Vaclav Dvoržak: Evropa zbog Srba treba da preispita svoju savest 

Dragan VUJIČIĆ | 22. novembar 2015. 14:02 | Komentara:  
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:577841-Vaclav-Dvorzak-Evropa-zbog-Srba-treba-da-preispita-svoju-savest>
 3 

Češki reditelj o poslednjim terorističkim napadima, izbeglicama sa bliskog 
istoka, istini o Srbima koju pronosi svetom, događajima u Srebrenici 1995: 
Islamski terorizam odavno je pušten iz boce. Migranti u EU stižu protivzakonito

TERORISTIČKI napad u Parizu je strašna tragedija, baš kao i ona nad Sinajom, 
kada je pao ruski avion. Ipak, svet mora da shvati da je Francuska jedna od 
zemalja koje su podržale džihad u Bosni, podržavale terorističko bombardovanje 
civila u Srbiji i na Kosovu, bombardovanje Srba u Bosni. Francuska ima i svoj 
udeo u srebreničkoj laži. Ako Zapad ne bude samokritičan i ne osudi svoju 
vlastitu politiku, koja je NATO omogućila međunarodni teror, ne može se 
očekivati poboljšanje.

 

Govori ovako, u ekskluzivnom intervjuu za "Novosti", Vaclav Dvoržak, 
proslavljeni češki dokumentarista. Poznati reditelj, koji krajem ovog meseca 
dolazi u Srbiju, kaže da je ekstremni islamski terorizam pušten odavno iz boce.

- Da podsetim, šezdesetih godina prošlog veka u Indoneziji muslimani su ubili 
oko milion sugrađana tokom puča. Usledio je Avganistan. Islamski teror korišćen 
je i u Čečeniji, pokušavali su da ga koriste kako bi pokopali kinesku državu 
posredstvom fanatizovanih Ujgura. Kuda sve to vodi, najbolje se vidi na primeru 
Iraka, Libije, Sirije. Imamo uništene države, milione izbeglica, hiljade 
mrtvih, varvarska ubijanja...

* Kao i većina Čeha, oprezni ste prema migrantima sa Bliskog istoka.

- Dolaze ilegalno i protivzakonito. Većina su mladi, dobrostojeći muškarci koji 
bi trebalo da se bore protiv Islamske države. Ali oni beže i ostavljaju Kurde, 
Irance, Libance, Ruse da za njih ratuju. Idu sebično za boljom budućnošću i 
izdaju svoju zemlju. Ostavljaju stare roditelje, žene, decu ... Naravno da je 
ta kampanja organizovana sa mafijom koja to radi za novac. Neki znakovi ukazuju 
na to da je ceo taj talas organizovana invazija plaćena od feudalaca u Zalivu. 
Zanimljivo je da su se izbeglice pokrenule kada je sirijski predsednik Bašar el 
Asad proglasio amnestiju za svoje dezertere. Sirija ima nedostatak vojnika u 
vojsci, a nekom ne odgovara da se ti mladi ljudi iz izbegličkih kampova 
susednih zemalja pojave u sirijskoj vojsci i da se bore protiv ID.

USKORO FILM O SREBRENICI Prva klapa filma o događajima u Srebrenici 1995. 
godine "pašće" krajem novembra i, prema planovima autora, dokumentarac bi 
trebao da bude gotov do jula 2016. Dvoržakov prethodni film "Oteto Kosovo" iz 
2008. uznemirio je "savest" Evrope i to je bio prvi dokumenatarac u EU koji je 
o Kosovu, Srbima i ulozi NATO 1999. ispričao drugačiju priču.

* Vi ste protiv dolaska izbeglica u zemlje EU?

- Nisam. Ali zar oni nemaju obavezu prema svojoj zemlji da je brane i odbrane, 
a posle rata ponovo izgrade. Kako bi izgledala Evropa da su svi pobegli pred 
Hitlerom? Ne možemo dopustiti da nas ucenjuju time što izbeglice pred kamerama 
isturaju žene i decu. Stoga bih bez kompromisa vratio njih u izbegličke 
kampove, poboljšao im uslove za život i da se iz tog centra obrađuju zahtevi za 
azil. Prosto, postupati po važećim zakonima. Merkelova, Junker, Oland i mnogi 
drugi su nekompetentni i smatram da su evropskim građanima neprijateljski 
političari. Oni su prvo pristali da uništavaju evropsku ekonomiju sankcijama 
prema Rusiji, a sada prave socijalni inženjering sa migrantima. Poslednji 
socijalni inženjeri koji su delovali tako u velikom stilu u Evropi bili su 
Staljin i Hitler.

* Uskoro nameravate da snimite film o Srebrenici, kakvo će to biti ostvarenje? 

- Nesreću u Srebrenici kreirali su Bošnjaci i Srbi, a treća strana, koja je 
najviše doprinela događajima, jeste tzv. međunarodna zajednica i njena 
neuravnotežena politika vođena na Balkanu. U mom filmu o Srebrenici, o tome 
kako je do svega došlo i šta se zaista dogodilo, govoriće i insajderi iz 
najmoćnijih obaveštajnih agencija. Neki od sagovornika svedočiće izmenjenim 
glasom, baš kao u Haškom sudu.

* Odakle želja da snimate još jedan film o srpskoj nesreći posle "Otetog 
Kosova", zbog kojeg ste imali problema? 

- Sud u Hagu nije dao odgovor na pitanje šta se desilo u Srebrenici. U 
poslednjoj presudi u Tribunalu generalu Tolimiru, iz aprila ove godine, 
najstariji sudija iz Haga Žan-Klod Antoaneti u svom izdvojenom mišljenju je 
napisao da kada bi ga familije žrtava upitale ko je kriv za sve, ko je naredio 
i organizovao zločin, ne bi znao da im kaže. Dakle, šta se zaista dogodilo? 
Dozvoliću da o tome govore Srbi, Bošnjaci i stranci koji su umešani do grla u 
sve.

* U julu ove godine umalo nije usvojena Rezolucija o Srebernici u SB UN...

- I to je razlog zašto sam rešio da snimim film. Videćemo šta su to Britanci 
hteli da sakriju rezolucijom u Njujorku i zašto su insistirali da u ovaj 
dokument uđe i da bi svako dalje istraživanje Srebrenice bilo krivično delo.

* Možete li konretnije da otkrijete neki od aduta novog filma?

- Recimo da imamo preliminarni dogovor sa jednim od najviših oficira CIA, koji 
je od 1991. u Sarajevu radio na analizama i projekcijama eventualnog rata u 
Bosni. Ovaj čovek je za svoj zadatak imao na raspolaganju neograničen budžet 
svoje države. Interesuje me kakav je to bio zadatak. Ukoliko on bude svedočio 
svojim dokumentima i rečima, verujem da bi se projekcija oko uzroka rata u BiH 
promenila. Ima još takvih sagovornika voljnih da govore, ali je problem što 
mnogi od njih traže novac.

* Ko bi govorio o Srebrenici sa srpske i muslimanske strane?

- Za film je dobro da svedoče obični ljudi, koji su bili žrtve takozvane 
srebreničke ujdurme. Ali pozvaću i, recimo, Majke Srebrenice, pa srpske i 
muslimanske oficire i vojnike. One koji su okrivljeni i kojima je presuđeno da 
su počinili genocid nad Bošnjacima 1995.

* Vi ne znate kakav će film na kraju ispasti?

- Ne. Ali na osnovu dokumenata do kojih sam došao tvrdim da će biti 
interesantan i da će njegovi nalazi biti daleko bliže istini nego zaključci do 
kojih je u presudama došao Haški tribunal. To ni slučajno nije bio genocid.

* Šta vam najviše smeta kod oktroisane istine o srebreničkim događajima prema 
kojoj su Srbi jedini krivci?

- Smeta mi što što to nije tako. Smeta mi što se Srebrenica od 1999, kada je 
bombardovana Jugoslavija, uvek pominje kada bi NATO napadao i razarao neku 
zemlju. Irak, Sirija i Libija su pretvorene u ruševine, a oko dva miliona ljudi 
je ubijeno dok su milioni raseljeni da se ne bi ponovila Srebrenica. Zapravo, 
Srebrenica je na neki način postala matrica zla koje pre svega pogađa same 
muslimane širom sveta.

ČESI ISTINU ČULI PRVI PUT * O Srebrenici u Pragu govorilo se nedavno iz 
perspektive kakva nije uobičajena u Češkoj.
- Moji sunarodnici, recimo, nisu znali za rad profesora Milivoja Ivaniševića o 
srpskim žrtvama u Podrinju i uzrocima ofanzive srpskih snaga na ovaj gradić. 
Advokati Goran Petronijević i Đorđe Trifunović pričali su o praksi Haškog 
tribunala, vi ste predstavili vašu knjigu "Srebrenički krug". Od Čeha, govorili 
su Rajko Doleček, čovek koji je odlikovan najvišim srpskim ordenom za širenje 
prijateljstva između dva naroda, zatim Radim Panenka, urednik novina Češkog 
parlamenta, pa Jaroslav Foldina, naš narodni poslanik i vaš poluzemljak (majka 
mu je Srpkinja). Mnoge stvari moji zemljaci su čuli prvi put.

* Vaš prethodni film o Kosovu je imao neobičnu sudbinu.

- Taj film je na češkoj televiziji prikazan samo jednom i odmah je bunkerisan. 
Mnogi Česi i Evropljani nisu znali šta se zaista događalo na Kosmetu i koja je 
bila uloga međunarodne zajednice u izazivanju sukoba i bili su šokirani. Ja 
sam, naravno, medijski napadan, ali nije mi se dogodilo ništa sem što sam 
zabranjen kao reditelj na TV. Osvetili su mi se tako što film nisu poslali na 
festivale kao što je bilo dogovoreno, ali ja sam slavu stekao tako što sam 
oborio "Jutjub". Film je na video-kanalu preuzelo i gledalo toliko ljudi da je 
u jednom trenutku on bio blokiran.

* Vi od tada niste snimali?

- Naravno da sam snimao. Ne za televiziju, ali zarađivao sam na komercijalnim 
filmovima, snimao sam čak i operacije na srcu.

* U međuvremenu, proslavili ste se i "ratom" sa Medlin Olbrajt.

- Kada je 2012. došla u Prag da promoviše svoju knjigu "Praško proleće", ja sam 
joj u knjižari gde je bila promocija doneo na dar moj film "Oteto Kosovo", a 
moji prijatelji su joj doneli još nekoliko plakata sa slikama razaranja 
Jugoslavije i Bosne. Tom prilikom sam joj rekao: "I ovo je vaše delo". Ona je 
tada pobesnela, počela je da cepa plakate i viče "odvratni Srbi". I to je 
osvanulo na "Jutjubu" i postalo hit.

* Tu se priča sa Medlin Olbrajt nije završila.

- Moji prijatelji iz Građanskih inicijativa u Pragu su tužili sudu Olbrajtovu 
zbog rasizma i uvrede Srba i ta tužba je dugo stajala u fioci tužioca. Posle 
apelacije, tužilac je pokrenuo postupak protiv Olbrajtove i čak su je 
saslušali. Ipak, nisu podigli optužnicu. Tužilac je konstatovao da je u pitanju 
šovinizam, ali je zaključio da, pošto nije bilo mnogo ljudi u knjižari pred 
kojima je izgovorila uvrede na račun Srba, javnost nije mogla biti dovoljno 
uznemirena da bi bila podignuta optužnica. U svom iskazu Madlen Olbrajt je 
priznala da je pogrešila i izrazila svoje žaljenje.

* To nije bio kraj...

- Bili smo uporni i pisali smo jevrejskom jezgru unutar Republikanske partije u 
Kongresu SAD, žaleći se na ponašanje Olbrajtove prema Srbima. Oni su prvo jedva 
dočekali da se obračunaju sa bivšim ministrom spoljnih poslova iz redova 
demokrata, ali potom sam dobio obaveštenje od njih da nas ipak neće podržati 
jer su na internetu videli moju sliku sa palestinskom maramom oko vrata kako se 
svađam sa Olbrajtovom!n

 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:577841-Vaclav-Dvorzak-Evropa-zbog-Srba-treba-da-preispita-svoju-savest>
 
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:577841-Vaclav-Dvorzak-Evropa-zbog-Srba-treba-da-preispita-svoju-savest

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00bb01d12535%24caa35050%245fe9f0f0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to