novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:661817-Nova-Oluja-oduvala-Srbe-iz-Hrvatske>
  


Nova "Oluja" oduvala Srbe iz Hrvatske | Region


Jurica Kerbler

4-5 minutes

  _____  

Najmlađa članica Evropske Unije donela propise koji ovoj državi omogućavaju da 
se na perfidan način "oslobodi" nepoželjnih građana

ZAGREB OD STALNOG DOPISNIKA 

MEĐU mnogobrojnim temama koje tresu Hrvatsku, od "Agrokora" do table u 
Jasenovcu, lokalnih izbora i nezapamćenih gužvi na granicama, podatak da je 
67.000 hrvatskih Srba izgubilo građanska prava prošao je potpuno nezapaženo. 
Isto kao i onaj da je u Kozaperovici kraj Gline pretučen povratnik Milan Radić, 
da bi mu uzeli šezdesetak evra, sve što je u kući imao od imovine.

A "odjavljeni" Srbi začuđeni su i ogorčeni, poput jednog građanina iz Lipika 
koji je došao da prijavi rođenje svog tromesečnog sina i saznao da ga je 
hrvatska policija jednostavno "otpisala". Sve zbog toga što je nekoliko dana 
ranije policajac zakucao na vrata njegove porodične kuće i nije ga tamo zatekao.

- To je lov na ljude - poručuje ovaj nesrećni čovek, koji nema nikakve šanse u 
ratu s hrvatskom birokratijom. - Imam brata u Beogradu, ali godinama nisam bio 
tamo. Sve vreme živim ovde, a sada sam odjavljen.

Ne samo što on nije jedini, nego su opet uobičajene slike policajaca koji 
"češljaju" mesta gde Srbi najviše žive, pre svega oko Vukovara, da im kucaju na 
vrata i proveravaju gde su. Svi s kojima smo razgovarali kažu da je glavni cilj 
da se spreče građani srpske nacionalnosti da glasaju na predstojećim majskim 
lokalnim izborima u Hrvatskoj.

A sve je počelo prošle godine, kada je najavljena velika akcija brisanja 
"lažnih prebivališta". Tada je rečeno da će biti izbrisano 50.000 ljudi, ali 
brojka je već sada premašila 67.000.

- Ovo je problem koji druge vlade nisu želele da reše - grmeo je tada aktuelni 
ministar unutrašnjih poslova Vlaho Orepić, koji ovih dana kritikuje 
"velikosrbe" da uzdižu taj problem do nebesa i tvrdi da se sve radi po zakonu.

Ne pomaže ni to što lider Srba u Hrvatskoj Milorad Pupovac objašnjava da su 
odjavljeni i oni koji stalno žive u Hrvatskoj i Srbiju nisu videli godinama. To 
što mnogi Srbi u Hrvatskoj žive u neljudskim uslovima, u siromaštvu za koje 
nisu sami krivi, pa preko zime spas potraže kod porodica i najbližih po celoj 
Evropi, dovoljan je argument za sadašnju hrvatsku vlast da ih se zauvek "reši" 
i oduzmu im lične karte. Nešto što su Slovenci uradili mnogo ranije, uništivši 
živote mnogim nesrećnim ljudima.

Policija revnosno sprovodi provere, pa nekima kuca na vrata više puta, iako su 
ih u međuvremenu našli na prijavljenim adresama. Pupovac kaže da je to 
maltretiranje, a policija da je reč o upravnom postupku po zakonu. MUP tvrdi da 
je tako izbrisano 80.000 ljudi, a to što je među njima gotovo 70.000 Srba, 
policija objašnjava činjenicom da njima nije važna nacionalna pripadnost. A 
brojke onda postaju nemilosrdne, pa banke koje postavljaju automate za 
podizanje novca odbijaju da ga postave u Srbu kraj Gračaca, jer "tamo više niko 
ne živi". Pre rata, bilo je oko 500 Srba, a sada ih je manje od sto.

- Pokošeni smo, brisanje iz evidencije gore nas je pogodilo od biologije i 
starenja srpskog stanovništva u Hrvatskoj - tvrdi Mladen Kulić, predsednik Veća 
srpske nacionalne manjine Virovitičko-podravske županije.

Svi koji poznaju situaciju u Hrvatskoj svesni su da će se trend smanjivanja 
broja Srba u Hrvatskoj nastaviti. Pre devedesetih bilo ih je gotovo 600.000, 
sada ih je 186.000, što je za 68 odsto manje. Broj preostalih Srba ne garantuje 
im ni osnovna prava iz ustavnog zakona, a mnogi sada neće moći ni da glasaju. O 
problemima koji muče povratnike niko ne govori, a mladi beže iz Hrvatske jer ne 
mogu da dođu do posla. 

LANE SAMO 48 POVRATNIKA

PODACI pokazuju da je Srba znatno manje i u velikim gradovima. U Zagrebu ih 
sada živi 17.500, Rijeci 8.400, Osijeku 6.700, Karlovcu 4,400, a Puli 3.400. 
Istovremeno, prošle godine u Hrvatsku se vratilo samo 48 povratnika srpske 
nacionalnosti.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/006001d2bc38%24fc1b3e40%24f451bac0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to