novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/hronika/aktuelno.291.html:576243-Libija-Otmicari-tvrde-pazar>
  

Libija: Otmičari tvrde Pazar

 

D. NOVKOVIĆ - Z. USKOKOVIĆ

 

Vlasti Srbije održavaju posredne kontakte sa kidnaperima dvoje službenika 
ambasade u Tripoliju. Na put krenuli zbog preseljenja ambasadorove porodice u 
Beograd

DVOJE otetih službenika Ambasade Srbije u Libiji Slađana Stanković i Jovica 
Stepić su živi. Oni su zatočeni, kako se sumnja, u jednoj kući na obodu grada 
Sabrate. Naše bezbednosne službe su u stalnom kontaktu sa libijskim vlastima i 
Većem bezbednosti Sabrate, a preko njih i sa otmičarima. Kidnaperi, međutim, 
menjaju zahteve oko oslobađanja, pa to otežava puštanje naših građana.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je u utorak da su u toku pregovori sa 
otmičarima.

- Naša zemlja je u kontaktu sa licima koja razgovaraju sa kidnaperima - rekao 
je srpski premijer. - Od otmičara dobijamo nove i različite zahteve. Očekujem 
da će se cela ova situacija sa uspehom završiti. O detaljima ne mogu da pričam.

Srpske bezbednosne službe nastavile su da sklapaju sve kockice gotovo filmske 
otmice, koja se dogodila u nedelju po podne kod Sabrate. Tada je napadnuta 
kolona od tri automobila sa službenicima naše ambasade i ambasadorom Oliverom 
Potežicom, koja je iz Tripolija krenula za Tunis.

Na ovaj put se krenulo, kako saznaju "Novosti" zbog preseljenja ambasadorove 
porodice iz Libije u Beograd.

- U toku je bila evakuacija njegove supruge i dvojice sinova od 14 i osam 
godina, i to iz bezbednosnih razloga - navodi izvor "Novosti". - Ambasador 
Srbije je dobio neke informacije da situacija nije povoljna i odlučio je da 
povuče porodicu. U nedelju su krenuli u Tunis i odatle, takva je bila odluka, 
trebalo je da se prebace za Beograd.

Ostaje, međutim, nejasno, a time se bave i srpske službe bezbednosti, zašto je 
ambasadorov vozač Jovica Stepić bio u drugom automobilu sa službenicom Slađanom 
Stanković, dok su ambasador i porodica bili u prvom vozilu sa drugim vozačem. 
Nepoznanica je i da li je Stepić bio za volanom automobila, što bi bila 
uobičajena praksa, ili je vozač bio, kako se nagađa, Libijac Haudi Ganudi.

 

SIMEONOVIĆ: ČEMU AMBASADA U TRIPOLIJU? Bivši ambasador u Libiji Dušan 
Simeonović je naveo i da mu nije jasno zašto je Srbija držala diplomatsko 
predstavništvo u zemlji u kojoj je bezbednosna situacija vrlo teška i haotična. 
U Libiji trenutno samo nekoliko zemalja ima svoje ambasade. Pored Srbije, tu 
tek poneka arapska i afrička država imaju svoje diplomate.

Ganudi je u oružanom napadu na kolonu srpske ambasade lakše ranjen u nogu iz 
rikošeta. On je, kako saznajemo, sada direktno angažovan u pregovorima sa 
otmičarima. Saznajemo da je vrlo blizak sa ambasadorom Potežicom. 

- Ono što bi bilo najbolje jeste da ovaj napad nije bio ciljan, i da oni budu 
oslobođeni - izjavio je naš bivši ambasador u Libiji Dušan Simeonović. - Ne 
znam gde su ti ljudi bili i zašto su bili u Sabrati, koja je 40 kilometara 
zapadno od Tripolija, šta su oni tamo radili i zašto je išla cela grupa iz 
ambasade. Vozač nije bio sa ambasadorom, on je bio sa vezistom Slađanom. Ko je 
onda vozio ambasadora, na koga su pucali? Mnogo je otvorenih pitanja.

Veruje se da iza otmice Slađane Stanković i Jovice Stepića stoje neke 
kriminalne grupe, koje su povezane s policijskim frakcijama. Njihovi zahtevi, 
navodno, vrte se oko novca, ali i oružja. Neki srpski trgovci naoružanjem 
odranije su poslovali u Libiji, ali i na područjima zahvaćenim ratom. Početkom 
ove godine objavljeno je da je trgovcu S. T. Ministarstvo spoljnih poslova 
odbilo da da dalju dozvolu za izvoz oružja u ovu zemlju.

Premijer Vučić stopirao je u poslednjem trenutku da se S.T. daju dozvole i tako 
je, kako su objavili neki mediji, izbegao međunarodni skandal. Kontroverzni 
trgovac oružjem je, preko svojih veza pokušao da izdejstvuje dozvolu za izvoz 
oružja u zemlje zahvaćene konfliktima, u kojima je, prema međunarodnim 
konvencijama i rezolucijama Saveta bezbednosti UN, na snazi embargo na uvoz 
vojne opreme. 


ZA USKRS PLANIRAO POVRATAK 

NE SMEM ni da mislim na to kako su do sada prolazile žrtve otmičara na Bliskom 
istoku. Moram da se nadam najboljem, da će se moj otac vratiti živ i zdrav - 
kaže za "Novosti" Olivera Stepić (38), kći jedinica Jovice Stepića (60), vozača 
srpske ambasade otetog u nedelju u Libiji.

- Slučajno sam na televiziji čula da je otet vozač naše ambasade u Libiji i 
pretrnula sam. Znala sam da je to moj otac. Odmah sam nazvala strica Velju i on 
mi je ovo potvrdio. Od tada ne spavam i ne jedem, jer ne znam hoću li oca više 
videti živog - govori kroz suze Olivera Stepić, koja sa suprugom i sinom živi u 
Carevcu, opština Veliko Gradište.

Olivera Stepić / Jovica Stepić spremao je roštilj u bašti ambasade u kojoj je 
radio dve decenije

Jovica je iz Makca u Libiju otišao kada je Olivera imala tek šest meseci. 
Poslednji put je u Srbiji bio letos, da bi uzeo novi pasoš. U Jovičinoj rodnoj 
kući u obližnjem selu Makce dočekuje nas njegov mlađi brat Velja (50), sa 
suprugom. Jovica je, kaže, kao vozač u ambasadi u Libiji radio već dve decenije 
i svi su ga cenili kao vrednog i pouzdanog radnika.

- S ambasadorom Potežicom je toliko blizak, da se smatraju braćom. I 
ambasadorova deca su vezana za njega, kao da im je otac. Ljudi ga cene. Na 
sahrani naše majke bio je i bivši ambasador u Libiji Rade Bogdanović - kaže 
Velja.

U selu Makce živi i drugi Jovičin brat Dragan (57). Dok je govorio o svom 
bratu, krenule su mu suze.

- Letos smo ga, kao i ranije, nagovarali da se vrati u Srbiju, jer je u Libiji 
rat i opasno je. Nažalost, on to nije hteo da prihvati i tvrdio je da su Srbi u 
toj zemlji bezbedni i da im ne preti nikakva opasnost - kaže Dragan. On kaže da 
je Jovica tada rekao kako planira da se zauvek vrati u zavičaj narednog Uskrsa.

Jovica Stepić je u Libiji zasnovao drugi brak, sa suprugom rodom iz Bosne, 
zaposlenom u vojnoj bolnici u Tripoliju, ali je ona pre sedam godina preminula, 
pa je ostao udovac i živeo je sam u Libiji. 

 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/008901d12532%248a3581d0%249ea08570%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to