Comentariu solicitat de IA REGNUM Vitaliei Pavlicenco, presedintele 
PNL din Republica Moldova, deputat, la opinia lui Ilia Galinski, 
data mai jos.

«Romania, UE si SUA nu vor accepta niciodata un protectorat rusesc 
in Transnistria» - a declarat la 11 ianuarie 2008, intr-un interviu 
acordat reporterului IA REGNUM, comentind declaratiile politologului 
nistrean Ilia Galinski, liderul PNL din Moldova, deputat in 
Parlament. «In caz extrem, acestea vor fi gata sa accepte modelul, 
conform caruia – sub influenta diasporei ucrainene din SUA si a unui 
sir de personae oficiale din UE – Transnistria sa devina un 
protectorat ucrainean. Potrivit unor date, circa 30% din locuitorii 
Transnistriei ar dori a se uni cu Ucraina. Nu cred ca Rusia are 
sprijinul majoritatii populatiei din Transnistria» - a mentionat 
Pavlicenco.

Amintim ca la 9 ianuarie 2007, intr-un interviu acordat IA REGNUM, 
directorul Institutului de istorie, stat si drept al Universitatii 
de stat din Transnistria, profesor, doctor in filozofie, Ilia 
Galinski, a declarat ca «Moldova nu are o alta iesire decit a se uni 
cu Romania», in timp ce recunoasterea internationala a RMN "se 
apropie tot mai mult». 

«In primul rind, nu cred in recunoasterea internationala a 
Transnistriei ca stat – a spus, in continuare, Pavlicenco. – In al 
doilea rind, , nu vad nici o diferenta intre politica pe care o 
promoveaza Vladimir Voronin si cea pe care o promoveaza Igor 
Smirnov – Nici unul dintre ei nu doreste apropierea de UE si NATO, 
deoarece aceasta ar fi insemnat obtinerea unitatii populatiei din 
Moldova si Romania. Si Voronin, si Smirnov doresc mentinerea 
intregului teritoriu al Republicii Moldova in zona de influenta 
ruseasca, doar ca fiecare doreste sa cistige cit mai mult din asta 
el si clanul sau. Pentru ca, fiind in componenta UE si NATO, ei sau 
succesorii lor vor trebui sa respecte legislatia internationala, 
ceea ce nu corespunde intereselor lor personale». 

Liderul PNL si-a exprimat convingerea ca, «pentru binele oamenilor, 
perspectiva Republicii Moldova reintregite ar trebui sa fie UE si 
NATO». «Poporul roman din cele doua state romanesti va decide daca 
vrea sa traiasca intr-un singur stat - Romania. In realitate, 
Voronin grabeste evenimentele, prin faptul ca a creat din Republica 
Moldova un stat-problema, un stat-falimentar, cel mai sarac stat din 
Europa. Stat, al carui cetateni, inclusiv de origine neromaneasca, 
pleaca si in Romania, si in intreaga UE, pentru a trai in conditii 
civilizate, intr-un stat de drept, a avea libertatea de exprimare si 
libertatea circulatiei. Si eu cred ca formula propusa de PNL privind 
unirea initiala intr-o Uniune Interstatala Romania – Republica 
Moldova, pina la aderarea totala la UE, ar putea contribui la 
reintegrarea accelerata a Republicii Moldova, cu definirea 
ulterioara a statutului Transnistriei» - a subliniat Pavlicenco.

In opinia sa, Bucurestiul va putea si va trebui «sa coopereze bine 
cu Ucraina – de asemenea, viitor miembru al UE si NATO – pentru ca 
politica sa fata de zona nistreana si minoritatea romaneasca din 
Ucraina sa corespunda normelor europene». «Din cite cunosc, 28% in 
cetatenii Romaniei nu sint contra intrarii Transnistriei in 
componenta Romaniei, iar alti 28% sint contra. In ansamblu, 
majoritatea populatiei Romaniei doreste unirea celor doua state 
romanesti, in conditiile controlului asupra teritoriului 
Transnistriei din partea autoritatilor constitutionale de la 
Chisinau» - a spus, in concluzie, Vitalia Pavlicenco.-0- 

Agentia de presa REGNUM spune ca «Moldova nu are alta iesire din 
situatie decit sa se uneasca cu Romania». Un interviu acordat de 
politologul nistrean Ilia Galinski, directorul Institutului de 
istorie, stat si drept la Universitatea de stat din Transnistria, 
profesor, doctor in filozofie, despre rezultatele anului 2007 si 
perspectivele dezvoltarii in continuare a RMN.

IA REGNUM: Ce factori din politica externa au fost fundamentale in 
dezvoltarea statului nistrean in anul 2007? O influenta imensa si o 
actiune asupra viabilitatii republicii si asupra perspectivelor 
evolutiei Transnistriei ca stat independent au avut-o alegerile 
municipale din Moldova. Infringerea Partidului Comunist din Moldova 
este o demonstrare a viitoarei stari a acestei tari, un fel de 
pronostic. Mai curind, peste jumatate de an, cind in Moldova vor 
avea loc alegerile parlamentare, la putere vor veni adeptii unirii 
cu Romania. Practic, adeptii autoritatilor romane nici nu ascund de 
mai de demult ca procesul de unificare a celor doua state romanesti 
trebuie sa se produca dupa modelul unificarii celor doua Germanii. 
Si faptul ca primarul Chisinaului este exact exponentul acestor 
forte unioniste care se pronunta pentru unirea Romaniei cu Moldova, 
ne spune ca a si fost elaborat scenariul viitoarelor actiuni. 
Cunoastem din istorie ca Basarabia a primit statalitate datorita 
Republicii Autonome Moldovenesti, adica – azi – statul 
transnistrean. Problema e ca nu Transnistria a fost bagata cu forta 
in componenta Basarabiei, ci Basarabia, ca teritoriu, care nu avea 
statalitate si era, pur si simplu, o provincie in componenta 
Romaniei, a fost alipita la Republica Autonoma Moldoveneasca. De 
aceea, sint pe deplin de acord cu afirmatiile unor istorici 
recunoscuti privind faptul ca formarea RSS Moldoveneasca a fost la 
timpul sau un experiment stalinist nereusit. In mod corespunzator, 
pornind de la faptul ca semnarea Pactului Molotov-Ribbentrop a fost 
un act criminal, Romania pretinde azi la teritoriul Moldovei. Insa 
actualei elite politice a Moldovei nu ii este convenabil a se uni cu 
cu Romania, deoarece isi va pierde toate privilegiile, avantajele, 
inviolabilitatea politica si – cel mai important – i s-ar putea cere 
sa-si imparta capitalurile si puterea politica. Mai mult, pe linga 
inlaturarea din functiile detinute, pot urma dosare penale. Toate 
incercarile Presedintelui Moldovei, Vladimir Voronin, de a se 
intelege cu UE si SUA ca sa opreasca Romania, nu duc la nimic, 
deoarece imboldul unirii Romaniei cu Moldova a fost dat exact in UE. 
Actualul Presedinte al Romaniei, Traian Basescu, si intreaga elita 
politica a Romaniei actioneaza foarte energic in aceasta directie, 
deschid noi consulate pe teritoriul Moldovei, pentru ca un numar 
maxim de cetateni sa poata primi cetatenia romana. Moldovenii, 
desigur, primind cetatenia romana, primesc posibilitatea de a merge 
in statele principale ale Europei pentru a munci si locui. In exact 
acest mod partea romana incearca azi sa rezolve problema unirii cu 
Moldova. Conform ultimelor date ale sondajelor sociologice, 70% din 
locuitorii Moldovei nu se pronunta contra unirii tarii cu Romania, 
daca va urma aderarea la UE.

IA REGNUM: Cum apreciati in acest context expansiunea romaneasca a 
Romaniei spre teritoriul Moldovei?

Biserica Ortodoxa Romaneasca nu actioneaza, in acest sens, ca o 
organizatie spirituala independenta, ci ca una politica, ce executa 
o comanda de stat. In acest fel, ofensiva pe teren politic se 
consolideaza prin ofensiva pe directia spiritual-religioasa. 
Incercarile de a deschide eparhii nu numai pe teritoriul Moldovei, 
dar si pe teritoriul Transnistriei, provoaca azi proteste dure atit 
din partea Patriarhiei Moscovei, cit si din partea elitei Bisericii 
Ortodoxe Ruse din Transnistria. Insa aceste proteste nu sint 
receptate in nici un fel in Romania. Cred ca problema, in principiu, 
este rezolvata si – mai devreme sau mai tirziu – Moldova nu va avea 
o alta iesire din situatie, decit a se uni cu Romania.

IA REGNUM: In legatura cu schimbarile politice interne produse in 
2007 in Ucraina – cum se pot schimba relatiile ucraineano-nistrene 
in 2008?

Intr-adevar, alegerile pentru Rada Suprema a Ucrainei au fost unul 
dintre cele mai importante evenimente ale anului 2007. Si desi in 
aceste alegeri au invins forte prooccidentale in frunte cu Iulia 
Timosenko, mi se pare ca ea, ca politician cu spirit pragmatic, va 
incerca sa traga foloase din toate. Se vede ca Ucraina si-a 
activizat politica pe dimensiunea nistreana. De aceea nu exclud ca 
relatiile ucraineano-nistrene in anul 2008 se pot imbunatati 
esential. Actuala conducere a Ucrainei intelege ca in cei 2-3 ani 
precedenti Ucraina a ocupat o pozitie secundara in procesul de 
reglementare moldo-nistreana. Ucraina nu a tinut in mod evident cont 
de faptul ca pentru Transnistria frontiera cu Ucraina este 
principala iesire pentru legaturi si contacte cu alte state. Cred ca 
noua conducere ucraineana a inteles clar acest lucru. Nu trebuie sa 
uitam ca Transnistria a fost cindva o republica autonoma in 
componenta Ucrainei. Daca Ucraina la timpul sau ar fi promovat o 
politica corecta si ar fi intreprins actiuni pentru facilitarea 
vietii poporului nistrean, nu exclude ca azi o mare parte din 
cetatenii transnistreni ar fi fost clar orientati spre Ucraina. De 
aceea nu se exclude ca exact acest moment a fortat conducerea 
ucraineana sa-si schimbe, in ultimul timp, atitudinea fata de RMN. 
Un exemplu sint actiunile de ajutor umanitar, pe care Ucraina il 
acorda Transnistriei, lucrul pentru crearea de centre ucrainesti 
pentru promovarea culturii ucrainene, sprijinirea etnicilor 
ucraineni pe teritoriul republicii. In felul acesta, vedem azi 
acordarea unui ajutor destinat si gindit exact pentru sprijinirea 
ideii nationale ucrainene in RMN.

IA REGNUM: Cit de importanta a fost pentru Transnistria in 2007 
influenta Federatiei Ruse?

Fara indoiala, o mare importanta o are faptul desfasurarii Zilelor 
Transnistriei la Moscova. Poate ca aceasta nu a primit o rezonanta 
atit de mare, pe care au contat conducatorii politici ai 
Transnistriei, cu toate acestea, realizarile republicii, inclusiv in 
sfera stiintei, invatamintului, culturii, au fost reprezentate la 
Moscova si au obtinut un rezultat palpabil. Un eveniment, de 
asemenea, foarte important, au fost alegerile pentru Duma de stat a 
Federatiei Ruse – faptul ca transnistrenii, ca cetateni ai Rusiei, 
si-au putut realiza datoria civila de a participa la alegerile 
pentru Duma de stat. Rusia a fost mereu aparatoarea compatriotilor 
sai si faptul ca majoritatea in Duma de stat vor fi cei de la 
partidul «Edinaia Rosia», sprijinit in majoritate absoluta si de 
rusii din Transnistria, ne spune ca acest partid nu ne va lasa 
statul la nevoie. Iar faptul ca acest partid a incheiat un acord cu 
partidul nistrean "Obnovlenie" demonstreaza ca "Edinaia Rosia" 
acorda sprijin principalului partid din Transnistria in viitoarea 
arhitectura de stat a RMN.

IA REGNUM: Ce factori din politica interna a Transnistriei au 
influentat situatia internationala a republicii?
 
Principalul bilant al celor 17 ani de existenta a RMN este ca 
Transnistria demonstreaza ca este un stat instituit si viabil. Adica 
in fiece an ne afirmam suveranitatea statala, in felul acesta, 
recunoasterea internationala a republicii se apropie tot mai mult. 
De asemenea, acest an a devenit o etapa specifica in planul 
constructiei de partid. Sistemul partinic nistrean se formeaza, intr-
o anumita masura, sub influenta ideologica si teoretica a sistemului 
partinic din Federatia Rusa. Este foarte important pentru afirmarea 
statalitatii si a societatii civile din Transnistria. Daca in Rusia 
s-a format partidul de guvernamint "Edinaia Rosia", care se 
foloseste de sprijinul absolut al cetatenilor, in Transnistria a 
cistigat increderea alegatorilor partidul "Obnovlenie". Conducerea 
acestui partid actioneaza corect si profesional, astfel incit isi 
ridica sistemic ratingul. Cred ca partidul "Obnovlenie" va putea 
avea in curind – dupa simpatiile cetatenilor si sprijinul electoral 
real – un sprijin si un statut in Transnistria, asa cum il 
are "Edinaia Rosia" in FR. 



Raspunde prin e-mail lui