b92.net
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=04&dd=11&nav_category=
167&nav_id=1249516>  


"Ustaštvo u Hrvatskoj postalo legalno i opšteprihvaćeno" - B92.net


Beograd -- Uzvikivanje ustaškog pozdrava "Za dom spremni" u Splitu novi je
dokaz da je ustaštvo postalo legalno i opšteprihvaćeno u Hrvatskoj, navodi
Miodrag Linta. 

Izvor: Tanjug utorak, 11.04.2017. | 20:34 

Linta je povodom proslave 26. godišnjice osnivanja jedinice "Rafael vitez
Boban", juče u Splitu u izjavi za javnost zapitao i zbog čega se mirno
dopušta da centralna i lokalna vlast u jednoj od članica Evropske unije
otvoreno rehabilituje nacifašističku ideologiju.

On je ocenio da su pripadnici HOS-a "verni sledbenici ustaške ideologije" o
čemu svedoči i sam naziv bataljona po ratnom zločincu Rafaelu Bobanu koji
je, kako navodi, bio jedan od komandanata zloglasne Crne legije u Drugom
svetskom ratu i koja je počinila stravične zločine nad srpskim
stanovništvom. 

Takođe, Linta ocenjuje da prisustvo izaslanika ministra branitelja, više
poslanika u Hrvatskom saboru i Evropskom parlamentu, izaslanika Grada Splita
i pomoćnika Gradonačelnika Solina na pomenutoj proslavi još jednom potvrđuje
da hrvatska vlast na državnom i lokalnom nivou smatra da su ustaše bili
borci za hrvatsku slobodu, a ne najveće zlo i sramota u istoriji hrvatskog
naroda. 

Linta podseća da je spomenik palim pripadnicima IX bataljona "Rafael vitez
Boban", u Splitu otkrio pre tri godine Gradonačelnik iz redova SDP-a Ivo
Baldasan koji je podignut u ulici Ruđera Boškovića odakle su ti isti
HOS-ovci izbacivali Srbe iz njihovih stanova tokom devedesetih godina. 

Linta postavlja pitanje Evropskoj komisiji, Evropskom parlamentu, Savetu
Evrope, OEBS-u, ambasadorima država članica Evropske unije u Zagrebu zbog
čega ćute na ovakve i brojne druge manifestacije ustaštva u Hrvatskoj. 

On ocenjuje i da je očigledno da su nacifašističke snage u Hrvatskoj dobile
krila jer znaju da međunarodne organizacije i velike zapadne sile, osim
časnih izuzetaka, ne smatraju za sporno da se podiže spomenik sa ustaškim
pozdravom u fabrici smrti Jasenovac i na brojnim drugim mestima. 

Linta kaže i da ponovo očekuje licemerne izjave hrvatskih zvaničnika da u
Hrvatskoj nema ustaštva, kao i da je Srbija ta koja koristi agresivnu
retoriku i izmišlja fašizam u Hrvatskoj, navodi se u izjavi. 

Pripadnici Hrvatskih odbrambenih snaga (HOS) juče su u Splitu pred
spomenikom palim pripadnicima jedinice, proslavili 26. godišnjicu osnivanja
IX bataljona Rafael vitez Boban. 

Pukovnik HV Marko Skejo tom je prilikom svoj govor završio pozdravom "Za dom
spremni". 

"Setite se naših belih anđela u crnim odorama zbog kojih danas imamo
slobodnu i nezavisnu Hrvatsku. Na kraju želim pozdraviti poginule, hrvatski
narod i Nezavisnu državu Hrvatsku sa starim hrvatskim pozdravom: Za Dom
spremni", kazao je Skejo, prenosi Index.hr.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005201d2b338%24765a5e20%24630f1a60%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to