rtv.rs <http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/nikolic-dobili-bitku-nismo-dobili-rat_657671.html>
Nikolić: Dobili bitku, nismo dobili rat Javna medijska ustanova Radio-televizija Vojvodine "Kada dobijemo bitku, ne treba da pomislimo da smo dobili rat, a kada izgubimo bitku, ne treba da pomislimo da je rat izgubljen. Ima još mnogo da se radi", rekao je Nikolić novinarima u zgradi Predsedništva Srbije. On je kazao da je jučerašnje glasanje na Generanoj konferenciji Uneska u Parizu pokazalo da "svetu treba mnogo više saradnje i razumevanja" i ocenio da je zbog glasanja o članstvu Kosova, postojala opasnost da se Unesko podeli, kao "pukotina u zemlji". Tanjug (Zoran Žestić) Nikolić je kazao da je na sve zemlje vršen strahovit pritisak da "uguraju Kosovo, a izguraju Srbiju iz Uneska", jer, kako je naveo, Srbija ne bi imala čime da se hvali u Unesku da je dato Albancima da čuvaju srpsku kulturnu baštinu na Kosovu. "Ta naša borba neće prestati, sada samo imamo više vere", rekao je Nikolić. Predsednik je za zemlje koje su podžale Kosovo, kazao da su se "preračunale" i poručio da im je ovo velika opomena, da se suzdrže od glasanja o članstvu u Unesku, kao "što se ne usuđuju da glasaju o članstvu Kosova u UN". Oštro je kritikovao susede koji su podržali zahtev Kosova, posebno zemlje bivše Jugoslavije. "Komšije su se obrukale, neshvatljivo je da jedna Indonezija, koja je velika muslimanska zemlja, glasa za Srbiju, a ne naše dve susedne, bratske, pravoslavne zemlje", kazao je Nikolić i dodao da su Srbiju podržale i zemlje koje su priznale Kosovo. Pohvalio je postupanje države, ocenjujući da je "potpuno zadovoljan onim što se uradilo", jer su se svi borili kao da im je to bio najvažniji zadatak, uključujući i Srpsku pravoslavnu crkvu. On je rekao i da je odlučujući uticaj na rezultat glasanja imala njegova poseta Vatikanu, jer je to obezbedilo podršku zemalja Latinske Amerike. Predstavnicima vlasti u Prištini poručio je da "ne otimaju ono što je tuđe" i da bi trebalo da kažu da ne mogu da čuvaju ono u šta se ne razumeju. "Kada bi meni dao da čuvam džamiju, ja bih rekao izvinite, 'ajde neka je čuva onaj ko je nju gradio, ko se u njoj moli, nemojte da se silom mešam u nešto što ne znam", rekao je Nikolić. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/01dc01d11bc5%24c8268550%2458738ff0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
