Comentariu solicitat de IA REGNUM Vitaliei Pavlicenco, presedintele PNL din Republica Moldova, deputat, la opinia lui Ilia Galinski, data mai jos.
«Romania, UE si SUA nu vor accepta niciodata un protectorat rusesc in Transnistria» - a declarat la 11 ianuarie 2008, intr-un interviu acordat reporterului IA REGNUM, comentind declaratiile politologului nistrean Ilia Galinski, liderul PNL din Moldova, deputat in Parlament. «In caz extrem, acestea vor fi gata sa accepte modelul, conform caruia sub influenta diasporei ucrainene din SUA si a unui sir de personae oficiale din UE Transnistria sa devina un protectorat ucrainean. Potrivit unor date, circa 30% din locuitorii Transnistriei ar dori a se uni cu Ucraina. Nu cred ca Rusia are sprijinul majoritatii populatiei din Transnistria» - a mentionat Pavlicenco. Amintim ca la 9 ianuarie 2007, intr-un interviu acordat IA REGNUM, directorul Institutului de istorie, stat si drept al Universitatii de stat din Transnistria, profesor, doctor in filozofie, Ilia Galinski, a declarat ca «Moldova nu are o alta iesire decit a se uni cu Romania», in timp ce recunoasterea internationala a RMN "se apropie tot mai mult». «In primul rind, nu cred in recunoasterea internationala a Transnistriei ca stat a spus, in continuare, Pavlicenco. In al doilea rind, , nu vad nici o diferenta intre politica pe care o promoveaza Vladimir Voronin si cea pe care o promoveaza Igor Smirnov Nici unul dintre ei nu doreste apropierea de UE si NATO, deoarece aceasta ar fi insemnat obtinerea unitatii populatiei din Moldova si Romania. Si Voronin, si Smirnov doresc mentinerea intregului teritoriu al Republicii Moldova in zona de influenta ruseasca, doar ca fiecare doreste sa cistige cit mai mult din asta el si clanul sau. Pentru ca, fiind in componenta UE si NATO, ei sau succesorii lor vor trebui sa respecte legislatia internationala, ceea ce nu corespunde intereselor lor personale». Liderul PNL si-a exprimat convingerea ca, «pentru binele oamenilor, perspectiva Republicii Moldova reintregite ar trebui sa fie UE si NATO». «Poporul roman din cele doua state romanesti va decide daca vrea sa traiasca intr-un singur stat - Romania. In realitate, Voronin grabeste evenimentele, prin faptul ca a creat din Republica Moldova un stat-problema, un stat-falimentar, cel mai sarac stat din Europa. Stat, al carui cetateni, inclusiv de origine neromaneasca, pleaca si in Romania, si in intreaga UE, pentru a trai in conditii civilizate, intr-un stat de drept, a avea libertatea de exprimare si libertatea circulatiei. Si eu cred ca formula propusa de PNL privind unirea initiala intr-o Uniune Interstatala Romania Republica Moldova, pina la aderarea totala la UE, ar putea contribui la reintegrarea accelerata a Republicii Moldova, cu definirea ulterioara a statutului Transnistriei» - a subliniat Pavlicenco. In opinia sa, Bucurestiul va putea si va trebui «sa coopereze bine cu Ucraina de asemenea, viitor miembru al UE si NATO pentru ca politica sa fata de zona nistreana si minoritatea romaneasca din Ucraina sa corespunda normelor europene». «Din cite cunosc, 28% in cetatenii Romaniei nu sint contra intrarii Transnistriei in componenta Romaniei, iar alti 28% sint contra. In ansamblu, majoritatea populatiei Romaniei doreste unirea celor doua state romanesti, in conditiile controlului asupra teritoriului Transnistriei din partea autoritatilor constitutionale de la Chisinau» - a spus, in concluzie, Vitalia Pavlicenco.-0- Agentia de presa REGNUM spune ca «Moldova nu are alta iesire din situatie decit sa se uneasca cu Romania». Un interviu acordat de politologul nistrean Ilia Galinski, directorul Institutului de istorie, stat si drept la Universitatea de stat din Transnistria, profesor, doctor in filozofie, despre rezultatele anului 2007 si perspectivele dezvoltarii in continuare a RMN. IA REGNUM: Ce factori din politica externa au fost fundamentale in dezvoltarea statului nistrean in anul 2007? O influenta imensa si o actiune asupra viabilitatii republicii si asupra perspectivelor evolutiei Transnistriei ca stat independent au avut-o alegerile municipale din Moldova. Infringerea Partidului Comunist din Moldova este o demonstrare a viitoarei stari a acestei tari, un fel de pronostic. Mai curind, peste jumatate de an, cind in Moldova vor avea loc alegerile parlamentare, la putere vor veni adeptii unirii cu Romania. Practic, adeptii autoritatilor romane nici nu ascund de mai de demult ca procesul de unificare a celor doua state romanesti trebuie sa se produca dupa modelul unificarii celor doua Germanii. Si faptul ca primarul Chisinaului este exact exponentul acestor forte unioniste care se pronunta pentru unirea Romaniei cu Moldova, ne spune ca a si fost elaborat scenariul viitoarelor actiuni. Cunoastem din istorie ca Basarabia a primit statalitate datorita Republicii Autonome Moldovenesti, adica azi statul transnistrean. Problema e ca nu Transnistria a fost bagata cu forta in componenta Basarabiei, ci Basarabia, ca teritoriu, care nu avea statalitate si era, pur si simplu, o provincie in componenta Romaniei, a fost alipita la Republica Autonoma Moldoveneasca. De aceea, sint pe deplin de acord cu afirmatiile unor istorici recunoscuti privind faptul ca formarea RSS Moldoveneasca a fost la timpul sau un experiment stalinist nereusit. In mod corespunzator, pornind de la faptul ca semnarea Pactului Molotov-Ribbentrop a fost un act criminal, Romania pretinde azi la teritoriul Moldovei. Insa actualei elite politice a Moldovei nu ii este convenabil a se uni cu cu Romania, deoarece isi va pierde toate privilegiile, avantajele, inviolabilitatea politica si cel mai important i s-ar putea cere sa-si imparta capitalurile si puterea politica. Mai mult, pe linga inlaturarea din functiile detinute, pot urma dosare penale. Toate incercarile Presedintelui Moldovei, Vladimir Voronin, de a se intelege cu UE si SUA ca sa opreasca Romania, nu duc la nimic, deoarece imboldul unirii Romaniei cu Moldova a fost dat exact in UE. Actualul Presedinte al Romaniei, Traian Basescu, si intreaga elita politica a Romaniei actioneaza foarte energic in aceasta directie, deschid noi consulate pe teritoriul Moldovei, pentru ca un numar maxim de cetateni sa poata primi cetatenia romana. Moldovenii, desigur, primind cetatenia romana, primesc posibilitatea de a merge in statele principale ale Europei pentru a munci si locui. In exact acest mod partea romana incearca azi sa rezolve problema unirii cu Moldova. Conform ultimelor date ale sondajelor sociologice, 70% din locuitorii Moldovei nu se pronunta contra unirii tarii cu Romania, daca va urma aderarea la UE. IA REGNUM: Cum apreciati in acest context expansiunea romaneasca a Romaniei spre teritoriul Moldovei? Biserica Ortodoxa Romaneasca nu actioneaza, in acest sens, ca o organizatie spirituala independenta, ci ca una politica, ce executa o comanda de stat. In acest fel, ofensiva pe teren politic se consolideaza prin ofensiva pe directia spiritual-religioasa. Incercarile de a deschide eparhii nu numai pe teritoriul Moldovei, dar si pe teritoriul Transnistriei, provoaca azi proteste dure atit din partea Patriarhiei Moscovei, cit si din partea elitei Bisericii Ortodoxe Ruse din Transnistria. Insa aceste proteste nu sint receptate in nici un fel in Romania. Cred ca problema, in principiu, este rezolvata si mai devreme sau mai tirziu Moldova nu va avea o alta iesire din situatie, decit a se uni cu Romania. IA REGNUM: In legatura cu schimbarile politice interne produse in 2007 in Ucraina cum se pot schimba relatiile ucraineano-nistrene in 2008? Intr-adevar, alegerile pentru Rada Suprema a Ucrainei au fost unul dintre cele mai importante evenimente ale anului 2007. Si desi in aceste alegeri au invins forte prooccidentale in frunte cu Iulia Timosenko, mi se pare ca ea, ca politician cu spirit pragmatic, va incerca sa traga foloase din toate. Se vede ca Ucraina si-a activizat politica pe dimensiunea nistreana. De aceea nu exclud ca relatiile ucraineano-nistrene in anul 2008 se pot imbunatati esential. Actuala conducere a Ucrainei intelege ca in cei 2-3 ani precedenti Ucraina a ocupat o pozitie secundara in procesul de reglementare moldo-nistreana. Ucraina nu a tinut in mod evident cont de faptul ca pentru Transnistria frontiera cu Ucraina este principala iesire pentru legaturi si contacte cu alte state. Cred ca noua conducere ucraineana a inteles clar acest lucru. Nu trebuie sa uitam ca Transnistria a fost cindva o republica autonoma in componenta Ucrainei. Daca Ucraina la timpul sau ar fi promovat o politica corecta si ar fi intreprins actiuni pentru facilitarea vietii poporului nistrean, nu exclude ca azi o mare parte din cetatenii transnistreni ar fi fost clar orientati spre Ucraina. De aceea nu se exclude ca exact acest moment a fortat conducerea ucraineana sa-si schimbe, in ultimul timp, atitudinea fata de RMN. Un exemplu sint actiunile de ajutor umanitar, pe care Ucraina il acorda Transnistriei, lucrul pentru crearea de centre ucrainesti pentru promovarea culturii ucrainene, sprijinirea etnicilor ucraineni pe teritoriul republicii. In felul acesta, vedem azi acordarea unui ajutor destinat si gindit exact pentru sprijinirea ideii nationale ucrainene in RMN. IA REGNUM: Cit de importanta a fost pentru Transnistria in 2007 influenta Federatiei Ruse? Fara indoiala, o mare importanta o are faptul desfasurarii Zilelor Transnistriei la Moscova. Poate ca aceasta nu a primit o rezonanta atit de mare, pe care au contat conducatorii politici ai Transnistriei, cu toate acestea, realizarile republicii, inclusiv in sfera stiintei, invatamintului, culturii, au fost reprezentate la Moscova si au obtinut un rezultat palpabil. Un eveniment, de asemenea, foarte important, au fost alegerile pentru Duma de stat a Federatiei Ruse faptul ca transnistrenii, ca cetateni ai Rusiei, si-au putut realiza datoria civila de a participa la alegerile pentru Duma de stat. Rusia a fost mereu aparatoarea compatriotilor sai si faptul ca majoritatea in Duma de stat vor fi cei de la partidul «Edinaia Rosia», sprijinit in majoritate absoluta si de rusii din Transnistria, ne spune ca acest partid nu ne va lasa statul la nevoie. Iar faptul ca acest partid a incheiat un acord cu partidul nistrean "Obnovlenie" demonstreaza ca "Edinaia Rosia" acorda sprijin principalului partid din Transnistria in viitoarea arhitectura de stat a RMN. IA REGNUM: Ce factori din politica interna a Transnistriei au influentat situatia internationala a republicii? Principalul bilant al celor 17 ani de existenta a RMN este ca Transnistria demonstreaza ca este un stat instituit si viabil. Adica in fiece an ne afirmam suveranitatea statala, in felul acesta, recunoasterea internationala a republicii se apropie tot mai mult. De asemenea, acest an a devenit o etapa specifica in planul constructiei de partid. Sistemul partinic nistrean se formeaza, intr- o anumita masura, sub influenta ideologica si teoretica a sistemului partinic din Federatia Rusa. Este foarte important pentru afirmarea statalitatii si a societatii civile din Transnistria. Daca in Rusia s-a format partidul de guvernamint "Edinaia Rosia", care se foloseste de sprijinul absolut al cetatenilor, in Transnistria a cistigat increderea alegatorilor partidul "Obnovlenie". Conducerea acestui partid actioneaza corect si profesional, astfel incit isi ridica sistemic ratingul. Cred ca partidul "Obnovlenie" va putea avea in curind dupa simpatiile cetatenilor si sprijinul electoral real un sprijin si un statut in Transnistria, asa cum il are "Edinaia Rosia" in FR.

