b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=10&dd=24&nav_category=167&nav_id=1055220>
  

Haos u Podgorici: Suzavci i šok bombe - B92.net

 

U intervenciji policije protiv demonstranata bačeni su suzavci i šok bombe, a 
na ulice su izvedeni hameri. Posle 20 minuta haosa demonstracije su razbijene. 

 

Izvor: B92, Beta, Tanjug subota, 24.10.2015. | 18:38 -> 22:36 

 

I dalje je napeto. Demonstranti na protestu opozicije u Podgorici pokušali su 
pre toga nasilno da upadnu u Skupštinu Crne Gore. 

Reporterka B92 sa lica mesta javlja da se mogu čuti "topovski udari" i da ima 
povređenih. 

Prema poslednjim informacihjama trg je izpražnjen, a demonstracije u razbijene. 
"Sputnjik" prenosi da se na trgu nalaze policijski džipovi. 

Na društvenim mrežama navode i da ima povređenih, a mogu se videti i 
fotografije na kojima se vidi dim od suzavaca. 

RTS prenosi da su demonstranti gađali skupštinu petardama uz uzvike "nema više 
čekanja", a na ulicama su i specijalne jedinice policije. 

Tanjug javlja da su se oko 22 časa mogli čuti i pucnji. U ovom trenutku nije 
poznato ko je pucao. Dobar deo učesnika protesta je u tom trenutku počeo da 
beži, javlja agencija. 

Vlada na svom zvaničnom Tviter nalogu piše da su "demonstranti brutalno napali 
policiju", kao i da su "demonstranti sprečeni u daljim napadima na policiju". 

.

Jedan od funkcionera DF izjavio je ranije da postoji mogućnost da poslanike 
opozicije primi predsednik skupštine koji bi im tada rekao da napušta vladajuću 
koaliciju. 

Funkcioner Demokratskog fronta Predrag Bulatović izjavio je večeras, obraćajući 
se učesnicima protesta u Podgorici, da postoji mogućnost da poslanike dela 
opozicije primi predsednik skupštine Ranko Krivokapić, koji bi im tom prilikom, 
kako tvrdi Bulatović, rekao da se povlači iz vladajuće koalicije. 

Predsednik Nove srpske demokratije i funkcioner Demokratskog fronta Andrija 
Mandić prethodno je pozvao poslanike dela opozicije da uđu u zgradu parlamenta, 
koju obezbeđuje dvostruki kordon policije. 

Nakon njegovog poziva, nekoliko poslanika preskočilo je ogradu ka zgradi 
parlamenta, želeći da uđe na glavni ulaz, i našli se "oči u oči" sa dvostrukim 
policijskim kordonom. 

Lideri DF-a pozvali su pripadnike policije da bace štitove i oružje i stanu na 
njihovu stranu. 

Funkcioner DF-a i lider Pokreta za promjene Nebojša Medoević je rekao da je 
"iako je veče, svanulo jutro iznad Crne Gore". On je okupljenim građanima 
poručio da je "ovo najveći skup ikada u Crnoj Gori". 

Citirajući Njegoša koji je rekao "Blago tome ko dovijeka živi...", 
potpredsednik Skupštine Crne Gore i funkcioner DF-a Branko Radulović naglasio 
je da će ljudi stvoriti slobodnu Crnu Goru.

Poručujući da skup DF-a ulazi u završnu fazu, funkcioner DF-a Predrag 
Bulatović, kazao je da traže "samo fer i demokratske izbore", uz napomenu da 
"nema povlačenja i predaje". 

Lider SNP-a, Srđan Milić, kazao je da je bolje "upaliti sveću, nego čitav život 
proklinjati tamu, a ti si narode Crne Gore noćas upalio baklju slobode". 

Nezavisni poslanik Mladen Bojanić je građane pozao na "mir i upornost". 

"Moj narod je kroz istoriju bio žrtva jer su procese i države vodili ljudi koji 
nisu bili uz narod. Ovo veče doživljavam kao opšte narodnu konvenciju, da u 
ovoj državi nikad neće biti režima kakvog smo ga imali 20 godina. Narodu je 
potrebna istina pravda i sloboda", rekao je predsednik Bošnjačke demokratske 
zajednice Hazbija Kalač. 

Marko Milačić iz Pokreta za neutralnost je rekao da ovo više nema veze sa 
političkim partijama. 

“Ovo se pretvorilo u iskru svenarodnog otpora", rekao je Milačić. 

Zgradu parlamenta čuva dvostruki kordon policije, oni nose gas maske, a čule su 
se i petarde

Specijalnoj policiji je upućen poziv da se povuče u kasarnu "jer bi državu 
trebalo da štiti od kriminalaca a ne od građana", piše RTS. 

U gomili se vide zastave Crne Gore, Rusije i Srbije, kao i kokarde, majice sa 
srpskim obeležjima, čak i zastave Srpske radikalne stranke, kaže reporterka 
B92. 

Crnogorski mediji prenose da su demonstranti palili baklje i bacali petarade pa 
su pripadnici policije stavili gas maske. Iste informacije se mogu naći i na 
Tviteru. 

Na protestu se mogu videti i transparenti na kojima piše "Nikad u NATO" i 
"Vojna neutralnost Crne Gore". Pojedici uzvikuju "Gotov je" i "Milo lopove". 

Na govornici se smenjuju predstavnici Demokratskog fronta, od kojih su neki 
zatažili ostavku Vlade Crne Gore. Funkcioner DF Milutin Đukanović je pozvao 
načelnika podgoričkog Centra bezbednosti Jovicu Rečevića da podnese ostavku i 
da, kako je rekao, ne bude sa mafijom.

Milan Knežević je dao rok premijeru Milu Đukanoviću i predsedniku parlamenta 
Ranku Krivokapića da "za 45 minuta" odgovore na zahteve protestnog skupa. 

Knežević je pozvao ostale opozicione lidere, Miodraga Lekića, Žarka Rakčevića i 
Aleksu Bečića da se pridruže protestnom skupu, ali oni se nisu pojavili. 

U centru Podgorice oko 19 časova i deset minuta počeo je protest opozicije koji 
bi trebalo da traje, kako je najavljeno, do šest časova ujutru u nedelju. 

Organizatori protesta su oko 15 minuta nakon 19 časova pozvali građane u šetnju 
do zgrade parlamenta. Izveštač RTS-a javlja da su demonstranti stigli do 
Skupštine Crne Gore i navodi da čelnici Demokratskog fronta kažu da je reč o 
mirnom okupljanju. 

Na platou ispred zgrade parlamenta postavljena je velika bina, sa više 
zvučnika, odakle će se okupljenim građanima obraćati čelnici DF, do nedelje do 
šest časova ujutro, kada bi, prema dogovoru sa policijom, protestni skup 
trebalo da bude završen.

Uprava policije je saopštila da je grupa građana iz Nikšića, prilikom dolaska 
na Trg Republike u Podgorici, prolazeći ulicom u kojoj se nalazi Ambasada 
Albanije, bacila nekoliko kamenica na ambasadu, ali nije bilo povređenih. 

Tim povodom na oglasila se i Vlada Crne Gore koja je osudila incident, dok je 
Ministarstvo spoljnih poslova Albaniija saopštilo da "ostaju verni 
integracijama, kao i da huligani neće uspeti da to prekinu". 

Osim toga, oni ističu da je 18:30 na Trgu Slobode oko 2.000 ljudi, kao i da je 
u 19h okupljeno oko 4.500 ljudi. 

Premijer Milo Đukanović izjavio je ranije da niti on, niti Vlada ne nameravaju 
da podnesu ostavku, jer bi to, kako je objasnio, bio čin neodgovornosti prema 
većini građana Crne Gore, koji podržavaju sadašnju vlast. Policija je upozorila 
da su mogući incidenti na protestu, a iz Centra bezbednosti u glavnom gradu 
Crne Gore građani Podgorice su pozvani da ostanu kod kuće. 

Na protestu će, kako je ranije najavljeno, biti zatražena ostavka Vlade Crne 
Gore. 

DF koji već 20 dana održava proteste u glavnom gradu Crne Gore, dao je vladi 
rok do danas da podnese ostavku i raspisivanje izbora, preteći daljim 
okupljanjima, a vlast najavljuje da je spremna da raspiše izbore 2. decembra, 
nakon prijema Crne Gore u NATO

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/060701d10e9c%241f0f04a0%245d2d0de0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to