balkans.aljazeera.net
<http://balkans.aljazeera.net/vijesti/kad-treba-isplatiti-milijarde-svi-su-u
-hrvatskoj-antifasisti>  


Kad treba isplatiti milijarde, svi su u Hrvatskoj antifašisti


Piše:Mladen Obrenović@MladenObrenovic @ObrenovicMladen/

To da Republika Hrvatska nije nastala na temeljima Nezavisne države Hrvatske
i nije njezina pravna sljednica valjda je svima jasno. No, jedna tužba
potomaka žrtava ustaškog režima u Drugom svjetskom ratu, kojom traže odštetu
u vrijednosti 3,5 milijardi dolara i koja je ovih dana stigla u Zagreb, a za
koju se u međuvremenu ispostavilo da nije važeća, uspjela je ishoditi nešto
što se iz vladâ koje vodi Hrvatska demokratska zajednica teško može čuti.

U prvim odgovorima novinarima na spomen tužbe naveli su činjenicu da je
Hrvatska, među ostalim, nastala na temeljima odluka Zemaljskog
antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH). I nasuprot
proglašenju NDH-a <http://balkans.aljazeera.net/tag/ndh> .

Koincidiralo je dostavljanje tužbe američkih Srba, Roma i Židova na adresu
hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova s formiranjem
Povjerenstva za suočavanje s prošlošću, koje bi se trebalo baviti naslijeđem
nedemokratskih sustava iz prošlih stoljeća i, kako se najavljivalo, pronaći
rješenje pitanja simbola svih totalitarizama. Među njima, rekoše, i
partizanske zvijezde. Iste one pod kojom je održan ZAVNOH, kao najviše
tijelo narodne vlasti tokom Drugog svjetskog rata, na čijim je temeljima, a
to piše i u izvorišnim osnovama Ustava Hrvatske, nastala suvremena Hrvatska.

"Republika Hrvatska nije sljednica NDH", poručili su kratko iz Ministarstva
vanjskih i europskih poslova. Time su jasno i odbili tužbu, o kojoj se i
službeno moraju očitovati u iduća dva mjeseca, napominjući kako nema osnove
i kako Hrvatska ne može odgovarati za štetu počinjenu pod ustaškim režimom.


Historijske odluke ZAVNOH-a


Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) bilo
je opće političko predstavničko tijelo sudionika antifašističke borbe na
području Hrvatske za vrijeme Drugog svjetskoga rata. Među brojnim odlukama
ZAVNOH-a, na čijem je čelu bio pjesnik i antifašist Vladimir Nazor, bila je
i Deklaracija o osnovnim pravima naroda i građana, koja je jamčila jednaka
prava hrvatskom i srpskom narodu, u svakom pogledu, kao i svim nacionalnim
manjinama.

"Svi građani u Hrvatskoj su jednaki pred zakonima bez obzira na
nacionalnost, rasu i vjeru. Žene imaju ista prava kao muškarci", navedeno je
u tom dokumentu.

Odluke ZAVNOH-a, podsjećaju povjesničari, imale su presudno i dalekosežno
značenje u obrani hrvatske državnosti te su bile ustavno-pravni temelj
suvremene Republike Hrvatske. 

No odvjetnik dijela žrtava Jonathan Levy u međuvremenu je ustvrdio kako
tužba nije važeća, jer je podnesena bez znanja ljudi u čije ime se podnosi,
ali i uz krađu identiteta nekoliko osoba.


Potpuno promašena tema


"Navedena tužba pred Okružnim sudom u Illinoisu podnesena je bez suglasnosti
tužitelja, nitko ih nije kontaktirao i nemaju veze s odvjetnicima koji su u
ovo uključeni. Stoga je tužba i nevažeća zbog krađe identiteta i prijevare
suda", tvrdi Levy.

On zastupa dvoje klijenata, Lizabeth Lalić i Bogdana Kljaića, u jednom
drugom slučaju, onom protiv Vatikana, od koga potražuju novac koji su ustaše
položile u vatikanske trezore.

Uzbuna se očito pokazala lažnom, a o tome tko je i zašto podnio tužbu, u
čije ime i je li prekršio zakon odlučit će američki sudovi. No slučaj je
ipak otvorio drugu dimenziju problema - i o tome na kojim je temeljima
stvorena suvremena Hrvatska, ali i kome se potomci žrtava mogu žaliti i koga
mogu tužiti za naknadu štete.

"Onaj tko tuži Hrvatsku da je pravna sljednica NDH-a potpuno je promašio
temu. Službeno smo sljednica ZAVNOH-ovske Hrvatske", tvrdi i povjesničar
Hrvoje Klasić.

No, Klasić, profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu,
odmah ukazuje na problem nekretnina oduzetih srpskim i židovskim (pa i
hrvatskim) obiteljima u vrijeme Drugog svjetskog rata, a koje nisu vraćene
pravim vlasnicima i njihovim nasljednicima. Po njegovu mišljenju, to jest
bitno imovinsko-pravno pitanje, zato što "postoji ogroman broj nekretnina
koje su oduzete i postavlja se pitanje kako to vratiti".

Primjećuje i kako je "sad jako zanimljivo gledati kako se svi propinju na
zadnje noge u isticanju antifašizma u Ustavu".

"Do prije neki mjesec slušali smo polemike, čak i od ministara u Vladi
Hrvatske, da antifašizma nema. Osporavali su ga i govorili da bi ga trebalo,
zajedno s odredbom utemeljenja na ZAVNOH-u, maknuti iz Ustava. A da je
ovakav zahtjev došao u vrijeme prošle vlade, čini mi se, ironično rečeno, da
bi neki ministri radije platili odštetu koliko god ona bila nego javno
priznali da Hrvatska nema kontinuitet s NDH-om, nego sa socijalističkom
Hrvatskom", konstatira Klasić.


Hrvatska nastala na antifašizmu


Upravo na iskorištavanje svih priča iz prošlosti, pogotovo iz Drugog
svjetskog rata, u dnevnopolitičke svrhe upozoravaju mnogi akteri na
političkoj sceni Hrvatske. Prvobitno izrečeno novinarima Večernjeg lista,
pozivanje na ZAVNOH uskoro je nestalo iz službenih odgovora hrvatskih
ministara. Kritičarima vlasti kao naručeno je došlo pozivanje vladajućih na
antifašizam.


Penzije za ustaše i domobrane


Bez obzira na to što je i u Ustavu Hrvatske zapisano, a to i tvrde gotovo
svi, da Republika Hrvatska nije (pravna) sljednica NDH, iz proračuna se
redovito isplaćuju mirovine pripadnicima oružanih postrojbi te kvislinške
tvorevine.

"Ne samo domobranima nego i legionarima i ustašama isplaćuju se mirovine.
Mogli ste biti i čuvar u Jasenovcu i dobivali biste mirovinu do danas",
rekao je povjesničar Tvrtko Jakovina gostujući na RTL-u.

"SS-ovci, za primjer, ne dobivaju mirovinu u Njemačkoj i svoga se angažmana
srame. Kod nas nije problem to što su neki za vrijeme Drugog svjetskog rata
nešto činili nego je problem što se hvale time. Drugdje se, kao što znamo,
toga srame", dodaje Jakovina.

"Posebno mi je drago da su Ministarstvo vanjskih i europskih poslova i
ministar Davor Ivo Stier shvatili koliko je značajno za današnji položaj
Hrvatske činjenica da je hrvatski narod, ali i drugi, uspio u borbi protiv
okupatora i izrazio svoju volju za suverenošću i samostalnošću odlukama
ZAVNOH-a. Upravo su nas te odluke svrstale na pravu stranu povijesti i
uvelike olakšale sve ono što se u Hrvatskoj događalo devedesetih. Tu, prije
svega, mislim na stjecanje samostalnosti i neovisnosti", ukazuje Peđa Grbin,
saborski zastupnik Socijaldemokratske partije Hrvatske, ujedno i stručnjak
za ustavno pravo.

Podsjeća i kako je uvodne odredbe Ustava Hrvatske, u kojima se jasno ističe
kako je nastala suvremena hrvatska država, "kreirao [prvi hrvatski
predsjednik] Franjo Tuđman, a ne netko drugi". S jedne strane mu je drago
što se ministar Stier sjetio svega toga, ali mu je i "žao što je taj isti
ministar, samo nekoliko dana prije toga, na sjednici Vlade glasao za
formiranje povjerenstva koje očito ima cilj zabraniti ono obilježje pod
kojim je ZAVNOH donosio odluku na koju se danas poziva".

"Stoga je ta izjava, iako ispravna, u najmanju ruku licemjerna, jer nam
ZAVNOH odjednom postaje bitan kada ga suprotstavljamo cifri od 3,5 milijardi
dolara koje bi Hrvatska morala platiti. Odluke ZAVNOH-a bitne su bez obzira
na tu tužbu i nadam se da će vladajući to napokon shvatiti", poručuje Grbin.


Bez odgovora podnosilaca tužbe


I on konstatira kako suverenost i državnost suvremene Hrvatske nemaju veze s
NDH-om, za koju kaže da "nije bila niti nezavisna, niti država, niti
hrvatska, već je bila tvorevina okupatora, koji su je kreirali kako bi
provodili svoju genocidnu politiku na teritoriju bivše Jugoslavije". Navodi
i kako se sudski proces po navodnoj tužbi čikaških Srba, Roma i Židova ne bi
ni mogao voditi pred američkim sudovima, zato što ne postoje procesne
pretpostavke.

"Sukladno načelima međunarodnog prava, država uživa imunitet od vođenja
sudskih postupaka protiv nje na teritoriju druge države. To znači da se
takav postupak protiv Hrvatske ne bi mogao voditi pred američkim sudovima,
već isključivo pred sudovima u Hrvatskoj", kaže Grbin.

U međuvremenu se oglasio i Bogdan Kljaić, jedan od navodnih podnositelja
tužbe. Demantirao je za beogradske medije da se obratio sudu tražeći
odštetu.

"Sa tog popisa jedino smo Lizabeth Lalić i ja živi. Nijedan advokat nije nas
kontaktirao prije nego što su tužili Hrvatsku. Bukvalno sam se zaprepastio
kad sam vidio da se moje ime spominje u tekstovima o ovom slučaju", rekao je
Lalić.

Odvjetnik Levy konstairao je kako su najmanje tri druga tužitelja, koji su
navedeni u tužbi protiv Hrvatske, preminuli te pretpostavlja da ni ostali ne
znaju za tužbu.

Izvor: Al Jazeera

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005e01d2a0be%24e1d615e0%24a58241a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to