dw.com <http://www.dw.com/sr/trunje-na-dnu-%C4%8Da%C5%A1e/a-18840912>  

Trunje na dnu čaše | Evropa | DW.COM | 10.11.2015

 

Deutsche Welle (www.dw.com <http://www.dw.com> )

 

Da li je čaša do pola puna ili od pola prazna? Godišnji oktobarski ritual 
objavljivanja „Izveštaja o napretku“ ovaj put je kasnio zbog toga što Komisija 
nije želela da objavi izveštaj o Turskoj pre izbora u toj zemlji. Naime, Turska 
je važan element u budućoj politici zadržavanja sirijskih izbeglica izvan 
granica Evropske unije. Tako da smo svi čekali da Erdogan pobedi, pa da 
profesori iz Brisela podele kontrolne radove sa crveno podvučenim greškama.

Dakle, za Vučića u onoj čaši ima dosta vode, a uskoro će biti još više, sve dok 
se ne prelije od – izobilja. Doduše, skeptičniji duhovi diskretno ukazuju na to 
da se čaša nije punila baš tako kako je obećano. Jeste curkalo u čašu, ali ima 
dosta trunja, a i crta do koje se došlo još je daleko od ruba čaše.

Opšte proklamovani optimizam će da priguši glasiće nekolicine sumnjičavaca. 
Naročito kada najmoćniji mediji, uglavnom zaokupljeni velikim tabloidnim 
temama, nemaju baš vremena da se ozbiljno pozabave izveštajem i da ga sa 
birokratsko-diplomatskog jezika prevedu na jezik svakodnevnice u Srbiji.

Još malo pa zadovoljavajuće

Tačno je da su pohvaljene ekonomske i administrativne reforme. I konstruktivna 
spoljna politika u regionu, uključujući i odnos prema izbeglicama. 
<http://www.dw.com/sr/srbi-dobri-momci-kako-to/a-18807825>  Ali su u izveštaju 
postali vidljivi i ozbiljni deficiti. „Srpsko pravosuđe se i dalje suočava sa 
značajnim preprekama, koje se tiču nezavisnosti, efikasnosti, i odgovornosti“, 
piše u izveštaju. Što bi rekli u Srbiji, ne daj Bože nikom da 'rani advokate.

 

Dragoslav Dedović, DW

Ova konstatacija prevedena na jezik Tanjuga, koji od pre neki dan ne postoji, 
ali još uvek šalje vesti iz Brisela, i RTS-a koji preuzima te vesti, blago 
preformulisana glasi: „U dokumentu se takođe ističe da i pored poboljšanog 
zakonskog okvira situacija u vezi sa vladavinom prava i nezavisnosti pravosuđa 
još nije zadovoljavajuća, jer nisu sasvim otklonjene mogućnosti političkog 
uticaja na tužioce i sudove“.

Tako „značajne prepreke“ postaju situacija koja „još nije zadovoljavajuća“. 
Kvaka je u onom „još“. Još samo malo pa će biti zadovoljavajuća, čitamo u 
kontekstu. „Značajne prepreke“ su sitno trunje koje se ne vidi na dnu. A 
situacija koja „još nije zadovoljavajuća“ sugeriše podizanje nivoa vode u čaši.

Pripreme za slobodu

Time smo došli do možda najvećeg problema. „Srbija je dostigla određeni nivo 
pripreme u pogledu slobode izražavanja“. Dakle, Srbija ja napravila pomak u 
pripremama za slobodu, ali ne i u slobodi. Srbija se priprema da bude 
slobodoumna i to dobro radi. „No progress“ napisano je masnim slovima u 
izveštaju i to nas pomalo iritira. Kako, bre? Zar se u Srbiji tabloidi ne 
izvinjavaju celoj zemlji jer su podržavali vlast ulepšavajući stvarnost? 
<http://www.dw.com/sr/izvini-srbijo-dubina-tabloidnog-rata/a-18838061>  I kao, 
neće nikad više. Zar to nije veliko obećanje slobode izražavanja?

Kad smo već kod medija: Zar nije privatizovano što se moglo 
<http://www.dw.com/sr/%C5%A1ta-srbiji-donosi-privatizacija-medija/a-18650336>  
, a što se nije moglo, zatvoreno je pa tako pod katancem eto šalje vesti iz 
Brisela? Zar ne može svako da vidi svačija sekundarna polna obeležja, 
uključujući reproduktivne organe, u raznim rijalitijima? Kud ćeš veće slobode?

Doduše, ne može lokalni novinar bez opasnosti po svoje zdravlje da dovede u 
pitanje partijsko zapošljavanje, bahatost gradonačelnika, samovolju i osionost 
tajkuna. Ali može slobodno da piše o korupciji u Mijanmaru.

Strpljenje

A korupcija u Srbiji? Sitnica. Ona se pominje još samo 84 puta na 75 strana. 
„Sveprisutna korupcija i neadekvatna institucionalizacija su i dalje štetni za 
poslovni sektor“.

To znači, da građanin u Srbiji i posle ovog sjajnog izveštaja ima izbor: da se 
učlani u vladajuću partiju i zaposli dete, ili da školuje dete učeći ga 
poštenju, potom odličnog studenta i mladog stručnjaka uteši time da će 
nezavisno sudstvo oboriti protivpravni konkurs na kojem je prošao nesposobni 
sin partijskog miljenika. A kada se to ni posle deset godina ne desi, a mediji 
i posle desetog očajničkog pisma ne objave ništa o tome, da svom detetu kaže: 
Strpljenja, pokušaj da vidiš kao Vučić – čaša je do pola puna.

Kod deteta će ta kap preliti čašu, pa će stati u red pred stranu ambasadu.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01e101d11bc6%243532eee0%249f98cca0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to