In primul rand nu sunt din afara sistemului, traiesc aici de 9 ani si
crede-ma, stiu mult mai multe despre politica, istoria Americii decat
stiu majoritatea americanilor!!!

Ma repet din nou, folosesti exemple la extrema ca sa justifici armele.
Acum 200 de ani isi aveau rostul, acum NU-si mai justifica
existenta!!! America nu mai este ce a fost acum 200 de ani, orice om
rational o vede - Orice alta tara civilizata a ajuns la concluzia ca
este mai bine fara arme!!

Cat despre ideea ca fiecare ar trebui sa poarte arma (profesori,
studenti, angajati.....) - am auzit-o zilele aste pe FOX cred(alti
nebuni!!)....mi se pare creatia unei minti bolnave sau diabolice....ii
las pe alti sa comenteze, mie mi se pare infantila si retardata!!


> 
> 
> 
> 
> 
>   
> 
> 
>     
>             Pt a raspunde lui Radu si a altora carora sunt pro-guns:
> 
> 
> ==[RH] calin, uite aici un extras dintr-un mesaj pe care il scriam
si l-am trimis dupa ce tu trimisesei deja acest mesaj al tau:
> "==<SNIP>
> Am spus in repetate randuri si o mai fac inca o data: NU spun ca sunt
> de acord cu posesia de arme (si nici ca sunt impotriva, asa ca din
> punctul meu de vedere habar nu ai care e opinia mea). Am incercat sa
> explic cum vad oamenii pe aici situatia, sau cel putin cum cred eu ca o
> vad ei." 
> 
> ==[RH] Speram sa fi fost clara pozitia asta, desi cand joci rolul de
avocat al altei parti DOAR DE DRAGUL ARGUMENTULUI e posibil sa fii
vazut ca partinitor sau chiar de partea acelui punct de vedere (ceeea
ce s-a si intamplat). Nu este asa si de aia si clarifiacrea de mai sus.
> 
> <SNIP> <SNIP>
> ==[RH] motivele, indiferent cum sunt ele de bune sau de proaste,
indiferent cum sunt vazute ele de altii, din afara sistemului, sunt
motivele pentru care situatia este asa cum este. Sunt motivele pentru
care oamenii acestei tari au legile pe care le au si isi duc viata
dupa ele. Ma intreb de ce s-a abolit sclavia si nu portul de arme?
Indiferent cat de bune sau stupide sunt motivele (sau par unora a fi)
pur si simplu societatea americana a considerat ca sclavia a fost rea
si portul de arme nu. PUNCT. Asa vor sa isi faca legea, asa vor sa isi
duca viata si e treaba lor ca e tara si legea lor. N-au venit sa
impuna portul de arma in Ro, ci o fac la ei acasa. Vezi mesajul meu
anterior cu becurile verzi la mine acasa ... Nu apar neaparat decizia,
dar apar dreptul ca ei sa ia aceasta decizie fara sa datoreze
explicatii altora.
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 5. Un al 5-lea motiv(invocat si de Radu) "Guns don't kill people,
> 
> people kill people" - bullshiet my friend!!! un alt mod de a
> 
> rationaliza existenta armelor, si a muta vina dintr-o parte in alta
> 
> 
> ==[RH] iti apar dreptul la opinie si te rog sa il respecti pe al
meu. O arma care sta pe raft nu omoara pe nimeni. Poti sa omori un om
cu o arma sau cu alt obiect care are principala menire sa serveasca
alt scop, dar transformat in arma.
> 
> 
> 
> Mentionai ceva de omoratul cu cutitul...dar daca studentul ala avea un
> 
> cutit si nu arme, situatia ar fi fost cu totul diferita, 2 tipi ca si
> 
> mine(200 lbs) l-am fi pus la pamant si l-am fi oprit cu siguranta, dar
> 
> la o arma nu ai ce face, nu ai cum sa-l opresti!!! Si asta-i mare
> 
> diferenta, in orice socitate exista nebuni, dementi care vor face
> 
> crime, dar daca au si acces la arme ca si aici, atunci aceste crime
> 
> devin adevarate masacre.
> ==[RH] Un element la care poate merita reflectat. Daca una din
victime avea o arma il impusca pe ala si termina macelul dupa 4
victime in loc de 30. Ei? A fi foarte clar NU optez pentru inarmarea
copiilor in scoli doar ca se mai gaseste unul care sa deschida focul
aiurea. DELOC. Dar cat de stupid ar suna, parca suna a aparare? Daca
ala venea cu un cutit, nu te ataca pe tine sau o sala in care sunt 2-3
de 200bls. Tactica se schimba si tot putea omori 30 de oameni pana sa
fie prins.
> ==Chiar si acum 200 de ani, de ce era atunci mai OK decat acum sa
fie arme? Ca sa te aperi cand legea nu putea sa te apere, sau de ursul
ca iti dformea pe prispa. Deci iti creezi un avantaj fata de un
pericol. La fel cu o bata in fata unuia cu mana goala, cu un cutit in
fata unei bate, cu un pistol in fata cutitului si cu mitraliera...
etc. Eu asa vad evolutia.  Ca si razboaiele, armele sunt de atac si de
aparare nu prin constructie, ci prin cum se folosesc. Ca in multe alte
cazuri, parerea mea este ca mai bine elimini cauza decat sa o tratezi
(mai bine nu dai unuia motiv sa te atace decat sa te pregatesti sa fii
mai tare cand te ataca) - si asta se aplica in multe alte exemple dni
viata. Cum faci un individ ca asta ca nu isi dea drumul asa chiar nu stiu.
> 
> 
> 
> 
> 
> 
>     
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> <!--
> 
> #ygrp-mlmsg {font-size:13px;font-family:arial, helvetica, clean,
sans-serif;}
> #ygrp-mlmsg table {font-size:inherit;font:100%;}
> #ygrp-mlmsg select, input, textarea {font:99% arial, helvetica,
clean, sans-serif;}
> #ygrp-mlmsg pre, code {font:115% monospace;}
> #ygrp-mlmsg * {line-height:1.22em;}
> #ygrp-text{
> font-family:Georgia;
> }
> #ygrp-text p{
> margin:0 0 1em 0;}
> #ygrp-tpmsgs{
> font-family:Arial;
> clear:both;}
> #ygrp-vitnav{
> padding-top:10px;font-family:Verdana;font-size:77%;margin:0;}
> #ygrp-vitnav a{
> padding:0 1px;}
> #ygrp-actbar{
> clear:both;margin:25px
0;white-space:nowrap;color:#666;text-align:right;}
> #ygrp-actbar .left{
> float:left;white-space:nowrap;}
> .bld{font-weight:bold;}
> #ygrp-grft{
> font-family:Verdana;font-size:77%;padding:15px 0;}
> #ygrp-ft{
> font-family:verdana;font-size:77%;border-top:1px solid #666;
> padding:5px 0;
> }
> #ygrp-mlmsg #logo{
> padding-bottom:10px;}
> 
> #ygrp-vital{
> background-color:#e0ecee;margin-bottom:20px;padding:2px 0 8px 8px;}
> #ygrp-vital #vithd{
>
font-size:77%;font-family:Verdana;font-weight:bold;color:#333;text-transform:uppercase;}
> #ygrp-vital ul{
> padding:0;margin:2px 0;}
> #ygrp-vital ul li{
> list-style-type:none;clear:both;border:1px solid #e0ecee;
> }
> #ygrp-vital ul li .ct{
>
font-weight:bold;color:#ff7900;float:right;width:2em;text-align:right;padding-right:.5em;}
> #ygrp-vital ul li .cat{
> font-weight:bold;}
> #ygrp-vital a {
> text-decoration:none;}
> 
> #ygrp-vital a:hover{
> text-decoration:underline;}
> 
> #ygrp-sponsor #hd{
> color:#999;font-size:77%;}
> #ygrp-sponsor #ov{
> padding:6px 13px;background-color:#e0ecee;margin-bottom:20px;}
> #ygrp-sponsor #ov ul{
> padding:0 0 0 8px;margin:0;}
> #ygrp-sponsor #ov li{
> list-style-type:square;padding:6px 0;font-size:77%;}
> #ygrp-sponsor #ov li a{
> text-decoration:none;font-size:130%;}
> #ygrp-sponsor #nc {
> background-color:#eee;margin-bottom:20px;padding:0 8px;}
> #ygrp-sponsor .ad{
> padding:8px 0;}
> #ygrp-sponsor .ad #hd1{
>
font-family:Arial;font-weight:bold;color:#628c2a;font-size:100%;line-height:122%;}
> #ygrp-sponsor .ad a{
> text-decoration:none;}
> #ygrp-sponsor .ad a:hover{
> text-decoration:underline;}
> #ygrp-sponsor .ad p{
> margin:0;}
> o {font-size:0;}
> .MsoNormal {
> margin:0 0 0 0;}
> #ygrp-text tt{
> font-size:120%;}
> blockquote{margin:0 0 0 4px;}
> .replbq {margin:4;}
> -->
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> 
> __________________________________________________
> Do You Yahoo!?
> Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
> http://mail.yahoo.com 
> 
> [Non-text portions of this message have been removed]
>


Raspunde prin e-mail lui