Buna ziua,
   
  Da, de data asta iata ca au fost lansate si cateva propuneri concrete care 
pot sa fie puse in practica.
   
  As mai adauga si eu rugamintea catre ONGurile din Romania care fac proiecte 
internationale, conferinte, exchange-uri etc, sa incerce sa implice Moldova cat 
mai mult in proiectele lor.
   
  Toate bune,
  Catalin Cornea
  www.infotineret.ro 
   
   
   
  Stimate domnule Curteanu,

Dumneavoastra si altii care cu stiinta sau simplu prin influenta continuati sa 
traiti in mentalitatea frici de ba-bau faceti de fapt politica Moscovei.

Ce cereti dumneavoastra este implicarea statului Romania in actiuni precise de 
influentare a vointei cetatenilor Rep.Moldova ceea ce vine ca manusa pe mana 
pentru politica de conservare a fostului imperiu a Moscovei. 

Ca solutie eu va recomand 
1 Adunati prietenii la un pahar de vorba, deschideti lista si lansati ideeea de 
unificare cu Romania. Deschis pe fata si fara nici o confuzie adunati semnaturi 
.

2 Indemnatii pe romanii din familiile cu nume poacite "pa rusky" sa -si schimbe 
numele si pana la schimbul oficial sa semenze in protest cu ambele nume .

3 Lasati-o mai moale cu cererile de implicare a statului Romania urmand jocul 
Moscovei in soarta pe care o votati singuri de 17 ani (!)
Restul, scuze cu politica de influentare a rusofililor si alte explicatii 
savante ca asa numitul zambiism nu isi au rostul decat la capitolul FABULATII 
si sunt demne de emisiunile "gavarit Moskva" !

Desteapta-te romane ! Esti singur pe lume !

Vasile Bouleanu .

Curteanu Denis <denicurteanu@ yahoo.com> wrote:
D-le Bouleanu,
eu de atatea ori v-am explicat de ce si cum, dar vad ca d-ra tot cu "ursu" 
tineti. Oare de ce?
Ce asa greu de inteles ca Romania si fortele romanesti din Basarabia au pierdut 
si pierd in continuare "RAZBOIUL INFORMATIONAL" ?
Toata lumea, care a crescut in URSS e "zombata" de ideologia pro-ruseasca si 
cred in asta, pentru ca au crescut cu ideologia asta si altceva mai bun, ei 
inca n-au vazut, si in continuare mass-media ruseasca castiga terenul in 
Moldova, tocmai ca "alt tip" de media nu este prezent acolo. Nu vreau sa spun 
ca posturile romanesti nu-si fac treaba, toata chestia ca mass-media romaneasca 
are impact asupra generatiei care a venit dupa 91 - insa mai trebuie vreo 10-15 
ani ca aceasta generatia sa devina majoritara - ma refer sa aiba impact si la 
alegerile parlamentare ca sa se schimbe ceva. Plus la asta nu 17 ani am votat 
cu comunismu, doar ultimii 6 (pt ca criza economica a ajuns la proportii 
catastrofice, iar orice istoric o sa va spuna cu cine voteaza masele in timpul 
de criza - cu extremistii, asta e...). Insa d-ra uitati ca ati votat de 2 ori 
cu Ilici (Iliescu) si cu PSD de 3 ori si acuma Romania are 40% din parlamentari 
- psd-isti si astea dupa d-ra cine sunt? Nu tot fost
PCR-isti?? Si ati reusit sa scapati doar partial de ei dupa ce SUA si UE au 
intervenit masiv cu fondurile lor ca sa-i lichideze de la putere si n-au reusit 
in mare parte. Pai ce vreti atunci de la biata Moldova controlata si rupta in 
patru de Rusia, fara sprijinul fortelor democratice din afara?? E foarte simplu 
sa intelegi ca actualmente nu se poate de facut nici un fel de referendum. Mai 
intai trebuie de facut un echilibrul al mentalitatilor, ma refer al celor care 
au crescut dupa 91 cu cei care sunt acuma si dupa aia putem vorbi de un 
referendum.

D-lui Mircea Popescu... nu vreau sa va supar, dar acolo in CALIFORNIA sa stiti 
ca e mult prea cald decat in Moldova...eee. .si asta n-ar fi o problema atata 
timp cat diferenta as fi fost doar in climatul din cele doua regiuni...mai e si 
faza ca D-ra nu prea cunoasteti populatia si istoria de dupa 44 incoace ca sa 
intelegti mentalitatea si comportamentul moldovenilor spalati la creier. De aia 
v-as sugera sa va obtineti de comentariile scrise in California - ca e foarte 
departe totusi si riscati sa gresiti.

Stimata D-na Vitalia,
Va sustin in continuare si aveti mare dreptate, iar ceea ce a facut PL - nu mi 
se pare rational si probabil a fost facut doar cu teama pierderii potentialului 
electoral din MD (imi pare rau ca fortele care se declara pro-romanesti sunt 
asa de dezbinati - e un mare pacat). Personal o sa va sprijin, pentru ca din 
tot electoratul care exista in Moldova, numai D-ra imi creati stare de 
incredere si ceea ce propuneti are o logica si intr-adevar poate fi realizat, 
avand multa rabdare si vointa.

Cu stima,
Denis Curteanu.

 
---------------------------------
Don't be flakey. Get Yahoo! Mail for Mobile and 
always stay connected to friends.

Raspunde prin e-mail lui