dw.com 
<http://www.dw.com/sr/ruski-pojas-neutralnih-zemalja/a-39144018?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Ruski „pojas neutralnih zemalja“ | Izbor iz štampe | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

5-6 minutes

  _____  

„Zašto se NATO odlučio da u svoje redove primi Crnu Goru? I zašto se Rusija 
svim sredstvima borila protiv toga i pokušala, sudeći prema crnogorskom 
pravosuđu, i državni udar?“ To su pitanja koja postavlja ugledni nemački 
Frankfurter algemajne cajtung. I odgovara: „Pa, ako se izuzme desetak 
kilometara koridora oko Neuma, nakon prijem Crne Gore u NATO skoro čitava 
istočna obala Jadrana pripada NATO. Crnogorska obala dugačka je 250 kilometara 
i poseduje prirodne luke koje se koriste od antičkog doba. Od posebnog interesa 
je oduvek bio Bokokotorski zaliv. Rusija je ulagala napore da tu dobije mesto 
za svoju pomorsku flotu. Luke u kojima nema leda važne su i u ovo digitalno 
vreme. Jednoglasna optužba iz Moskve glasi da proširenje NATO nema nikakv drugi 
cilj osim da preti Rusiji. Ali u slučaju Crne Gore te optužbe nisu baš 
ubedljive – jer, Rusiju i Crnu Goru deli 1.400 kilometara i četiri zemlje, od 
kojih je samo Rumunija članica NATO. Dakle, o obrazloženju da je to opasnost za 
rusku nacionalnu bezbednost nema ni govora. Ali ima o tome da Moskva ulaže 
napore da proširi svoj uticaj na Balkanu“, zaključuje „Frankfurter algemajne 
cajtung“.

Dva nesrazmerna partnera

Švajcarski Noje cirher cajtung piše: „Moskva je nemilosrdno reagovala na 
najnovije članstvo u NATO nakon Hladnog rata. To proističe iz ’antiruske 
histerije’ koja je u stvari počela još u martu 2014. Naime, nakon što je Rusija 
anektirala Krim, Crna Gora se brzo priključila sankcijama Zapada protiv Moskve. 
Od tada se pokrenuo karusel kazni: Crna Gora je uvela zabranu ulaska u zemlju 
za 149 Rusa i Ukrajinaca, a Rusija – zabranu uvoza crnogorskih vina. Na kraju 
je to više pogodilo Crnu Goru i njenih 600.000 stanovnika, nego 144 miliona 
Rusa. Veze između te dve zemlje, dva nesrazmerna partnera, nisu bile dobre samo 
u 19. veku, u vreme kada je Rusija u više navrata podržavala Crnu Goru u borbi 
protiv Osmanlija. Rusija je poslednjih godina važila za najvećeg investitora u 
toj zemlji.“

„Za razliku od dugih balkanskih zemalja u kojima je Rusija uglavnom ulagala u 
energetski sektor, u Crnoj Gori je investirano u nekretnine i turizam. Čak 
jedna trećina direktnih investicija 2015. je stizala iz Rusije. Ali onda 
investiranje počinje da opada. Investiranje u nekretnine za posledicu je imalo 
i to da su na mnogim predivnim plažama danas hoteli i vikendice. Budva je 
recimo i usred sezone – ogromno gradilište. (...) Ruski investitori takođe su 
kupili i Željezaru Nikšić i Aluminijumski kombinat u Podgorici. Ali nisu imali 
sreće. Aluminijumski kombinat danas je bankrot, a ruski milijarder Oleg 
Deripaska je u pravnom sporu sa vladom u Podgorici“, podseća „Noje cirher 
cajtung“.

„Prijateljska udruženja“ u Makedoniji

Zidojče cajtung takođe piše o ruskom uticaju na Blakanu – sa akcentom na 
Makedoniji: „Novi makedonski premijer je, tokom preuzimanja dužnosti, najavio 
tri hitna cilja nove vlade: poboljšanje privrede, ponovno uspostavljanje pravne 
države i uvođenje te dvomilionske državu u Evropsku uniju i NATO. Rusija je ta 
koja pre svih želi da spreči ostvarenje tog poslednjeg cilja. (…) Sedmog aprila 
je, pre nego što je prozapadni političar Zoran Zaev došao na vlast, ruski 
ambasador u Skoplju Oleg Ščerbak izjavio da Moskva želi na Balkanu ’pojas 
neutralnih zemalja’ sačinjen od Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i 
Makedonije. To su informacije do kojih je došla istraživačka mreža Krik. Ali, 
Crna Gora je od ovog ponedeljka članica NATO. (...) Ščerbak je tokom sastanka u 
aprilu pretio i da bi Makedonija morala da računa s ekonomskim i diplomatskim 
kaznama ako ne podrži politiku Moskve.“

„Ruska firma ’Strojtransgas’ u Makedoniji gradi gasovod; Moskva je u Makedoniji 
osnovala desetine ’prijateljskih udruženja’ i, prema dokumentima do kojih je 
došao Krik, u lokalnim medijima pokrenula ogromnu dezinformacionu kampanju. 
(...) Prema podacima Makedonske tajne službe (UBK), Ruska tajna služba za 
inostranstvo (SVR) i Vojna tajna služba (GRU) pokušale su da vrbuju makedonske 
vojnike, policajce i političare. Cilj Moskve bio je sljedeći: ’formirati 
kritičnu masu vojno osposobljenih lica, koji bi u određenom trenutku mogli da 
budu iskorišćeni da sprovedu ruske interese’.“

„A to podseća na Crnu Goru gde su u oktobru 2016. ruski agenti navodno pokušali 
da, sa nekadašnjim srpskim oficirima, ubiju premijera koji je zagovarao ulazak 
zemlje u NATO i izvedu puč. U Crnoj Gori je zbog toga u toku sudski proces, a 
Moskva odbija optužbe. U Makedoniji se zato, upravo zbog rastućeg ruskog 
pritiska, nadaju brzom ulasku u NATO“, zaključuje „Zidojče cajtung“.

Priredio: Svetozar Savić

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/011f01d2dfad%244db06db0%24e9114910%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to