novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/hronika/aktuelno.291.html:573492-Generali-kaznjeni-kao-desetari-Zivak-i-Bandic-zalice-se-na-odluku>
  

Generali kažnjeni kao desetari, Živak i Bandić žaliće se na odluku!

R. Dragović

Disciplinske kazne zbog pada helikoptera izazvale nezadovoljstvo u vrhu ratnog 
vazduhoplovstva. Sumnje da će preduzete "mere" samo zamagliti istinsku 
odgovornost za nesreću

MERE zabrane unapređenja i napredovanja u karijeri, izrečene generalima Ranku 
Živaku i Predragu Bandiću, ponižavajuće su i ne odslikavaju njihovu pravu 
odgovornost. Vojni disciplinski sud, ukoliko je utvrdio njihovu krivicu za pad 
helikoptera "Mi-17" 13. marta ove godine, morao je da izrekne strože sankcije. 
Ukoliko njihove odgovornosti nema, trebalo je da budu oslobođeni.

Ovo je osnova na kojoj će komandant Ratnog vazduhoplovstva i PVO general-major 
Ranko Živak i komandant 204. vazduhoplovne brigade brigadni general Predrag 
Bandić temeljiti svoju odbranu u žalbi koju će uložiti Višem vojnom 
disciplinskom sudu, posle nepravosnažne osude zabranom napredovanja ili 
unapređenja u viši čin u trajanju od jedne, odnosno dve godine.

Bandić je proglašen krivim i za prekoračenje službenog ovlašćenja. Dvojica 
generala presudu još nisu dobili, a izrečene mere saopštene su im samo usmeno.

U svojoj žalbi oni će se pozvati i na pojedine elemente utvrđene u 
predistražnim radnjama tužilaštva, iz kojih se vidi da njihova odgovornost ne 
postoji.

Prvostepeni disciplinski sud ovom odlukom procenio je da su dvojica generala 
odgovorna za nesreću u kojoj je poginula četvoročlana posada helikoptera, lekar 
i medicinski tehničar i beba stara pet dana. Ovaj organ u nadležnosti je 
Generalšataba Vojske Srbije, a utvrđivanje odgovornosti dvojice generala 
zatražila je i komisija za ispitivanje uzroka nesreće formirana po naređenju 
načelnika GŠ generala Ljubiše Dikovića.

Prema saznanjima "Novosti", u vrhu vojne avijacije vlada veliko 
neNjzadovoljstvo odlukom disciplinskih organa. Dodatnu težinu nosi činjenica da 
Više javno tužilaštvo u Beogradu još vodi istražni postupak, pa se ova odluka 
tumači i kao neka vrsta pritiska na pravosuđe. Provizornim kaznama vojska je 
poslala jasan signal tužiocu da ne podiže optužnicu.

JEDINSTVEN SLUČAJ POZNAVAOCI procedura letenja i sprovođenja istraga u 
slučajevima vazduhoplovnih nesreća tvrde da gotovo ne postoji slučaj u domaćoj 
niti stranoj praksi da su najviši komandanti ratne avijacije u sličnim 
slučajevima kažnjeni disciplinskim merama, kao u slučaju generala Živaka i 
Bandića. Iskustva u svetu su dvojaka, mada na ishod postupaka utiče niz 
elemenata. U pojedinim vojskama važi i pravilo o smenjivanju komandanta 
eskadrile u kojoj pogine pilot, jer se smatra da je odgovoran za niz okolnosti 
koje su dovele do pogibije.

- Nejasno je zašto nisu kažnjeni gubitkom službe ili čina, ukoliko je utvrđeno 
da su krivi - kaže sagovornik "Novosti" iz vrha vojske. - Ako njihove 
odgovornosti nema, čemu kazne koje se izriču nižim oficirima ili podoficirima 
za mnogo manje propuste. Očigledno je da je njihova krivica utvrđena po 
principu komandne odgovornosti.

Uz ocenu da će ovako odmerena krivica dodatno zamagliti prave krivce i urušiti 
integritet vazduhoplovnih starešina Vojske Srbije, mere izrečene čelnicima 
vojne avijacije komentarišu pripadnici Ratnog vazduhoplovstva, stručnjaci i 
nekadašnji visoki oficiri ovog vida vojske. U ovom potezu vojnog disciplinskog 
suda pojedini čak vide nameru da se prikrije mnogo veća odgovornost za sve što 
je kumovalo nesreći u kojoj je stradalo sedam osoba, uključujući i petogodišnju 
bebu iz Novog Pazara.

Potpukovnik u penziji Boriša Mandić, nekada pilot i instruktor letenja, a danas 
predsednik Udruženja pilota nadzvučnih aviona, ističe da je i posle izrečenih 
mera utvrđivanje istinske odgovornosti za nesreću ostalo - predaleko. Ovakvim 
merama, prema njemu, generali nisu kažnjeni nego poniženi.

- I dalje nemamo jasan odgovor ko je subjektivno i objektivno odgovoran za smrt 
sedam osoba - kaže Mandić. - Ovakvom odlukom povređene su porodice stradalih, 
generali, ali i svi čestiti oficiri. Oficirska čast u ovakvim slučajevima 
nalaže - zahtev za penziju i skidanje uniforme.

Kazne razrezane Živaku i Bandiću u vojnim krugovima tumače se kao pokušaj da se 
slučaj završi na disciplinskim merama, bez utvrđivanja dubinske odgovornosti.

Zlatomir Grujić iz Udruženja penzionisanih vojnih letača i padobranaca Srbije, 
napominje da je čudan kriterijum izbora starešina iz lanca komandovanja koji su 
proglašeni odgovornim za propuste koji su doveli do nesreće vojnog helikioptera.

- Nemoguće je da su samo njih dvojica odgovorni za propuste, naročito što su 
naređenje za izvršetak zadatka primili sa višeg nivoa - objašnjava Grujić. - 
Krivaca u lancu komandovanja verovatno ima još, ali nije jasno zašto oni nisu 
obuhvaćeni disciplinskim postupkom.

Predrag Bandić i Ranko Živak

BEZ KOMENTARA

O DISCIPLINSKoj kazni prvostepenog Vojnog disciplinskog suda generalima Ranku 
Živaku i Predragu Bandiću, porodica pilota Omera Mehića obaveštena je još u 
petak, ali nije želela javno da se oglašava.

- Ne, nemamo nikakav komentar, pokušavamo da posle svega nađemo mir i ne želimo 
da ga bilo čime ugrožavamo - kratko nam je izjavila Omerova supruga Slavica, 
koja u Novom Sadu živi sa njihovim sinovima Davidom i Denisom.

Na identičan odgovor naišli smo i u Mošorinu, u porodici drugog poginulog 
pilota helikoptera Milovana Đukarića.

- Naš definitivan stav je da ne govorimo za javnost, ne samo povodom ovih 
kazni, nego uopšte - rekao nam je njegov mlađi brat Đurađ Đukarić.

Šefka Ljajić, supruga nastradalog lekara-anesteziologa Dževada Ljajića, nije, 
takođe, želela u subotu da prokomentariše presudu vojnih organa. Slično je bilo 
i u domu stradalog Miće Veselinovića, anestetičara u novopazarskoj bolnici. 
Njegova supruga Violeta nije se oglašavala. (Đ. V. - M. Ć.)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d601d10f27%2426f2e9d0%2474d8bd70%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to