Draga domnule Emil Moise,

Citez cateva randuri din scrisoarea deschisa ce ati dat-o publicitatii de
curand:

"Recunoastem consecintele negative la care poate fi supusa o femeie ca
urmare a efectuarii unui avort, insa consideram ca acestea pot fi diminuate
sau eliminate numai prin educatie si nu prin criminalizarea avortului,
arestand femeia care l-a practicat."

De-acord, asta inseamna ca sunteti alaturi de asociatiile Pro-Life /
Pro-Vita si ca nu aprobati avortul, sunteti doar impotriva legii de
interzicere a avortului [datorita efectelor adverse pe care le poate avea
tocmai interzicerea]?

M-as bucura sa aud ca da!

Credeti ca scoaterea de sub interdicitie a avortului ar diminua numarul de
avorturi? [Ma cam indoiesc]

Ce ma minuneaza pe mine este ca in polemica asta unii apara mamele, ceilalti
apara pruncii' ei bine intr-adevar si unii si altii trebuie aparati, solutia
ar fi ca inclusiv asociatia domnului Moise sa incerce sa le faca pe mame sa
isi dea seama ce fac, sa aiba grija ce fac cu propriul trup, sa stie ca ceea
ce iau in pantece nu este doar o bucata de carne ci o fiinta umana, cum si
ele sunt nu doar niste bucati de carne vie ci niste fiinte umane
binecuvantate cu posibilitatea de a darui la randul lor viata.

Toata viata incercam sa nu facem greseli, desi admitem ca suntem supusi
greselii.
De ce o femeie care tocmai a "gresit", sa mai faca inca o greseala avortand?

De ce o alta femeie care deja se bucura de 1,2 copii prefera sa arunce la
canal al 3,4-lea copil?

Cum de oamenii foarte saraci isi permit sa aiba mai multi copii, iar cei cu
o situatie materiala buna se zgarcesc?

De unde stiti ca acei 1, 2 copii carora le-ati permis sa traiasca sunt mai
buni decat cei pe care i-ati omorat (sau doriti sa ii omoriti)?

Domnule Moise, chiar daca s-ar putea sa nu fiti de acord cu avortul,
documentul publicat de dumneavoastra va arata ca fiind un partizan al
acestuia...

M-as bucura sa oferiti o clarificare.

Raspunde prin e-mail lui