web-tribune.com
<http://web-tribune.com/tema_dana/cvijanovic-srbiju-je-vec-zahvatio-vrtlog-s
ukoba-amerike-i-rusije-zapad-sprema-njen-slom-evo-sta-se-desava>  


Cvijanović: Srbiju je već zahvatio vrtlog sukoba Amerike i Rusije.. Zapad
sprema njen slom.. Evo šta se dešava..


Objavljeno: 4. mart 2016. u 13:42 / 


Piše: Željko Cvijanović


Ni za Ruse ni za Amere Srbija nije u redu najvažnijih država. Ali, kad se
reči "Srbija" pridruži "NATO", akcije Srbije rastu.

1.

Očekivano: Rusi i Ameri su zaoštrili. Ali ne u Siriji, gde su, naprotiv,
omekšali; ne ni u Ukrajini, gde će se hunta na neodređeno vreme baviti samo
sobom.

Zaoštrili su na Balkanu, u Srbiji, i to je, koliko me oko služi, trenutno
jedina tačka na globusu gde su na obe strane njihovi kapaciteti za konflikt
(naravno, posredan) na uzlaznoj putanji.

Koliko prošle nedelje, činilo se da je Vučić imao uspeha sa Mekejnom i da
je, prinevši kao žrtvu jedan dugačak korak Srbije prema NATO, rešio bar deo
svojih problema s Amerima. Čak se i Kurirumirio, a Mekejn govorio o vojnoj
neutralnosti Srbije gotovo kao da razume o čemu se radi.

2.

A onda je u napadu američkih aviona došlo do ubistva Jovice Stepića i
Slađane Stanković, dvoje otetih srpskih diplomata u Siriji. U preovlađujućim
prozapadnim medijima sve je bilo spakovano da kao krivci vise Ivica Dačić i
ambasador Potežica.

U Srbiji niko osim Dačića - a i on u samoodbrani - nije pominjao američku
krivicu.

To će reći da u ubistvu srpskih diplomata, koliko god to apsurdno zvučalo,
nije bilo mnogo prostora za konflikt; bilo je sasvim dovoljno da Ameri
izbace nešto iz svog arsenala sažvakanih besmislica poput "kolateralne
žrtve", "nismo znali" ili "shit happens", i šta bi Srbi drugo nego da klepe
ušima i nastave dalje.

Pa još da su promrmljali neko nemušto sorry, ne verujem da bi im globalni
ugled pao, posebno ne posle miliona mrtvih na Bliskom i Srednjem Istoku, kao
što ne verujem ni da bi se posle toga među Srbima našao Kraljević Marko da
ih pozove da ubicu iz aviona privedu zakonu.

Ozbiljan zaokret, međutim, dogodio se kad su američki politički spikeri
saopštili da diplomate uopšte nisu nastradale u avio-udarima, već da su pre
toga bili mrtvi i da su do takvog zaključka došli videći fotografije
poginulih u libijskim novinama.

Dodatni problem predstavlja to što su Ameri izneli svoju tezu u momentu kad
su već bili poznati nalazi i libijske i srpske obdukcije, koje su obe
utvrdile da su dvoje Srba ubijeni u raketnim detonacijama.

libija-srpski-drzavljani Slađana Stanković i Jovica Stepić

3.

Naravno, stvar se zakotrljala prema prema novom brutalnom poniženju
Beograda, i to bez preke potrebe da tako bude. Preostalo je samo da
potvrdimo da su Ameri kadri da izvuku pouzdanije zaključke gledajući
novinske fotografije nego Srbi vršeći obdukciju.

Toliko da progutaju nisu mogli ni Srbi, stvar se zategla do mere da je Vučić
u jednom momentu shvatio da je ugrožen "pozitivan trend u razvoju odnosa sa
SAD".

Šta se dogodilo za samo nekoliko dana? Da li je neko nečim izašao iz
dogovora, ne mogu da znam. Šta god da je bilo, međutim, upućuje na sličan
zaključak.

Velike sile o svojoj politici prema malim ne odlučuju svaki dan. Odluku
obično donesu jednom, a onda rade sve da bi je provodili.

Taktičkih odluka koje ne doprinose tom cilju odriču se lako i u hodu, ne
obazirući se na to da li su one možda proizvele i neke obaveze prema malima.

Prevedeno na srpski: ne bi me začudilo da je u Stejt departmentu dogovor
Vučića sa Mekejnom protumačen kao uspeh ovog prvog, da je time kupio malo
vremena za sebe i Srbiju.

Prevedeno na sasvim jasan srpski: u trenutku kad je Crna Gora gotovo sasvim
slomljena, kad se odlaganjem makedonskih izbora još jače priteže zavrtanj na
Skoplju, ni Srbiji ne može biti dato da kupuje vreme. I Srbija mora biti
slomljena.

4.

Novina je, međutim, pritisak iz Moskve. Iako su u prvim reakcijama na
ratifikaciju sporazuma sa NATO i Aleksandar Čepurin i Marija

Zaharova delovali dosta pomirljivo, čini se da je u međuvremenu i iz ruskog
ministarstva diplomatije stigla direktiva o zatezanju.

Nedugo zatim Čepurin je dosta rezolutno rekao da ne postoji nijedan razlog
da Beograd ne potpiše sporazum sa Moskvom o humanitarnom centru u Nišu, i to
već tokom aprilske posete Dmitrija Medvedeva.

Zaharova je posle ubistva srpskih diplomata oštro izjavila da NATO, uvlačeći
Srbiju u sebe, nameće žrtvi stokholmski sindrom, dok je Čepurun jednako
oštro od Amera zahtevao da isplate odštetu porodicama ubijenih srpskih
diplomata.

Od tada nema dana da neki ruski funkcioner ne pomene kako je vreme da Srbija
sa Rusijom potpiše ugovor o centru u Nišu.

Možda je najdalje u pritisku otišao zamenik predsednika Dume Sergej
Železnjak sa inicijativom da istog dana kad se u Srbiji budu održavali
izbori bude raspisan i referendum o NATO.

Za tu inicijativu Železnjak je uspeo da pridobije i nekoliko ovdašnjih
nacionalnih stranaka, koje sad tu ideju šire preko dostupnih im medija.

Dva su problema sa tom inicijativom: iako bi ideju o referendumu o NATO
svakako valjalo podržati, njeno vezivanje za izbore drastično bi povećalo
ionako visok stepen društvenog konflikta koji izbori nose.

Stvar može biti opasna, i zato je bolje referendum i izbore razdvojiti.
Drugi problem je u tome što Železnjak, koji poslednjih meseci dosta prati
Balkan, nije čovek prva dva ešalona ruskog establišmenta i što se njegova
inicijativa dosta razlikuje od oficijelne ruske politike.

Elem, ako je nastupio kao samostalan strelac, ni po jada, ali, ako je
političar srednjeg kalibra iskorišćen da bi se formirala alternativna ili
paralelna ruska politika prema Srbiji, to za Srbiju ne može biti dobra vest.

5.

Šta se dakle događa i šta će biti sa ruskim centrom u Nišu. Koliko znam, taj
ugovor je na Vučićevom stolu već više od godinu dana. On nije odbijao
ugovor, ali je tražio vreme i dva puta odložio njegovo potpisivanje.

U ovom momentu aktuelan je dogovor da stvar bude potpisana u aprilu, kad
Medvedev bude u Beogradu.

E sad, na stranu da li Rusi Vučiću veruju ili ne, tek, posle ratifikacije
sporazuma sa NATO, još jedno odlaganje srpsko-ruski ugovor bi učinilo
potpuno deplasiranim. Rečju, sad ili nikad.

Tako podignuti ulozi potrošili su rusko strpljenje i njihov pritisak treba
čitati kao obezbeđivanje da ovaj put stvar neće biti odložena.

6.
Da se razumemo, ni za Ruse ni za Amere Srbija ne spada po važnosti u prvi
red država. Kad se, međutim, reči "Srbija" pridruži reč "NATO", i za jedne i
za druge akcije Srbije drastično rastu.

Za Amere Srbija u NATO bila bi najslađi mogući plen, koji bi direktno
odredio i sudbinu svih zemalja Centralnog Balkana.

Za Rusiju, to bi bila neka vrsta istorijskog poniženja da, u trenutku kad
njena globalna moć raste, ostane bez jedinog prirodnog i istorijskog
saveznika izvan ruskog sveta, retke zemlje koja je uvek rasla kad je rasla
Rusija i padala na kolena kad je padala Rusija.

I baš zato, koliko god se trudila da ostane izvan sukoba velikih, oni je u
taj sukob uvlače, i Srbija postaje mesto novog zaoštravanja.

Sasvim konkretno, potpisivanjem sporazuma sa Rusijom, sa svim onim što on
povlači, Srbija će povećati kapacitete svoje neutralnosti i svoje
samostalnosti, preteći da na Balkanu ponovo bude ono što je bila ceo 19. vek
- virus slobode.

Ameri se s tim neće lako pomiriti, i zato je važno da Srbija bude slomljena
u kratkom roku, možda i pre nego što Vučić dođe u priliku da bilo šta
potpiše sa Medvedevom.

Ako ne potpiše, Rusi će umeti da razumeju poruku. Srbija će dospeti u fajl u
kome je već zaapisano ime Crne Gore. Neće biti više nikog ko će stajati na
putu realizacoje one pomenute odluke Amera o Srbiji.

Postoji li neko srednje rešenje, nešto što bi moglo da zadovolji i jedne i
druge? Vidim da ga Vučić traži, ali lično ga ne vidim ni u mašti.

7.
Ima tu još jedna stvar.

Kao što važnost Srbije i za Ruse i za Amere raste ako se ukrsti sa NATO,
slično je izgleda i sa Srbima. I njima važnost Srbije raste ako se uz nju
pomene NATO.

Rečju, kao što su pokazale ulične demonstracije prošlog vikenda i generalno
raspoloženje Srba, ne postoji legalan način da Srbija uđe u NATO.

Na srpskom: Srbija u NATO može ući samo ako prvo NATO uđe u Srbiju; a NATO u
Srbiju može ući samo preko neke vrste proksi sukoba (unutrašnjeg ili
regionalnog).

Dakle, nema ulaska u NATO bez sukoba, jedno bez drugog neće ići. A, ako to
znam ja, NATO zna i mnogo bolje i mnogo više. I to je najveći aktuelni rizik
za Srbiju.

E sad, o NATO će se ovde govoriti još dugo, on neće skoro sići sa liste
najvažnijih srpskih tema. Kako se vidi, ta tema u duboku zavetrinu gura sve
one proNATO stranke levo od naprednjaka, a centar društvenog sukoba izmešta,
sa jedne strane, unutar SNS, a, sa druge, između SNS i desnice.

vucic zorana vlada ljajic rasim vujovic

A to će reći da bi uspostvljanje neke vrste razgovora - da ne kažem
razumevanja - na toj tačci, makar ne javnog, drastično smanjilo kapacitet za
unutrašnji sukob, osim što bi povećalo kapacitet za odbranu zemlje u slučaju
regionalnog sukoba.

I ne samo to: postojanje tog vektora između dve političke grupacije, po
definiciji, unapređuje smisao pojedinačnih politika svake od njih.

Znam da i među naprednjacima i na desnici vrvi od nepojamnih budala, koje
okom muve vide samo fragmente, i to samo one za koje su neposredno
zainteresovane.

Ali ima i sveta koji je u stanju da vidi celinu, i na tom svetu - pre svega
onom na vlasti, jer kod njega su i nož i pogača - stoji velika odgovornost u
teškim danima koji dolaze. Davanje diplomatskog statusa Rusima u Nišu moglo
bi da bude polazna tačka tog razgovora.

8.
Kad Sonja Biserko kaže da bi NATO, EU i domaće prozapadne snage morali da
pomognu Vučiću da se "odupre ruskim pritiscima", ona upravo govori da do tog
dijaloga nikako ne sme doći, već da se između Vučića i desnice mora
podgrevati sukob, u kome će on njih gurati u iracionalnost, a oni njega
prema Sonji. A Sonji treba verovati, bar u tim stvarima.

Na kraju, tradicionalni problem naših vladara i pretendenata na presto bio
je u tome što su i jedni i drugi redovno više zazirali od nekih "engleza"
nego jedni od drugih.

A, kad su se skidale glave, tradicionalno su to radili jedni drugima;
"englezi" su tu samo trljali ruke, čak i bez potrebe da ih posle
obezglavljivanja operu.

(Standard.rs)

Tags: 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/003801d17664%249c59c0f0%24d50d42d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to