dnevne.rs 
<http://www.dnevne.rs/nesto-drugacije/da-li-je-istorija-hrvata-falsifikat-napravljen-u-vatikanu>
  

Da li je istorija Hrvata falsifikat napravljen u Vatikanu?

 

dr Stevan Tomović – Istorija Hrvata – velika vatikanska laž 

Vatikan – leglo falsifikata

Nakon otkrića iz 15. veka i priznanja od strane Rima, dokazano je kako je 
srednjovekovni dokument poznat kao „Konstantinova darovnica” bio falsifikat, 
kojim su rimske pape htele da opravdaju težnju ka svetovnoj i ka duhovnoj 
vlasti nad drugim državama i crkvama. U samoj Katoličkoj enciklopediji navodi 
se da je papska neuspela prevara bio zaista falsifikat, što niko od savremenih 
istoričara više i ne dovodi u pitanje. Ta darovnica se pripisivala vizantijskom 
caru Konstantinu Prvom, koji je vladao u 4. veku, i koji je zaslužan za 
osnivanje Konstantinopolja (Carigrada). On je takođe doneo čuveni Milanski 
edikt 313. godine, kojim su prestali progoni hrišćana u Rimskom carstvu, a 
hrišćanstvo izjednačeno sa svim politeističkim religijama. Smatra se za prvog 
hrišćanskog vladara.

Nije nimalo slučajno to što je baš Konstantin izabran za nekog ko će papama 
poslužiti kao navodni autor darovnice, a u kojoj je pisalo da je Konstantin 
tobože svu svetovnu ili državnu i duhovnu ili crkvenu vlast podario ovom 
rimskom biskupu. Pape su još od pada Zapadnog Rimskog carstva, sredinom 6. 
veka, htele da obnove staru imperiju i da opet postanu vladari sveta. Na tom 
putu su im smetali vladari od preživelog Istočnog Rimskog carstva (Vizantije), 
koji su od vremena pada Zapada sebe smatrali naslednicima Rimskog carstva i 
rimskih careva. U tu svrhu pape su odlučile da naprave falsifikovan dokument, 
koji bi im davao prava na nasledstvo rimskog prestola. No ipak, kad im ta 
prevara nije uspela, onda su pape odlučile da same stvore novo Rimsko carstvo; 
to su postigli proglašavanjem germanskih careva za nove imperatore Rima, kao 
sprovoditelje njihove volje i naoružane „misionare“ njihove religije. Radilo se 
o franačkim carevima, koji su od doba Karla Velikog nosili titulu „rimski 
imeprator“.

Kad se Franačko carstvo raspalo, ideja obnove Rimskog carstva, na čelu s papom, 
preneta je na oživljeni istočni deo nekadašnjeg Franačkog carstva, koji je 
nazvan „Sveto Rimsko carstvo“. Njeni kasniji naslednici bili su Nemačko carstvo 
i Austro-Ugarska monarhija. Tako dobijamo situaciju da drevno Rimsko carstvo u 
stvari nikad nije propalo: ono je nastavilo da postoji u vidu Franačkog i 
drugih germanskih carstava – Rim je napravio kompromis, te od onih koje je 
nazivao „varvarima“ stvorio svoje odane saveznike.

Međutim, cilj je uništenja njihovog konkurenta Vizantije ostvaren još u 13. 
veku, u doba Krstaških ratova. Istočno Rimsko carstvo, kao što je i poznato, 
dokrajčili su konačno Turci 1453. godine. Razlog zašto je Rim priznao da je 
„Konstantinova darovnica“ falsifikat je upravo to što je njihov najveći rival 
zbrisan, te su sada ostali jedini pravi naslednici Rimskog carstva; nikakav 
falsifikat i prevare im više nisu potrebne po tom pitanju. Iz toga takođe 
možemo videti i način delovanja Vatikana: prvo pokušava intrigama i 
„mirnodopskim metodama“ da porobi tuđu zemlju, a ako ne uspe tako, onda prelazi 
na primenu gole sile.

Falsifikat „Konstantinove darovnice“ je otkriven tek u 15. veku, a nastao je u 
8. Prvo je bio predočen pomenutom franačkom caru Karlu Velikom. Ondašnji rimski 
papa tom je nepismenom „varvarinu“ objasnio kako je pape navodno ovlastio sam 
car Konstantin i sveti Petar, tako da je Karlo imao slušati pape, kao svi drugi 
svetovni vladari i crkveni poglavari, koji su morali da slušaju papu i njemu da 
budu podređeni. Karlo je naseo, te za račun Rima ratovao protiv „nevernika“ 
(uključujući Srbe), i širio papsku religiju. Kao nagradu je dobio carsku rimsku 
krunu od pape 800. godine.

Ipak, nije samo okrutni osvajač Karlo bio prevaren, već je na još gori i na još 
naivniji način bio prevaren njegov otac i prethodnik na prestolu – franački 
kralj Pipin Mali.

Naime, kada su tlo Italije, pa i Rim, opkolili sa severa Lombardi, sa juga 
Arabljani, a Sloveni na Balkanu sprečili dalje širenje uticaja Rimske crkve, 
tada je ondašnjem papi Stefanu II ostalo jedino da pozove u pomoć jednog 
vladara „varvara“, a to je bio Pipin. Franci su već postali hrišćani, i to je 
papi poslužilo da lakše ubedi Pipina da mu pomogne u odbrani Rima i već uveliko 
nakupljenog bogatstva njegove Crkve. Kako je ubedio Franke da ratuju i isteraju 
srodne im Lombarde iz Italije? Verovali ili ne, papa Stefan je uputio pismo 
Pipinu Malom, i potpisao ga imenom „Svetog Petra, Princa svih apostola“. Drugim 
rečima, papa je rekao Pipinu da mu je (pokojni) Petar, Hristov učenik, napisao 
pismo, i da ga je pozvao da odbrani Rim! Zapisano je:

(U tom) pismu napisanom čistim zlatom na najfinijem pergamentu pisalo je 
sledeće: „Petar, izabrani Apostol od Isusa Hrista, Sina Božijeg (…) Ja, Petar, 
primivši apostolat od Hrista primio sam i misiju prosvetljenja celog sveta (…) 
Svi koji su čuli moju propoved i ravnaju se po njoj moraju apsolutno verovati 
da su po Božijoj odredbi svi njihovi gresi očišćeni i da će ući u večni život 
(…) Dođi u pomoć stanovnicima Rima koje je meni Bog poverio, a ja, Petar, u Dan 
Sudnji pripremiću divno mesto za tebe u Kraljevstvu Božijem. Potpisani Petar, 
Princ apostola.

Kada je Pipin upitao papu kako je Petar poslao pismo sa neba na Zemlju, papa je 
odgovorio da ga je Petar lično dao „svom nasledniku“ (misleći na sebe), 
pokazavši mu da je u dnu pisma pisalo i: „Petar, izabrani apostol Hristov, 
našem najdražem sinu, kralju Pipinu, i njegovoj junačkoj vojsci, biskupima i 
kleru, i svem narodu“.  Pipin je poverovao da je to „Nebesko pismo“ 
verodostojno i da ga je „sveti Petar“ pozvao u odbranu Rima (i njegovog blaga). 
Kako li se kralj Pipin osećao, misleći da ga je Bog odredio za hrišćansku 
misiju, i koliko je samo strahopoštovanja iskazao pred tim „naslednicima ‘sv. 
Petra’“, kojima je od tada verno služio?

Zatim, osim ovih rajskih Petrovih pisama, još jedan od čuvenih vatikanskih 
falsifikata jesu i Isidorove dekretalije. Ove Dekretalije su zbirka dokumenata 
koje su imale sličnu svrhu kao i gore opisana „Konstantinova darovnica“. Kako 
piše i u Katoličkoj enciklopediji, njihov autor je želeo da dokaže da je 
zapravo sam Isus Hrist osnovao Rimsku crkvu – na isti način kao što se za 
apostola Petra kaže da je „prvi papa“. Prosto, jedan rimski biskup se dosetio 
da želje papa i njihove planove o vladanju svetom potkrepi „dokazima“ i 
bukvalno izmišljenim svedočanstvima i potvrdama brojnih papa, vladara i 
crkvenih autoriteta. Isidorove su dekretalije vekovima korišćene u sukobima 
između Rima i Carigrada, a u cilju dokazivanja da Rim navodno ima primat nad 
svim crkvama. O tome je pisano:

Oko pola veka kasnije (850. godine) pojavila se nova krivotvorina, i to, ponovo 
niotkuda: tzv. Pseudo-Isidorove dekretalije, poznatije kao „Lažne Dekretalije“. 
Ova serija raznih papinih krivotvorina vrlo je ojačala papstvo učinivši ga 
vrhovnim autoritetom, te potpuno nezavisnim od svih svetovnih autoriteta. 
Rezultat je bio taj da je Crkva, između ostalih privilegija, pribavila sebi i 
imunitet pred civilnim sudstvom i zakonom (…) Na taj način, sveštenstvo je 
steklo nekakvu vrstu neobične „svetosti“, koja ga je uzdigla iznad običnih ljudi

Ta „svetost“ Rimske crkve kasnije će prerasti u dogmu o „nepogrešivosti pape“. 
Za sve što bi im palo na pamet da im treba, oni bi falsifikovali razna stara 
dokumenta i pisali nova, koja bi potom pripisali nekom caru ili ranijem papi, 
pa čak i mrtvim ljudima koji iz groba ili s neba šalju pisma papama, poput 
apostola Petra, kao što smo videli. Takođe, ove Dekretalije su imale svrhu da 
papu prikažu kao čoveka kome su franački vladari podređeni, tj. imalo je skoro 
istu političku svrhu kao i „Konstantinova darovnica“. Međutim, koliko je to bio 
očigledan falsifikat govori i činjenica da su ga priznale i same rimske pape. U 
njihovoj je Katoličkoj enciklopediji zapisano sledeće u vezi s tim:

Tu se nalazi 60 apokrifnih pisama i odredaba, koje se pripisuju papama od 
Klementa (88-97) do Mildijada (311-314). Od tih 60 pisama 58 su falsifikati (…) 
Od 33 pisama, koje se pripisuju papama od Silvestra (314-335) do Grgura II 
(715-731), njih 30 su falsifikati (…)

I o njima, ali i drugim falsifikovanim ili prepravljanim tekstovima često su 
govorili i sami bivši katolički biskupi, od kojih su neki imali čak i direktan 
pristup vatikanskim arhivama.  Koliko su često pape koristile lažna dokumenta u 
svoju odbranu, a naročito kada su produbljivale raskol između zapadnog i 
istočnog hrišćanstva, govori i činjenica da su istočni hrišćani Vatikan zvali 
„leglom falsifikata” još u Srednjem veku.

U 12. veku načinjen je Gracijanov dekret (lat. Decretum Gratiani) koji čini 
temelje kanonskog prava Rimokatoličke crkve, i koji takođe predstavlja običan 
falsifikat. Od preko 300 izvoda koje je neki Gracijan upotrebio za sačinjavanje 
tog dela, samo njih 11 nije bilo falsifikovano.  Koristio je i spomenute 
falsifikate, Konstantinovu darovnicu i Isidorove dekretalije. No ipak, glavni 
razlog što je sačinjeno ovo delo jeste pokušaj opravdavanja onog što će Rimska 
crkva činiti u narednim vekovima preko Inkvizicije. Štaviše, Inkviziija je 
osnovana upravo u vremenu kada je nastao „Gracijanov dekret“. U njemu piše da 
je „hrišćanski“ mučiti i ubijati sve „jeretike“, pa bilo da u njih spadaju 
pravi kriminalci ili pak ljudi koji ne žele da se poklone rimskom pontifeksu:

Najmoćnije sredstvo novog papskog sistema je Dekret Gracijana, iz sredine 12. 
veka. U njemu se nalazi velik broj falsifikata (…) Po njemu je zakonski 
legitimno silom terati ljude da budu pobožni, jeretici da se muče i ubijaju, i 
da im se imovina oduzima; da ubijanje iz Crkve izopštene osobe nije ubistvo; da 
je papa iznad zakona, i da je ravnopravan sa Božijim Sinom!

Tako je nastala i dogma o papi kao „zameniku Isusa“ ili „predstavniku Božijeg 
Sina na Zemlji“. Zato pape i do dan-danas nose titulu Vicarius Christi, koja se 
u falsifikovanoj „Konstantinovoj darovnici“ navodi kao Vicarius Filii Dei. 
Uzgred rečeno, numerička vrednost latinskih slova u ovom izrazu iznosi 666. 
Mada je Rimska crkva zbog toga javno porekla da ovako glasi jedna od titula 
rimskih papa, ipak ih odaju i drugi izvori u kojim se pominje ova njihova 
titula.

Onda, Toma Akvinski, koga Rimokatolička crkva smatra jednim od svojih najvećih 
teologa i koga je čak proglasila za svetitelja, napisao je Summa Theologica – 
delo koje čini temelje učenja Rimokatoličke crkve, ali koje je takođe bilo 
zasnovano na falsifikatima, jer je u njenom sačinjavanju taj Toma Akvinski 
neretko koristio Gracijanov dekret kao svoj izvor.  Toma Akvinski je poznat i 
po delu „Zablude Grka“ (lat. Contra Errores Graecorum), gde se ovo „Grci“ 
odnosi na istočne hrišćane, i u kojem je autor pisao kako isti treba da se 
ujedine s Rimom, uprkos tome što je Rim bio taj koji se odvojio. U delu Summa 
Theologica su na jednom mestu sakupljene sve savremene dogme Katoličke crkve, 
koja se poziva baš na Tomu Akvinskog kada želi da iste opravda. Jedan deo 
podseća i na Gracijanov dekret, kada se govori o definiciji jeresi:

(…) Sa jedne strane, to je greh, zbog kojeg oni (jeretici) ne samo da treba da 
budu izopšteni iz Crkve, već treba da budu izopšteni iz sveta smrću.

I u nastavku od istog teksta:

Kao što falsifikatori novca i drugi činitelji zla bivaju od strane sekularne 
vlasti osuđeni na smrt, tako postoji mnogo više razloga da jeretici budu ne 
samo izopšteni, već i da se usmrte.

No, Rim ni tu nije stao. Još jedan grandiozni falsifikat iz Vatikana zauzima 
posebno mesto u istoriji. Reč je o delu „Knjiga o papama“ (lat. Liber 
Pontificalis). Ovo delo je za cilj imalo da prikaže da je prvi papa navodno bio 
apostol Petar, i da su sve pape njegovi naslednici. A pošto je Petra odredio 
sam Isus Hrist za tu službu, navodno da bude prvi episkop nad svim crkvama, 
onda je „logično“ da i njegovi naslednici treba da budu jedini poglavari nad 
hrišćanstvom.

Liber Pontificalis sadrži spisak svih papa od „sv. Petra“ do 15. veka. Međutim, 
poznato je da je taj spisak rimskih papa često menjan i dopunjavan tokom više 
vekova, toliko da se ne zna ko su uopšte bili autori. U samoj je Katoličkoj 
enciklopediji zapisano, kako je „u samo retkim slučajevima moguće odrediti 
autore“,  tj. ne znaju se autori biografija od većine papa. I ne samo da se ne 
znaju autori, već se na istom mestu priznaje da je to delo puno grešaka, i da 
sadrži i apokrifne i falsifikovane dopune:

U većini rukopisa na početku se nalazi krivotvoren tekst kao dijalog između 
pape Damasija i Svetog Jeronima. Taj tekst pisama je smatran verodostojnim u 
Srednjem veku…

I dalje, u nastavku:

Dišesne je upečatljivo i potpuno dokazao kako su prve serije biografija od 
Svetog Petra do Feliksa III sačinjene najkasnije u doba Feliksovog naslednika 
Bonifacija II, i da je njihov autor bio savremenik Anastasija II i Simaha.

A ko je bio taj papa Simah, čiji je savremenik bio jedan od autora „Knjige o 
papama“? To je bio još jedan papa koji je poznat po falsifikovanju dokumenata. 
On je načinio tzv. „Simahejeve falsifikate“, koji su i od strane svih sadašnjih 
istoričara i od strane samog Vatikana priznati kao takvi. I u Katoličkoj 
enciklopediji se opet navode kao falsifikovani dokumenti.  Oni su tom papi 
Simahu poslužili u sukobu sa konkurentom za presto pape, Lavrentijem, a koji je 
trebalo da potvrde njegovo navodno pravo da „pape niko ne može da osudi“ ni za 
kakvo nedelo – još jedna ideja kao temelj dogme o „nepogrešivosti i božanskoj 
‘savršenosti’ papa“.

I na kraju dodajmo, da je i početkom 20. veka i nedavne 2001. godine, spisak 
papa iz Liber Pontificalis prepravljan: ispravljeno je čak dve stotine 
„grešaka“, s tim da se najviše njih odnosilo, ne slučajno, na biografije papa 
iz prva dva veka mitske istorije papa od „svetog Petra“.

Takođe, za primer možemo navesti čuvene, ozloglašene „Protokole sionskih 
mudraca”, koji se i do danas pripisuju Jevrejima, kao tobožnjim „vladarima 
sveta”, a kako to neki umeju da tvrde. No ipak, već je dokazano da je ovo samo 
još jedan falsifikat spremljen u kuhinji Vatikana, ovog puta ustremljen protiv 
Jevreja, naravno iz političkih i ideoloških pobuda. Rimska crkva, sa svojim 
čedom Inkvizicijom, bila je i ostala najveći izvor antisemitizma, pa zato i ne 
čudi što je pokušavala preko ovog falsifikata da po ko zna koji put optuži 
Jevreje za sve nedaće u svetu. U tom delu, a koje se pripisuje Jevrejima, piše 
kako oni tobože žele da ovladaju celim svetom, i kako su spremni da unište 
svakog ko im se u tome suprotstavi. Međutim, dovoljno je pogledati tekst tih 
„Protokola“, pa videti da se tamo nalaze sve ideje koje zastupa u stvari 
Vatikan, a koje su u potpunoj suprotnosti sa zakonima jevrejske Tore. Neke od 
njih jesu: da politika nema nikakve veze sa moralom – i više no jasna 
asocijacija za Rimsku crkvu; da narodima treba vladati silom – a kako se papska 
religija širila među narodima ako ne silom?; da cilj opravdava sredstvo – 
najpoznatija krilatica jezuita; tzv. pravo jačega (inače, glavno načelo teorije 
evolucije); ideja o stvaranju Svetske vlade – zapravo, za svetsku vladu i tzv. 
Novi svetski poredak javno su se zalagale rimske pape;  i postoji još niz 
drugih, brojnih ideja iz tih Protokola koje je lako povezati sa planom Rimske 
crkve o vladanju svetom, a koje je ona na krajnje naivan način pokušala da 
pripiše Jevrejima. To se zove zamenom teza.

Rimski falsifikatori su u te „Protokole“ ubacili neke od izraza koji su tipični 
za Toru, misleći da zbog toga neće biti otkriveni, poput izraza „gojim“ za 
ne-Jevreje, ili biblijskog izraza „Božiji narod“, i tome slično. Tamo piše i da 
Jevreji žele da postave nekog „izraelskog cara“ za vladara sveta, i da žele da 
osvoje Rim, kako bi taj njihov car postao novi papa (?!); međutim, mi znamo da 
je istina potpuno drukčija – rimske pape su te koje su oduvek želele da osvoje 
grad Jerusalim, i papa je taj koji želi da bude vladar sveta. Još je naivnije u 
tim Protokolima prikazana sama Rimska crkva. Za nju tamo piše da je izvor 
najvećeg morala i glavni stub odbrane čovečanstva od „zlih Jevreja“ i njihove 
„židovsko-masonske zavere“ zavladavanja celom planetom. Zapisano je da je 
Rimska crkva najveći protivnik Jevreja, te da im je zato glavni cilj uništiti 
Rimsku crkvu.  Naravno, istina je opet potpuno suprotna – Rim je taj koji je 
oduvek želeo da uništi Jevreje, i Vatikan je taj koji Jevreje smatra glavnom 
preprekom u ostvarenju svog cilja zavladavanja svetom!

Čitajući Protokole, u stvari, mi dobijamo odličnu sliku o planovima Rimske 
crkve, i o svemu onome što je učinila tokom istorije i što planira da učini u 
budućnosti. Veoma je providno u tom falsifikovanom delu Rim opisan kao jedini 
spasitelj sveta od Jevreja i masona, a papa kao neko ko nas navodno jedini može 
odbraniti od haosa i ratova koje isti ti „cionistički vladari sveta“ izazivaju. 
U Protokolima je čak zapisano i to da su zapravo Jevreji bili tvorci 
protestantske Reformacije – opet, jednog od glavnih protivnika Rimske crkve u 
Srednjem veku. Dok se na jednom drugom mestu u usta Jevreja stavljaju sledeće 
reči: „Jedino jezuiti mogu da se porede sa nama“.

Štaviše, defiinitivno je već dokazano da su „Protokole” napisali papini 
jezuitski sveštenici u 19. veku, i to tako što su prepisivali (izvršili 
plagijat) iz dela zvanog „Dijalozi u paklu između Makijavelija i Monteskjea“ 
(franc. Dialogue aux Enfers entre Machiavel et Monstesquieu), francuskog 
književnika Morisa Žolija. Jedina razlika je u tome što se u delu iz kog su 
prepisivali, Jevreji ne pominju, već je to bio politički pamflet protiv 
francuskog cara Napoleona III.

„Protokoli sionskih mudraca“ su prvi put izdati u Rusiji 1905. godine, pod 
nazivom „Dolazak Antihrista i zacarenje Sotone na Zemlji“, gde se ovaj 
Antihrist poistovećivao sa navodnim dolazećim „carem judejskim“. Protokoli su 
bili naročito popularni u vremenu sovjetske Rusije i vladavine njihove 
antisemitske i antiteističke ideologije komunizma, dok su još veću popularnost 
imali u nacističkoj Nemačkoj; oni su bili iskorišćeni kao jedan od povoda da se 
Jevreji istrebljuju. Adolf Hitler je u svojim govorima spominjao te Protokole, 
a u knjizi je „Moja borba“ (nem. Mein Kampf) upravo njih navodio kao glavni 
„dokaz“ da Jevreji žele da zavladaju svetom, te da je zato „opravdano“ ubijati 
ih, bez obzira što je istina ponovo sasvim suprotna – Hitler je bio taj 
eksponent onih koji su želeli da zavladaju svetom, onih koji su uništavali 
neistomišljenike, izazivali ratove, itd.

U vezi sa knjigom „Moja borba“ Adolfa Hitlera, jednim od svetskih bestselera 
savremenog doba, nije na odmet reći i da je to još jedan od vatikanskih 
falsifikata. Tačnije, to je (ne)delo napisao Hitler, ali ga je posle 
prepravljao i većinu od napisanog promenio jezuitski sveštenik Stimfl.  O tome 
je pisao i sam pripadnik Hitlerove nacističke partije:

Dobri otac Stimfl, sveštenik velikog znanja, i urednik knjiga iz Misbaha, 
mesecima je prepravljao knjigu „Moja borba“. Iz nje je izbrisao naivne greške i 
veoma infantilne i plitkoumne (Hitlerove) stavove. 

Celokupnu iskristalisanu sliku dobijamo ako znamo da su nacizam stvorili upravo 
jezuiti, i da je većina Hitlerovih saradnika i oficira bila deo okultnih i 
jezuitskih društava, poput Reda Malteških vitezova.  I „Protokole“ i tu „Moju 
borbu“, u kojima se Jevreji optužuju da su jedini izvori zla na planeti, 
napisali su dakle isti papini jezuiti, sve u cilju da sa sebe skinu beleg 
genocidnih tirana sveta, a da ga u isto vreme prikače na onog ko im najviše 
smeta.

Za kraj možemo navesti i reči francuskog istoričara 19. veka, Alfreda Mišjelsa, 
o tome kakva se istorija danas uči:

Njena (austrijsko-rimska) istorija je najmanje poznata od svih drugih: jezuiti, 
budući gospodari zemlje, na vješt su je i drzak način falsifikovali. Hormair, 
25-godišnji direktor bečke arhive, nazivlje sve knjige dotle štampane, u 
pogledu tome, da nijesu ništa drugo nego radovi po narudžbini i unaprijed 
ugovorene izmišljotine. Laž vlada na obalama Dunava. Vladari, koji su 
upravljali zemljom, pomoću lukavstva i pomoću sile, hoćahu još da prevare i 
buduća pokoljenja. Oni davahu da se štampaju lažna đela, da im posluže kao 
iluzije. Nijednom istoričaru nije bilo moguće da dođe do istinitih dokumenata; 
arhiva bijaše zapečaćena kao kakva grobnica. 

Mada se zna da je veliki broj falsifikata bio načinjen u Srednjem veku, kao i 
tokom čitave istorije, ipak nam ostaje da su u Vatikanu stvoreni neki od 
najvećih falsifikata ikad u celokupnoj prošlosti čovečanstva, a koji su neretko 
činili prekretnice u istorijskim događajima i od kojih se mnogi i dan-danas 
smatraju verodostojnim dokumentima.

Upravo jedan od takvih dokumenata ima tesne veze i sa poreklom Hrvata. I Srbima 
i Hrvatima, i uopšte Slovenima, bila je namenjena i potom nametnuta jedna 
posebno lažna i falsifikovana istorija. U Vatikanu falsifikovani dokumenti 
postali su sastavni deo svih savremenih školskih udžbenika iz istorije, ali 
jedan od njih zauzima istaknuto mesto. Radi se o delu „O upravljanju carstvom” 
(lat. De Administrando Imperio), koje se pripisuje vizantijskom caru iz 10. 
veka – Konstantinu VII Porfirogenitu.

Porfirogenitovo delo – vatikanski falsifikat o poreklu Hrvata i Srba. Velika 
Hrvatska

Poput Jevreja, i Srbi su nezaobilazna žrtva manipulacija Rima i njegove 
falsifikovane istorije. Delo „O upravljanju carstvom“ Konstantina 
Porfirogenita, kao glavnog izvora o poreklu i dolasku Slovena na Balkan, isto 
je falsifikovano, poput gore opisanih dokumenata, kao i brojnih drugih koji 
ovde nisu spomenuti. Većina istoričara bi se složila da kada ne bi postojalo 
ovo Porfirogenitovo delo, onda o dolasku i poreklu Srba i Hrvata, i poreklu 
njihovih imena, ne bismo znali ništa, i u njihovoj najranijoj istoriji ostala 
bi rupa. Baš ta činjenica podstakla je Vatikan da to delo falsifikuje. Baš to 
saznanje, da će lažiranjem glavnog istorijskog izvora o najdaljoj prošlosti 
Srba i Hrvata moći da izmeni budućnost tog naroda, i da će istim moći da 
manipuliše, bio je glavni motiv Vatikanu da nastavi sa svojim uobičajenim 
prljavim poslom prikrivanja istine. Zar bi i mogla da propusti ovako lak plen?

Da bismo videli istinsko poreklo Hrvata i imena Hrvata, kao i značaj takvog 
saznanja, neophodno je prvo proveriti postojeća tumačenja i teorije, a koja su 
uglavnom bazirana na delu vizantijskog cara Porfirogenita. I zaista, dovoljno 
je pogledati stavove zvanične nauke o poreklu Hrvata i imena „Hrvati”, pa 
videti da su isti zasnovani isključivo na ovome Porfirogenitovom delu kao 
glavnom izvoru. Ipak, koliko su njihovi stavovi ispravni, pokazaćemo sad na 
osnovu samog teksta tog dela, koji je zapravo još jedan u nizu vatikanskih 
falsifikata. A kao što ćemo kasnije prikazati, poreklo i cela istorija Hrvata 
je falsifikovana – isto kao i u slučaju istorije Srba i mnogih drugih naroda po 
svetu.

Da pomenuto delo zaista predstavlja falsifikat o poreklu Hrvata pokazaće nam 
primeri iz samog teksta. Prvi od njih govori o tome kako je navodno nastalo ime 
Hrvata. Ovako je tamo zapisano:

‘Hrvat’ na slovenskom jeziku znači ‘onaj koji poseduje veliku teritoriju’. 

U Porfirogenitovom delu piše da su Hrvati tako nazvani zato što su u svome 
posedu navodno držali mnoge zemlje i veliku teritoriju. Zanimljivo je da u 
istom delu pisac čak i Franačku, koja je držala polovinu Evrope, naziva „velika 
Franačka“ (iako to nije sam naziv države), pa onda čudi da je i jedno od 
slovenskih plemena nazivano „Veliki Hrvati“.

Očito je da naziv „Hrvat”, ne ni na jednom slovenskom jeziku, već ni na jednom 
jeziku na svetu ne znači „onaj koji drži veliku teritoriju”. A zašto bi onda 
jedan vizantijski car napisao tako nešto, pogotovo ako se uzme u obzir da je 
car Porfirogenit bio veoma obrazovan vladar?

Zvanično objašnjenje glasi da je Porfirogenit, navodno, zapisao takvo poreklo 
imena Hrvata, pošto je ta reč veoma slična grčkoj reči hora, što bi značilo 
„zemlja“. Međutim, ni u tom slučaju nije nimalo jasno zašto onda hrvatsko ime 
ne znači „zemljani“, „oni koji drže zemlju“, a ne „oni koji drže veliku 
teritoriju“. No, svu tu gungulu laži razotkriva sledeće pitanje: Kako to da su 
Hrvati, koji su se doselili sa Srbima na Balkan, kako kaže Porfirogenitovo 
delo, dobili ime po grčkoj reči hora, a da su Srbi dobili svoje ime po 
latinskoj reči servus? I Hrvati i Srbi su se zajedno doselili na Balkan, ali je 
vizantijski vladar Srbe nazvao po latinskoj reči za „roba“, a Hrvate po grčkoj 
reči za „zemlju“; pa da li se u Vizantiji govorilo latinskim ili grčkim 
jezikom? Još je veći problem u tome što u Porfirogenitovom delu piše da naziv 
„Hrvat“ ima takvo značenje na slovenskom jeziku, a ne na grčkom,  tako da ta 
njihova priča o vezi grčke reči hora i imena „Hrvat“ ne pije vodu. Sasvim je 
jasno da je to neko umetnuo u Porfirogenitovo delo u kasnijem dobu.

Takođe, „Porfirogenitovo“ izvođenje srpskog imena od latinske reči servi u 
značenju „robovi“ nemoguće je iz još jednog razloga, a to je da su i u Srednjoj 
Evropi – isto kao na Balkanu – živeli Srbi pod tim imenom. Srednjoevropski Srbi 
se kasnije spominju u franačkim analima, i to su Srbi koji nisu nikad bili pod 
vlašću Vizantije, niti su dolazili na Balkan, pa nisu ni mogli da dobiju takvo 
ime po latinskoj reči za „robove“ od vizantijskog cara. O ovome je govorio i 
najznaniji hrvatski istorik, Ferdo Šišić.

On je smatrao da je poreklo imena Hrvata i Srba, koje navodi Porfirogenit, 
nenaučno i netačno. On slično kaže da ako su Srbi zaista dobili naziv po 
latinskoj reči za robove, kako onda objasniti tvrdnju cara Porfirogenita da su 
Srbi potekli od nekrštenih Srba iz tzv. „Bele Srbije“ u Srednjoj Evropi, koja 
se dakle nazivala Srbija iako se nalazila van Balkana i domašaja Vizantije? 
Znači, zvala se Bela Srbija pre no što su Srbi tobož uopšte postali robovi 
vizantijskog cara, te on nije ni mogao da im da ime Servi, u značenju „robovi“, 
čak i ako ne uzmemo u obzir sve druge izvore iz Ranog srednjeg veka i antičkih 
vremena koji nam govore o srpskom imenu. Ovo nije toliko bitno kao dodatni 
dokaz da je etimologija srpskog imena od reči servi netačna, već je bitno iz 
razloga što pokazuje koliko su falsifikatori bili neoprezni i aljkavi u svom 
naivnom i sa velikom mržnjom motivisanom krivotvorenju istorije Hrvata i Srba.

U vezi sa tim, istoričar Ivan Lučić, koji se često smatra „ocem hrvatske 
istoriografije“, Porfirogenitove je tvrdnje o Hrvatima i Srbima nazivao 
„trabunjanje Latina“.  Dok konačan dokaz dolazi iz samog Porfirogenitovog dela:

[stextbox id=“info“]Čak i da ne znamo ništa o njemu kao falsifikatu, dakle, čak 
i da ga smatramo za verodostojno delo, samo je jedan podatak dovoljan da sruši 
celu tu iluzornu vavilonsku kulu od falsifikovanih karata. Naime, u vreme cara 
Iraklija, a u čije su vreme Srbi navodno dobili ime po latinskoj reči za 
„robove“ (lat. servi), uopšte se nije govorilo latinskim, već grčkim jezikom! 
Štaviše, u Vizantiji se govorilo grčkim od tog doba, pa sve do nestanka iste u 
15. veku; latinski nije bio službeni jezik na vizantijskom dvoru.  Kako su onda 
mogli Srbi dobiti ime po latinskoj reči za robove, pošto su navodno bili 
„robovi romejskog cara“? Na grčkom se „rob“ ne kaže ni servus, niti nešto 
slično tome, već doulos.  To je samo dodatni dokaz da su vatikanski 
falsifikatori, koji su pisali i govorili latinskim jezikom, samo ubacili tu 
neistinu o poreklu imena „Srbi“, pretvorivši grčko doulos u latinsko servus. 
Onaj koji je u Porfirogenitovom delu zapisao da su Srbi „robovi“, taj isti je u 
mnogo kasnijem dobu govorio da su Srbi, i uopšte Sloveni, „ropska rasa“ kojom 
treba da se vlada. Da nije toliko providno i naivno odrađeno, možda bi i moglo 
da im se poveruje.
[/stextbox]

I kao što je Rim Srbe hteo da ponizi nazvavši ih svojim robovima, tako je na 
sličan način, u tom spisu, hteo Hrvate da prikaže kao slavan narod i 
najznačajniji politički faktor na Balkanu, a u cilju da ih odvoji od Srba. Zato 
tamo i piše da naziv „Hrvat“ znači „onaj koji drži veliku teritoriju“. S tim u 
vezi, čak i da se u Vizantiji tada nije govorilo grčkim, već latinskim jezikom, 
opet se nailazi na kontradiktornost, jer je ime Hrvata kod Porfirogenita 
izvedeno od grčke reči „hora“, što znači „zemlja“. Zato u istom delu i piše 
kako je hrvatsko ime navodno nastalo od „neke slovenske reči“. Na koji god 
način pokušamo da opravdamo delo Porfirogenita, uvek nailazimo na neko 
protivrečje.

U vezi s tim u istom tekstu se spominje i termin „Velike Hrvatske“, iako nikad 
ni na jednoj jedinoj karti Evrope nije zabeleženo postojanje države sa tim 
imenom. Štaviše, ovaj naziv je najviše bio popularan za vreme osnivanja ustaške 
države NDH, kad se pod tim podrazumevala Hrvatska koja je trebalo da obuhvata i 
Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu i delove današnje Srbije. Međutim, kao što 
nikada u istoriji nije postojala Velika Srbija, tako isto nije postojala Velika 
Hrvatska, a naročito ne u Srednjem veku. Uostalom, niko od istoričara i ne zna 
gde se tačno u Srednjoj Evropi Velika Hrvatska nalazila.

Često se ova tzv. „Velika Hrvatska“ poistovećuje i sa srednjoevropskom Belom 
Hrvatskom iz Porfirogenitovog dela, no ipak, ni ona nikada nije postojala. 
Nekome će to možda izgledati čudno, ali to tako biva kada se krene u 
razotkrivanje falsifikata, prosto je nemoguće ne naići na stvari koje je teže 
progutati iz jednog zalogaja. Ipak, svu ovu gungulu oko termina Velika, Bela 
Hrvatska rešili su već sami hrvatski istoričari. Evo šta kaže čuveni hrvatski 
lingvista i istorik Vatroslav Jagić: „Bela i Velika nekrštena Hrvatska je 
izmišljena zemlja“.  Potpuno isto se kaže i za tzv. nekrštenu (pagansku) Belu 
Srbiju, koja se isto navodi u Porfirogenitovom delu, kao sused Bele 
Hrvatske:ona nije postojala.

Savremeni hrvatski istoričar Ivan Mužić potpuno razjašnjava svu ovu 
problematičnu situaciju, kad kaže kako „Oznaka megale u DAI nema značenje 
prostorne veličine. To nije Velika Hrvatska nego stara, prva Hrvatska iz koje 
su (se) Hrvati iselili.  M. Kuzmić je točno protumačio pojmove Bijela i Velika 
Hrvatska u DAI. On je naveo 24 primjera, a od toga su 22 primjera iz djela 
raznih pisaca koji potvrđuju da megale znači stara, starija, prva“.  I eto 
objašnjenja: nije to ni Velika, ni Bela, niti bilo koja druga obojena Hrvatska, 
to je „Stara Hrvatska“, što će reći, prvobitno mesto sa kojeg su Hrvati došli 
na Balkan.

Pobednici iz Rima pišu istoriju: Kako su  Polapski Sloveni postali „Beli Hrvati“

Videli smo dakle da je „Velika Hrvatska“ zapravo stara Hrvatska, tj. mesto iz 
kog su Hrvati, kao deo Slovena, došli na Balkan. Sada ćemo razrešiti i 
misteriju „Bele Hrvatske“. Krenućemo od etimologije same reči „bela“.

Čuveni hrvatski etimolog Petar Skok slovensku je reč „bela“ izveo od latinske 
reči alba, koja ima isto značenje. Zaista, slovenska reč „bela“ je nastala kao 
i ta reč u drugim tzv. indo-evropskim jezicima: staroengleska albe, nemačka 
albiz, grčka alphos, itd. Reč „bela“ i ima isti suglasnički koren kao i reč 
alba, a to je L-B, s tim da je u slovenskim jezicima došlo do zamene mesta 
glasova „l“ i „b“. Pritom, zanimljivo je da je ta reč verovatno potekla od 
semitske, tj. hebrejske reči sa istim značenjem: „lavan“ ili „laban“.

Tako je i jedna reka u današnjoj Nemačkoj, oko koje su su živeli Sloveni 
(poznati i kao Vendi), nosila slično ime – Alba (lat. Albis), nama poznatija 
kao Laba ili Elba – inače, jedna od najvećih reka Srednje Evrope. Slovenska 
plemena koja su živela oko Labe poznata su u savremenoj istorijskoj nauci kao 
Polapski Sloveni. Upravo je ovo ime sinonimno za ime „Vendi“.

Skok je zato smatrao da je Porfirogenit izmislio „Bele Hrvate“ od Hrvata koji 
su živeli u velikoj oblasti oko reke Labe, ili da je samo pomešao reč alba u 
značenju „belo“ sa rečju Alba za reku Labu. I zaista, neki od Porfirogenitovih 
opisa „Bele Hrvatske“, kao zemlje koja se nalazila severno od Bavarske, potpuno 
se poklapaju sa lokacijom Polablja.

Jedini problem u ovome jeste što se Hrvati oko Labe ne spominju ni u jednom 
drugom izvoru, iako su pisani izvori o srednjoevropskim Slovenima veoma brojni. 
Ti izvori, bez izuzetka, znaju samo za Vende/Slovene, kao i brojna imena 
slovenskih plemena, ali ni na jednom mestu se ne spominju Hrvati, bar ne u 
Polablju. Jedini srednjoevropski Hrvati su Hrvati koji se spominju u delu 
Poljske i Ukrajine, kako ih to navode arapski izvori, ali ne u Polablju. Stoga, 
oko reke Labe su stanovali Sloveni, ne izričito slovensko pleme pod imenom 
Hrvata.

Iz svega do sada rečenog dolazimo do jasnog zaključka: u svom falsifikovanju 
istorije, s ciljem da Hrvate zavadi sa Srbima, kao dva pripadnika istog naroda, 
Vatikan je prosto od Polapskih Slovena izmislio „Bele Hrvate“. Ovome bi u 
prilog dodatno išlo i pominjanje tzv. „Crvene Hrvatske“ od strane hrvatskih 
istoričara…

Nezvanični rimski konkordat: Crna Gora pretvorena u „Crvenu Hrvatsku“

Ali, kao što nisu postojale Velika i Bela Hrvatska, tako isto nije postojala ni 
Crvena, jer ni njeno postojanje nikada nije zabeleženo ni na jednoj karti 
Balkana, niti iko zna koje zemlje je ista obuhvatala. Iz tog razloga ovi 
termini neretko se zloupotrebljavaju, dok su izvori koji govore o Crvenoj i 
Velikoj ili Beloj Hrvatskoj isključivo od rimokatoličkih, tj. zapadnjačkih 
pisaca. Da pomena o Crvenoj Hrvatskoj, a za koju su morali da znaju i susedni 
Srbi, nema niti u jednom istočnom i srpskom istorijskom izvoru, čak i oni 
najglasniji antisrpski branioci „Crvene Hrvatske” su potvrdili:

Srpski izvori nijesu (…) spominjali Crvenu Hrvatsku, a naročito ne oni od 
Nemanjića, pa kasnije. 

Jedni tvrde kako je Crvena Hrvatska pod sobom imala Primorje, poput 
srednjovekovne zemlje Paganije, Zahumlja i Travunije. Međutim, dobro je poznato 
da su ovo u stvari bile srpske zemlje, koje se navode kao srpske čak i u delu 
Konstantina Porfirogenita. Bilo je i onih koji su za „Crvenu Hrvatsku” smatrali 
prostor Crne Gore, kao gore spomenuti autor, inače saradnik ustaškog pokreta i 
poznati falsifikator istorije Crne Gore, koji je tvrdio da je „Crvena Hrvatska” 
nastalo od naziva „Crna Gora”, citirajući (zloupotrebivši) reči hrvatskog 
istoričara Nade Klaić:

Današnja Crna Gora… još se u XV vijeku zvala Črmna i Crmna Gora (a to je od 
adjektiva ‘č r m n’, koji je oblik stariji od ‘crven’). Od ‘crnina’ postala je 
‘crna’, kao od Crmnica (kraj u Crnoj Gori) Crnica. 

Mada gornje objašnjenje možda ima veze sa poreklom naziva „Crna Gora”, u svakom 
slučaju nema ni pomena o „Crvenoj Hrvatskoj”, niti može imati veze sa nazivom 
bilo kojeg naroda ili države. Štaviše, ovo ide u prilog onome što je tvrdio 
hrvatski etimolog Petar Skok, da je naziv „Crvena Hrvatska” nastao (izvrtanjem) 
od „Crmnica”, imena oblasti u Crnoj Gori.  Ovo potvrđuje da su falsifikatori od 
naziva crnogorske oblasti mogli izmisliti Crvenu Hrvatsku. Isto je pisao i 
hrvatski istoričar Vjekoslav Klaić, sa tom razlikom da je on tvrdio suprotno: 
da je od imena „Crvena Hrvatska“ nastalo ime „Crmnica/Crvena gora/Crna Gora“. O 
tome su govorili i hrvatski istoričar Natko Nodilo, srpski lingvista Đura 
Daničić, zatim, opet hrvatski istoričar Milan Šuflaj, itd. Naravno, Klaiću nije 
smetalo što nijedan izvor, pa čak ni Porfirogenitovo delo, ne pominje tu 
„Crvenu Hrvatsku“, dok jedini izvor na koji se oslanja – Dukljaninov Letopis – 
isto ne pominje njegovu „Crvenu Hrvatsku“ u svim svojim prevodima. I sam Klaić 
kaže:

Zanimljivo je da poznata „Hrvatska kronika“, koja (…) nije drugo nego do 
svakako prije 1510. godine sastavljeni prijevod ljetopisca popa Dukljanina, ne 
poznaje Crvenu Hrvatsku (…) 

Skok je i na Crvenu i na Belu Hrvatsku gledao kao na izmišljotine Porfirogenita 
i Popa Dukljanina (ili će pre biti da su to izmišljotine Vatikana?), te da je 
Crvena Hrvatska dakle mogla nastati od naziva jedne oblasti u Crnoj Gori ili 
čak od imena srpskog plemena Kuči. Ponovo, priča o ovoj „Crvenoj Hrvatskoj“ 
najviše je propagirana u 20. veku,  i to, uglavnom od strane ustaškog režima 
hrvatske države, dok se časopis Hrvatske stranke prava zvao upravo Crvena 
Hrvatska, a čiji je osnivač bio Ante Starčević. I sam Srbin poreklom, 
Starčević, najviše je poznat po svojim izjavama antisrpskih i antisemitskih 
konotacija, mržnji prema svemu što je srpsko i slovensko, kao i svojoj knjizi u 
kojoj je Srbe nazvao stokom i životinjama: „Pasmina slavenoserbska po 
Hervatskoj”. Koristio je nacističku terminologiju, te Srbe i Jevreje video kao 
„nižu rasu”, dok je čitavi Balkan smatrao za isključivo hrvatsku zemlju, 
zastupajući tezu tzv. „Velike Hrvatske“, koja nikad nije postojala. Možemo 
navesti samo jedan citat iz spomenutog njegovog dela, u kojem se Miloš Obilić i 
srpski car Stefan Dušan nazivaju Hrvatima:

U Stefanu-Dušanu ugasi se poslednji trak… hervatske dinastie Nemanjićah, koji 
kroz vekove… vladahu iztočno-severnih pokrajinah Hervatske.

Ovakvi nenaučni stavovi mogu se sresti i kod albanskih „istoričara”, a koji 
tvrde da su Nemanjići bili tzv. albanska vladarska dinastija. Ne slučajno, to 
se propagiralo u sklopu ideje o „Velikoj Albaniji” – na sličan način kao što je 
isti politički inicijator – Vatikan – uredio da se propagira i ideja „Velike 
Hrvatske”.

Hrvati pod božanskom zaštitom pape

Osim priča o Velikoj i Crveno-Beloj Hrvatskoj, u delu Porfirogenita, 
„obrađenom” i prepravljanom u vatikanskim krivotvornicama, nailazimo na 
ostrašćeno veličanje rimskih papa, što je i sasvim očekivajuće. Želja Zapada, 
na čelu sa Vatikanom, da Hrvate odvoji od svojih korena i slovenskih naroda, i 
da njihovo poreklo i istoriju falsifikuje, ogleda se i u navodima 
Porfirogenitovog dela u kojem se Beli Hrvati prikazuju kao narod pod ličnom 
zaštitom pape, kao papina ljubimčad. Jedan od tih navoda kaže sledeće:

(Hrvati su) od istog rimskog pape primili blagoslov, te im je rečeno da ako 
neki tuđin napadne Hrvate i zapodenerat protiv njih, da će se onda moćni Bog 
boriti za Hrvate i štitiće ih, a Petar, Hristov učenik, podariće im pobede. 

Ni za jedan drugi narod pape nisu dale ovako ubedljive garancije zaštite i 
„Božije pomoći”. Čak im i Petar pomaže, koga Rimokatolička crkva inače smatra 
pretečom papa ili „prvim papom”, iako se za Petra nigde u Svetom Pismu ne kaže 
da je živeo u Rimu, niti dovodi u vezu sa Vatikanom i papama. U gornjem citatu 
jasno se vidi želja Vatikana da prigrli Hrvate u svoje okrilje, i da od njih 
načini borce protiv neprijatelja Rima, kao što su bili i ostali „šizmatični 
Srbi”, Jevreji, Rusi i drugi. Vatikan je od Hrvata samo hteo da načini novu 
krstašku vojsku, pored germanske i smrtno lojalne jezuitske koju je posedovala, 
kao i novopridošle mađarske „apostolske” vojske. Ovoga je bio svestan čak i 
antirspski opredeljeni hrvatski političar – Frano Supilo – izdavač časopisa 
„Crvena Hrvatska“:

Naprotiv, hrvatski narod je posve drukčiji. Tko je tome kriv? Vjerozakon. 
Izručili smo narodnu svijest i savjest perfidiji i intrigama Rimske crkve, onog 
Rima (…) 

U Porfirogenitovom delu, pre papinog „blagoslova“ nad Hrvatima, navode se i ove 
reči u sličnom kontekstu:

Ovi pokršteni Hrvati ne napadaju tuđinske zemlje izvan svojih granica, jer im 
je tako zapovedio papa rimski, davši im nekakvu vrstu proročkog odgovora (…) 
Nakon krštenja, Hrvati su se zavetovali (…) u ime Svetog Petra apostola da 
nikada neće započeti rat sa tuđinom, već da žele živeti u miru sa svakim ko to 
isto želi (…) 

Iz gornjeg citata jasno se vidi nesakrivena želja autora da opravdaju sve 
prošle krstaške ratove, i one koje je papa planirao ubuduće, protiv tuđina 
(nije teško pogoditi na kog se „tuđina“ tu misli), zaodenuti proroštvom, 
misticizmom, papskim zapovedima i pričom o nevinim Hrvatima, koji su se čak i 
„zavetovali“ da će braniti samo „svoju teritoriju“. I više je nego providno da 
se ovde naziru ideje iz kasnijih vekova nego što je to vreme pisanja ovog dela.

Evo još jedne potvrde od istoričara koji je isto pokušavao u svojoj knjizi da 
odbrani „verodostojnost“ svakog pojedinačnog citata u Porfirogenitovom delu, i 
koji je isto zastupnik zvanične, falsifikovane istorije Hrvata, ali je ipak i 
sam priznao ono što je očevidno:

Ta priča o sporazumu između Hrvata i pape je nejasna (…) Možemo reći da je taj 
sporazum tvorevina nepoznatog autora Konstantinovog izvora.

A u nastavku se daje i objašnjenje. Iako je njegov autor nudio razne moguće 
razloge, nesvesno je priznao o čemu je tu zaista reč:

 Moguće je da je taj (nepoznati) autor želeo da pronađe nekakve ranije veze 
između Hrvata i Rima, da bi opravdao političku situaciju svog vremena (…)

Ako je ova priča o Hrvatima koji se zaklinju papi zaista izmišljotina (kao što 
najverovatnije i jeste), onda je njen nepoznati autor, kao Konstantinov 
primarni izvor, imao razloga da to učini. Politička poruka toga je da su Hrvati 
bili odani papi, i da je Rim imao određenu vrstu kontrole nad njima (…) 

Treba li veći dokaz od ovih reči? Ponovimo, ovo su reči istoričara koji 
Porfirogenitovo delo smatra verodostojnim i koji pokušava da odbrani celu 
faslifikovanu istoriju Hrvata i Srba.

Takođe, stalno spominjanje „svetog Petra apostola“ još dodatno dokazuje da su 
autori bili vatikanski fratri, pošto je Rimokatolička crkva ionako Petra 
proglasila za tobožnjeg „prvog papu“. Ne postoji nijedan racionalan razlog 
zašto bi vizantijski car toliko puta spominjao „presvetog papu“i „Svetog Petra 
apostola“. Štaviše, takva je terminologija u potpunosti istovetna sa onom koja 
se vidi i u najpoznatijem vatikanskom falsifikatu – „Konstantinovoj darovnici“. 
Tamo se u relativno kratkom tekstu koristi veći broj istih izraza kao u delu 
Konstantina Sedmog: „presveti papa“, „sveti apostol Petar“, te nekakve zakletve 
u njihovo ime, itd. Sasvim je jasno da je (krivo)tvorac oba ova spisa bio 
Vatikan.

Gornji tekst je odlomak iz knjige dr Stevana Tomovića „Istorija Hrvata – veliki 
vatikanski falsifikat“

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01fa01d12b05%249a817020%24cf845060%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to