nspm <http://www.nspm.rs/hronika/ivan-tasovac-samo-sam-sprovodio-zakone-i-medijsku-strategiju-iz-2011-tanjug-se-samougasio.html> .rs
Б92-Бета: Иван Тасовац новинарима Танјуга: Док сте се бавили "аутоцензуром", ви сте се "ауто-угасили"; Само сам спроводио законе и медијску стратегију из 2011. Б92-Бета Министар културе и информисања Иван Тасовац поручио је поводом гашења агенције Танјуг да је радио свој посао и спроводио законе и Медијску стратегију из 2011. Министар је навео да су запослени у Танјугу и осталим државним медијима имали 15 месеци да се припреме за процес приватизације, али да неки то нису учинили. Наводећи да им је "можда било лагодније да потроше време на приче о цензури и аутоцензури", Тасовац је поручио: "Господо Господо, на тај начин сте се, буквално, ауто-угасили". Како је нагласио, заборављено је да је "бег од учешћа у послу приватизације медија, најгори облик аутоцензуре икада забележен". Тасовац је на почетку саопштења нагласио и да је премијер Вучић био против гашења агенције Танјуг, али да није био против поштовања закона. "Најпре морам, не због историје, него због истине и елеметарног поштења да потврдим наводе медија са данашње седнице владе. Од речи до речи су тачни", рекао је Тасовац, а саопштило Министарство. Подсећамо, премијер Вучић је на јутрошњој седници Владе Србије рекао да хоће због стенограма и историје да каже да је био против гашења Танјуга и да су га Тасовац и државни секретар Саша Мирковић убеђивали да је то важно, потребно и реформски. "Уз пуно поштовање његових разлога - од којих је судбина 180 запослених вероватно била на првом месту - морам да кажем да сам ја био за поштовање закона и свако поступање које је у складу са законом. То не значи да ја лично нисам забринут за запослене у Танјугу, као и све остале запослене у државним медијима који нису нашли купца", рекао је Тасовац. Он је додао да тај лични осећај никако није могао нити је требало да спречи у доследном спровођењу медијске стратегије усвојене 2011. године, уз сагласност и учешће свих новинарских и медијских удружења. Тасовац је подсетио "оне који кукају и нападају владу" да је дужност државе била је да изађе из власничке структуре медија и омогући равноправну и фер тржишну утакмицу. Он је навео да су медијски закони усвојени у августу 2014. године, што значи да су медији имали пуних 15 месеци да се припреме за процес приватизације. "Исто толико времена имали су и људи у Танјугу и другим државним медијима, да потраже купца или бар приватизационог саветника. Тачно толико времена имали су и људи из Танјуга, ако ни за шта друго, а оно бар да Агенцији за приватизацију у прописаном року поднесу захтев за организовање бесплатне поделе акција. У томе је могло да им помогне и сада скандализовано новинарско удружење. Држава то, уместо свих њих, није, опет по закону, смела да ради", додао је министар. Према његовим речима, то не значи да држава није хтела да помогне, али ту помоћ нико 15 месеци није тражио, све чекајући да медијска реформа пропадне, као и толике до сада. "Можда и зато што им је било лагодније да то време потроше на приче о цензури и аутоцензури, заборављајући да је бег од учешћа у послу приватизације медија, најгори облик аутоцензуре икада забележен. Господо, на тај начин сте се, буквално, ауто-угасили. И сада смо ту где смо. Они који су тражили да се држава склони из медија, сада вичу - не склањај се, остани", рекао је Тасовац. Како је додао, "они који су тражили да се држава склони из медија, сада вичу - не склањај се, остани!" "Они који су, годинама, за тржиште и фер утакмицу, сада или ћуте или траже одговорност од оних који су им управо такву утакмицу омогућили. Они који су за ЕУ интеграције и усаглашавање наших прописа, поготово медијских, са европским, сада би да се мало, бар у њиховом случају, не држимо закона као пијан плота. Спровођење закона јесте део реформи медија, што свакако нису теоретисања по твитеру, трибинама и страним амбасадама", навео је Тасовац. Министар је додао да примена закона омогућава тржиште, спречава цензуру, али и своди приче о аутоцензури на оно што и јесу - преузимање одговроности за оно што свако од нас јесте, шта уме и зна. "Другим речима - хоћете Танјуг? Зашто га нисте купили или му бар нашли купца? Могли сте то да урадите за нешто мање од 400 хиљада евра, колико је за Танјуг тражено у другом кругу аукције у Агенцији за приватизацију. Па? Где сте били? Шта сте радили тих 15 месеци? Нисте чули за стратешке партнере, кредите, бизнис планове на основу којих се добија новац за пројекте? Наравно да нисте, пошто сте се, све то време бавили шпекулацијама о државном утицају на медије, притисцима, цензури", навео је Тасовац. У саопштењу се додаје и да је сада њима "опет држава крива" и да желе да држава уместо њих реши и Танјуг и остале медије које нико неће. "Е ту сте се преварили, без обзира на природну људску емпатију према свакоме ко остане без посла. Приватизација медија има више од 70 посто успешности, или, на српском, више од 70 одсто оглашених медија је нашло купца на тржишту. Као и што ће сви медији који су на време поднели захтев Агенцији за приватизацију приступити подели бесплатних акција запосленима. И све ће бити по закону, бар док сам ја министар", навео је Тасовац. Министар је саопштење завршио извињењем што јуче није био доступан за коментар, ни у Београду, ни у Сарајеву. "Био сам у Паризу, на Генералној скупштини Унеска, посвећеној захтеву Косова за пријем у ову организацију. Данас сам ту", поручио је Тасовац. Влада Србије донела је Одлуку о правним последицама престанка рада ЈП Новинска агенција Танјуг, имајући у виду да члан 146. Закона о јавном информисању и медијима предвиђа да Закон о Јавном предузећу новинска агенција Танјуг престаје да важи датумом потписивања купопродајног уговора, односно најкасније 31. октобра. Агенција за приватизацију организовала је претходних месеци два јавна позива за продају Танјуга, који су проглашени неуспешним, јер није било заинтересованих купаца. Државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић негирао је јуче да ће уместо државне новинске агенције Танјуг бити основана нова агенција при Влади Србије. Мирковић је за Б92 рекао да је постојећим законом дефинисано да држава излази из власништва у медијима и да би се тако нешто догодило морала би да уследи измена закона, што се не планира. (Б92-Бета) -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/003c01d117ee%249bb1ef80%24d315ce80%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
