nezavisne.com 
<http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Njemacka-ima-plan-za-Balkan/429368>  


Njemačka ima plan za Balkan


Nezavisne novine

3 minutes

  _____  

N.N. 

BEOGRAD - Njemačka je, kako saznaju "Večernje novosti", pripremila poseban 
program za Zapadni Balkan, koji bi bio kompenzacija za dugo čekanje na ulazak u 
Evropsku uniju.

Pozivajući se na diplomatske izvore, "Novosti" navode da je Berlin spremio 
"mini Maršalov plan" za Balkan koji bi u narednih nekoliko godina trebalo da 
podigne ekonomije regiona i taj prijedlog će se uskoro naći na stolu Evropskog 
savjeta u Briselu, koji bi trebalo da ga odobri i odredi poseban fond za 
balkanske države.

Pomenuti plan nazvan je "Berlin plus", a novac za njegovu realizaciju trebalo 
bi da između ostalih, obezbijede Evropska ekonomska zona (EEA) koju čine sve 
zemlje članice EU, Island, Lihtenštajn i Norveška, kao i Evropska asocijacija 
za slobodnu trgovinu (EFTA), kojoj uz navedene države, pripada i Švajcarska.

Sume još nisu poznate, jer bi tek trebalo da se organizuju donatorske akcije, 
ali bi, zbog obima projekata, svakako trebalo da budu značajne. Ideja je da se 
od našeg regiona u kratkom roku od nekoliko godina stvori atraktivan ekonomski 
prostor.

Fondovi bi, između ostalog, mogli da se koriste i za osnivanje novih firmi.

Kako pišu "Novosti" jedan od ciljeva je i da se zapadni Balkan premreži 
infrastrukturnim vezama kao što su autoputevi koji bi spojili Srbiju sa Bosnom 
i Hercegovinom ili Beograd s Tiranom, preko Prištine.

Evropska unija bi na ovaj način dobila obučene radnike i tehnološki pripremljen 
region, a cilj je i da se povećanjem standarda zapadni Balkan više približi 
evropskim partnerima,.

Namera je da se tako "preskoči" neizvjestan period od sljedećhih nekoliko 
godina u kome EU, pritisnuta mnogobrojnim krizama, ne namjerava da se dalje 
širi.

Jak razlog za aktiviranje "Berlina plus" je i smanjenje tenzija u regionu.

Za Njemačku zapadni Balkan ima veliki bezbjednosni značaj, navodi se u tekstu. 
Prilika da se nešto konkretnije uradi po pitanju "Berlina plus" biće već 
sredinom sljedećeg mjeseca, kada se u Trstu održava redovni godišnji samit o 
zapadnom Balkanu, pišu "Novosti."

(novosti)

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove 
redakcije Nezavisnih novina.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/012401d2ded4%24f09f9930%24d1decb90%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to