novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:575421-Jeftini-luksuz-u-drzavnim-vilama>
  

Jeftini luksuz u državnim vilama

E. V. N.

Savet za borbu protiv korupcije Vlade Srbije objavio spisak zakupaca 
"Diposovih" nepokretnosti, utvrđene nepravilnosti. Niske cene za političare, 
direktore, advokate, pevače...

 

SAVET za borbu protiv korupcije Vlade Srbije utvrdio je da se državne 
nekretnine izdaju po bagatelnim cenama i bez javnog nadmetanja političarima, 
direktorima javnih preduzeća, estradnim umetnicima, poznatim lekarima, kao i 
advokatima. Na spisku zakupaca koji su za male pare uživali u državnim vilama, 
zaključno sa 31. majem 2014. su i Nikola Petrović, direktor "Elektromreže 
Srbije", advokati Zdenko Tomanović i Nevena Veselinović, Goran Đoković, Novakov 
stric, kao i specijalista estetske hirurgije dr Milan Colić. U državnoj vili 
baškario se i Muhamed Jusuf Dahlan, savetnik šeika Abu Dabija Muhameda bin 
Zajeda, kome je Srbija dodelila državljanstvo.

Državne vile, prema podacima iz Izveštaja, iznajmljuju i Božin Nikolić, 
ambasador Srbije u Mozambiku. Prema podacima Saveta, u luksuznim stanovima žive 
i pevač Željko Šašić, kao i njegove koleginice Merima Njegomir i Aleksandra 
Kovač. Na spisku je i Ibro Vait, bivši poslanik Socijalističke partije Srbije.

Među zakupcima je i "Omni stok", firma čiji je vlasnik i direktor Veselin 
Sjekloća, bivši savetnik ministra Velimira Ilića. Na spisku je i "Bam trejd", 
vlasnik nedeljnika "Pečat".

KIRIJE PROSEČNO zakupci luksuznih državnih vila i zgrada odvajaju 7,73 evra po 
metru kvadratnom. Zakup stana je 2,9 evra po kvadratu, garažnog mesta 1,53, a 
poslovnog prostora 11,18 evra.

U Savetu tvrde da je i Demokratska stranka koristila prostor u Generala Save 
Grujića i to bez ugovora o zakupu, isto kao i G17 plus, koji je "zaposeo" 
prostorije na Trgu Republike.

Kako smatraju u Savetu, "Dipos" je samo privilegovanim pojedincima omogućavao 
da iznajme stanove, vile i garaže, jer nije javno oglašavao čak ni spisak 
nekretnina koje su slobodne za zakup.

- I pored toga što zakon jasno kaže da se stvari u javnoj svojini mogu dati u 
zakup polazeći od tržišne visine zakupnine, i to u postupku javnog nadmetanja 
odnosno prikupljanjem pismenih ponuda, "Dipos" nije poštovao zakonske odredbe, 
jer je obavljana isključivo neposredna pogodba sa klijentima - piše u Izveštaju 
o davanju u zakup nepokretnosti u javnoj svojini.

Nepravilnosti prilikom izdavanja nekretnina "Diposa" stavljene su pod lupu 
javnosti polovinom jula, kada je najavljen Predlog zakona o posebnim uslovima 
prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike. "Novosti" su tada objavile 
da se priprema prodaja luksuznih nekretnina, onima koji ih već koriste. Nakon 
pisanja našeg lista, predsednik Tomislav Nikolić nije potpisao ukaz o 
proglašenju zakona o prodaji državnih nepokretnosti, sa obrazloženjem da je taj 
propis u suprotnosti sa Ustavom. Vlada sada mora da piše novi zakon. 

U Izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije, navodi se i da je veliki broj 
stanova i vila u periodu Miloševićeve vladavine prodat pod sumnjivim 
okolnostima. Svojevremeno je i tadašnji predsednik Komisije Savezne vlade za 
stambena pitanja Zoran Živković izjavio da je iz fonda "Diposa" od 1996. do 
2000. godine izuzeto 259 stanova i vila, odnosno 32.000 kvadratnih metara, čija 
je vrednost oko 60 miliona evra.

UKINUTI "DIPOS" SAVET za borbu protiv korupcije dao je nekoliko saveta Vladi 
Srbije, a jedna od preporuka je i da razmotri svrhu postojanja "Diposa" kao 
samostalnog privrednog subjekta. Oni predlažu da se "Dipos" ukine, a da se 
poslovi iz njegovog delokruga prenesu na Republičku direkciju za imovinu. Oni, 
takođe, ističu i da je neophodno da Vlada posebnim zaključkom obaveže Direkciju 
da pokrene sudske postupke i raskine ugovore o zakupu.

- "Dipos" nam je dostavio dokumentaciju, koja je u većini slučajeva nepotpuna - 
kažu iz Saveta za borbu protiv korupcije. - Ipak, zaključak je da su 
funkcioneri dobijali stanove u zakup koje su prisvajali ili koje su menjali za 
vile. Nekretnine namenjene za otuđenje su izuzimane iz fonda "Diposa" i davane 
u zakup kao stanovi, jer je otkup bio moguć samo za stanove. Računala se samo 
korisna stambena površina, a podrumi, tavani i dvorišta nisu uzimani u obzir.

Jedan od očiglednih primera takve zloupotrebe, ističu u Savetu, je i slučaj 
Živadina Jovanovića, bivšeg ministra za inostrane poslove. On je dobio u zakup 
stan, odnosno vilu, krajem aprila 1998. Već u junu mu Diplomatsko stambeno 
preduzeće dostavlja ponudu za otkup garaže, ali ne i vile. Ministarstvo 
finansija je odobrilo preduzeću DD "Novograp" iz Novog Sada da zameni vilu na 
drugom mestu za onu koju je koristio Jovanović, iako nije njen vlasnik. Tako je 
Jovanović za četiri meseca stekao vilu i 610.000 tadašnjih dinara na ime 
"razlike u vrednosti nekretnine"!

Izveštaj o poslovanju "Diposa" je prosleđen Republičkom javnom tužilaštvu - 
kažu u Savetu. 

PETROVIĆ: NIŠTA SPORNO

- TAČNO je da sam zakupac stana koji se pominje i tu nema ništa sporno - kaže 
za "Novosti" Nikola Petrović, direktor "Elektromreže Srbije". 

- Plaćam mesečnu kiriju od 1.600 evra i posedujem sve priznanice i svu potrebnu 
dokumentaciju. 

Na spisku piše i da je Petrovićev prvi komšija Aleksandar Obradović. Direktor 
"Elektroprivrede Srbije", međutim, za "Novosti", kaže da je reč o njegovom 
imenjaku i da nikad nije bio zakupac vile od "Diposa". Zatražio je od Saveta da 
razjasni o kom Obradoviću je reč.

 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005c01d118a7%24b572a6d0%242057f470%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to