novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:579876-Nikolic-I-neki-iz-vlasti-bi-priznali-Kosovo>
  

Nikolić: I neki iz vlasti bi priznali Kosovo

Milan BABOVIĆ - Dušica RADEKA ĐORĐEVIĆ

Tomislav Nikolić: Ima pojedinaca kojima je više u glavi interes velikih sila, 
među njima nije Vučić. Sigurno neću potpisati papir koji od KiM pravi državu. 
Da mi je neko došao sa pričom da rušimo Vučića, isterao bih ga napolje

PRETPOSTAVLjAM da i među onima koji su na vlasti postoji poneko ko bi 
priznavanjem Kosova skinuo teret sa leđa i obrisao znoj sa čela i završio jednu 
priču. Ne sumnjam u predsednika Vlade, niti ljude na najistaknutijim 
funkcijama, ali ima mnogo onih koji znaju da bi možda lakše vodili svoje resore 
ako ne bi imali obavezu da poštuju srpske nacionalne interese, i integritet i 
suverenitet zemlje, i da bi to donelo beneficije s različitih strana.

Tako nam je predsednik Tomislav Nikolić odgovorio na direktno pitanje da li u 
sadašnjoj vlasti, ima onih koji bi zarad EU priznali lažnu državu. I zašto je 
šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu poručio da nas Rusija, više ne podržava 
ako budemo priznali lažnu državu.

* Ima li među tim pojedincima i ministara?

- Očigledno je da postoje ljudi na nekim funkcijama u Vladi koji u glavi imaju 
interes velikih sila, a velike zapadne sile su priznale nezavisnost KiM. Svako 
ko misli da politika nepriznavanja Kosova nije dobra, trebalo bi da izađe u 
javnost, i to kaže. Sigurno mu ništa ne bi falilo, a mi bismo znali s kim imamo 
posla. 

ALEKSANDAR "PROVETRAVA" SAM * Da li biste, kao osnivač SNS, preporučili Vučiću 
da malo "provetri" stranku na skupštini u januaru? 
- Neću da se mešam u stranačka pitanja. Aleksandar je predsednik stranke i on 
je i "provetrava" i zatvara vrata. Uspesi koje stranka postiže na lokalnim 
izborima pokazuju da on nema razloga da previše strahuje za rezultat sledećih 
izbora.

* Treba li Srbija da pristane na otvaranje poglavlja 35 ako pregovaračka 
platforma EU bude implicirala nezavisnost Kosova, kako je to bilo u nacrtu?

- Vrlo je moguće da će se na poglavlje 35 gledati bezmalo kao na uslov za svako 
drugo, i da će se sva ostala pri otvaranju porediti sa principima koje bi 
trebalo ispuniti u poglavlju 35. A, ukoliko bi se poglavlje 35 okončavalo 
priznavanjem Kosova, njega ne bismo mogli da okončamo. O ovome moramo da 
pregovaramo otvorenih očiju.

* Kako smo došli do otvaranja poglavlja 35, a govorili smo da nam Brisel nudi 
"grozan tekst"? Šta se promenilo?

- To je bilo povezano sa nemačkim amandmanom za koji još uvek ne znam da li će 
se povući. Cirkuliše nekakav "non pejper" i na osnovu njega se može zaključiti 
da nema nekog velikog odustajanja od zahteva koji su bili u nacrtu.

* Kakva će onda biti naša pozicija?

- O tome ćemo svi razgovarati, a odlučujući je stav Vlade. Moramo da utvrdimo 
dokle možemo da ispunjavamo zahteve, štiteći nacionalne interese, a gde zaštita 
nacionalnog interesa prestaje i počinje ispunjavanje onoga što ne bismo smeli 
da ispunimo. Ovo su prelomni momenti, EU bi trebalo da nam pokaže da nas hoće. 
Ako nam istakne zahteve koje ne možemo da ispunimo, onda nas neće.

* Šta biste vi konkretno uradili ako nam ispostave takvu ucenu?

- Sigurno neću potpisati ništa što nije u skladu sa Ustavom, a protivustavno je 
da se odreknemo nadležnosti koje bi od teritorije KiM napravile državu.

* Ima li svrhe dalje pregovarati sa Prištinom kada gaze sporazum i odbijaju 
formiranje ZSO?

- Možda ćemo doći do toga da se sve vrati na početak ukoliko mentori sa Zapada 
ne nateraju Prištinu da sedne za sto. Naravno da uvek ima svrhe pregovarati, 
jer do rešenja ne može da se dođe drugačije. Ova vlada neće prestati da 
razgovara sa Albancima sve dok se ne postigne dogovor koji bi omogućio da 
konačno kažemo da imamo mir i bezbednost na KiM i regulisane odnose.

NEKA SRUŠE VIKENDICE MOJIH SINOVA * Zašto ste potpisali Zakon o ozakonjenju 
objekata, a potom utvrdili da su neki njegovi delovi protivustavni? 
- Bio sam na putu i sedam dana mi je malo da zakon pročitam i utvrdim da li je 
u skladu sa Ustavom. Mogao sam da se ogrešim o Skupštinu tako što ću da joj 
vratim zakon koji je možda u skladu sa Ustavom. Kada predsednik ima dilemu koju 
ne može do kraja da reši, njegova dužnost je da potpiše zakon, jer on nije 
poslednja odbrana Ustava već Ustavni sud. * Hoće li vikendice vaših sinova biti 
srušene? - Pošto se rasprava u Skupštini svela na njihove dve sojenice nisam 
mogao da odbijem da potpišem zakon. Moja dilema je vezana za druge ljude za 
koje ne znam da li mogu nešto još da steknu u životu ako im se ono što su 
stvorili sruši. A, kada bih znao da neću podstaći dalje rušenje, nagovorio bih 
sinove da svoje kuće sruše sami.

* Iz diplomatskih krugova se čuje da Srbija ne može postati član EU ako ne 
uvede sankcije Rusiji... 

- Srbija ne može da uvede sankcije Rusiji. Sami smo predugo živeli pod 
sankcijama da bismo ih bilo kome uvodili.

* Ko hoće da sruši Vladu i Vučića? Na koga ste mislili pozivajući nadležne 
institucije da se obračunaju sa "onima kojima je preči sopstveni interes od 
državnog"? 

- I ja sam u tu igru uvučen posredno, jer se konstruisalo da će doći do 
nekakavog štrajka policije, za koji ja nisam ni znao. A ja bih ga navodno 
podržao i poveo policiju da ruši Vladu. Počelo je čak i da se priča da sam sve 
bliži američkim stavovima?! Ja, koji klečim na kolenima da Rusija stavi veto na 
rezoluciju o Srebrenici? Država je bila u nekakvoj panici sedam dana, a ko to 
sme da ruši Vučića? Od prvog časa sam znao da je sve to budalaština, i nisam se 
uopšte zabrinuo.

* Verujete li da neke zapadne ambasade rade na obaranju vlade? 

- Ne mislim da je bilo nekakve zavere, jer da bi neko srušio Vučića, mora da 
nađe nekog jačeg od njega, a u Srbiji takva ličnost ne postoji. Zašto se uvek 
apostrofira Zapad kada se nešto dešava u Srbiji? Mi smo sa njima uspostavili 
mnogo dobre odnose i nemamo razloga da od njih strahujemo kao nekada. Srbija 
više nije zemlja u kojoj bi Zapad menjao svakog predsednika koga izabere narod 
sve dok ne dođe onaj koji bi bio u potpunosti po njihovoj volji. U Srbiji ni ne 
može da bude izabran čovek koji bi bio potpuno po volji Zapada.

* O čemu ste sve razgovarali sa Zoranom Mihajlović? Premijer je pitao "da li 
ste pričali o svinjskim butkicama koje vam je donela ili o njegovom rušenju"?

- Nisam gledao tu emisiju, a o Vučićevom rušenju ni sa kim ne razgovoram pošto 
sam znao da rušenja nema. Da mi je bilo ko došao sa tom pričom, bio bi isteran 
odavde. Smatrao sam da je potrebno da prihvatim želju Zorane Mihajlović da se 
sretnemo.

* Da li je to vaše pomirenje?

- Ne. Povod je bio Zakon o ozakonjenju objekata. Izneo sam tada i one argumente 
koje sam kasnije naveo u pismu Skupštini.

* Jesu li po vama parlamentarni izbori sada izvesnija opcija, s obzirom na to 
da i premijer tvrdi da 90 odsto građana ne podržava njegove reforme?

- Mislim da je želeo da kaže da je reformama zakačeno 90 odsto građana i da 
teže žive. Ne strahujem za sudbinu Vlade u periodu za koji je on to nagovestio. 
Strahujem za period u kome je nagovestio oporavak, ako ga ne bude.

* Verujete li da bi izbora moglo da bude u aprilu?

- Ne, niti o tome odlučujem. Pravo je premijera da iz različitih razloga 
proverava poverenje koje mu je dato. Razlozi mogu biti i koalicija i opozicija, 
teškoće koje ima, s tim što se nezadovoljstvo pojedinim ministrima ne rešava 
izborima, već rekonstrukcijom vlade koja se predloži Skupštini. Ali, ako je u 
pitanju nešto drugo, onda ćemo se on i ja oko toga sigurno konsultovati.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на http://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/007e01d12f6e%24a9741480%24fc5c3d80%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to