sotia mea fiind romanca si - conform "bataturii
majoritare" - ortodoxa. Iar eu fiind un ungurean de
cea mai joasa speta: anume secuian. NU vreau sa
detaliez ce factori ("istorici") -ai bisericii
ortodoxe locale - (ne)-au dus in situatia asta, deloc
fericita.
Daca in opinia dvs. adevarul - fie el si al credintei
- tine de monstruozitatea principiului "dictaturii
majoritatii": "Eu chiar va inteleg.
Si va plang." E de plans, intr-adevar. Si - mai ales -
de gandit. Ceea ce - intre noi fie vorba - nu este
deloc identic cu bavardajul lui "idees recus" confuz
si autosuficient si care tine de o autoritate si
autoritarism, ambele dubiose.
Toate bune,
Jozsef Gal
__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com