At 07:37 AM 12/18/2006, Amana Ferro wrote: >Inteleg ca ma puneti in categoria corectilor politici. Va multumesc >de compliment.
Problema cu "politically corect" e ca e plina de ipocrizie. Daca ar merge pin la capat cu ideile lor ar fi macar consistenti. > Spuneti ca acesti "corecti politici" elaboreaza gandiri falacioase > ca cea expusa de mine, Mi se pare absurd ca luptatorii correctitudinii politice nu se simt ca exista tari unde poti fi condamnat pentru delict de opinie, si nu ma rafer la Coreea de Nord, Cuba sau Iran ci la tari occidentale unde cica democratia si libertatea sint in floare. N-am auzit pe nici un corect politic sau membru al societatii civile sa protesteze pentru libertate, mai ales ca de citiva ani a intrat si Romania in categoria tarilor in care n-ai voie sa discuti anumite subiecte. Cind au fost marsuri pentur libertatea de gindire si expresie in Romania? Va rog sa dati exemple! Ma intreb si eu, fara sa fiu expert, cum se potriveste asta cu teoria open society a lui Karl Popper? Mie imi suna realitatea cam asa: "e libertate mai to'arasi capitalisti da' nu si pentru catei". Ma insel?

