novosti.rs
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:593951-Ojadi
li-su-vojsku-za-37-miliona-dinara>  


Ojadili su vojsku za 3,7 miliona dinara!


V. C. S. - R. Dr.

Isti sud dva puta presudio izvršenje u istom slučaju protiv Ministarstva
odbrane. Predsednica suda ocenila da nema mesta prigovoru, kažu u
Ministarstvu

MEĐU brojnim problemima koji su "isplivali" tokom postupka razrešenja Tanje
Šobat, predsednice Prvog osnovnog suda u Beogradu, našao se i neverovatan
primer duplog izvršenja presude za isti slučaj. Zbog toga je Vojska Srbije
izgubila čak 3,7 miliona dinara. I ne samo što je dva puta naplaćen novac,
nego je drugi put presuda sprovedena na osnovu nepravosnažne, prvostepene
presude!

Pred Prvim osnovnim sudom vođen je postupak po tužbi Vukoslava Arsića i
drugih protiv Republike Srbije - Ministarstva odbrane, radi naknade troškova
krivičnog postupka. Postupak je okončan 17. septembra 2012, a ovu presudu je
Apelacioni sud preinačio posle tačno godinu dana. 

Po presudi apelacije, Ministarstvo odbrane je moralo da nadoknadi tužiocima
nešto više od milion dinara sa kamatom, počev od decembra 2004. kao i
troškove postupka od 180.000 dinara. U tom postupku tužioce je zastupao
advokat A. I. koji je 2004. brisan iz imenika advokata.

Poverioci su 2. aprila 2014. podneli zahtev za izvršenje Prvom sudu radi
naplate troškova parnice. Sud je usvojio rešenje o izvršenju i 200.600
dinara je naplaćeno sa računa MO. 

Dva dana kasnije poverioci ponovo podnose predlog za izvršenje, ovoga puta
za naplatu glavnog duga i pripadajuće kamate. Sud usvaja i to rešenje i ono
se prinudno realizuje sa računa Ministarstva odbrane 1. decembra 2014, u
iznosu 2.750.526 dinara.

Međutim, pravi zaplet počinje 23. juna te godine, kada Arsić i grupa po
istom osnovu ponovo podnose predlog za izvršenje Prvom sudu. Po drugi put su
zatražili naplatu istog duga, kamate i troškova postupka! 

Posebna pikanterija jeste da je predlog podnet na osnovu prvostepene odluke,
iako ju je preinačio Apelacioni sud. Sud je i ovoga puta usvojio rešenje o
izvršenju, 14. oktobra 2014, a polovinom januara naredne godine s računa MO
je skinuto još 3,7 miliona dinara.

Vojno pravobranilaštvo je blagovremeno uložilo prigovor, i ukazalo da je
prinudna naplata već sprovedena. Predložili su da se prigovor hitno dostavi
postupajućem sudiji i da sud o njemu odluči po hitnom postupku da bi se
sprečila šteta na računu dužnika, odnosno neosnovano bogaćenje poverilaca.
Sud je, međutim, odlučio tek 10 meseci kasnije, mada je zakonski rok pet
radnih dana!

- Uputili smo predstavku predsednici Prvog osnovnog suda, koja nas je
obavestila da je naša pritužba neosnovana - kažu u Ministarstvu odbrane. 

- Pisali smo u februaru ove godine i Ministarstvu pravde. Tražili smo da nas
sud obavesti kako je dozvoljeno da se po predlogu punomoćnika A. I. sprovede
izvršenje kada je jedno od punomoćja potpisao nepostojeći izvršni poverilac
B. P. Sumnjamo da je reč o falsifikovanim punomoćjima. Odgovor još nismo
dobili.

Vojska je do sada uspela da povrati samo 537.000 dinara. Oni najavljuju da
će, ako poverioci ne vrate višak novca, Vojno pravobranilaštvo podneti
tužbu.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/004c01d17666%24f44c5500%24dce4ff00%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to