dw.com 
<http://www.dw.com/sr/opasna-trampizacija-bliskog-istoka/a-39139887?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Opasna „trampizacija“ Bliskog istoka | Politika | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

3-4 minutes

  _____  

Šef nemačke diplomatije Zigmar Gabrijel izjavio je da „trampizacija“ odnosa u 
krizom već uzdrmanom regionu Bliskog istoka može da bude izuzetno opasna. 
„Nedavno potpisan gigantski vojni ugovor između američkog predsednika i 
zalivskih monarhija povećava rizik od nove spirale u naoružavanju“, upozorio 
je Gabrijel u intervjuu za list „Handelsblat“. Ta izjava stiže uoči posete 
ministra spoljnih poslova Saudijske Arabije Abdela al Džubeira Berlinu.

Gabrijel je ocenio da je namera bila „da se manje ili više potpuno izoluje 
Katar“ i da se ta zemlja egzistencijalno ugrozi. „To je potpuno pogrešna 
politika i to sigurno nije politika Nemačke“, rekao je šef nemačke diplomatije.

 

Zigmar Gabrijel: To sigurno nije politika Nemačke

Nemačka je članica grupe šest zemalja koja se zalagala za sporazum iz 2015. o 
deeskalaciji odnosa sa Iranom – regionalnim rivalom Saudijske Arabije. 
„Produbljivanje sukoba među susedima u stvari je poslednja stvar koja nam 
treba“, upozorio je Gabrijel.

Tramp uzima kredit

Predsednik SAD Donald Tramp u utorak (6.6.) je napisao na Tviteru da je njegov 
nedavni put „već isplatio“ i ustvrdio da je govor koji je održao u Saudijskoj 
Arabiji doveo do toga da arapske sile izoluju Katar zbog navodne podrške te 
zemlje islamističkom ekstremizmu.

Sa druge strane, Pentagon je u utorak (6.6.) ponovio pohvale za Katar. „Njih 
vidim kao domaćina naše veoma važne baze u Al Udeidu“, izjavio je portparol 
Pentagona Džef Dejvis. Baza Al Udeid u Kataru najveća je vazduhoplovna baza SAD 
na Bliskom istoku. U njoj je stacionirano više od 11.000 vojnika američkih i 
koalicionih snaga, i više od 100 aviona.

„I dalje smo zahvalni Kataru na njegovoj dugotrajnoj podršci našem prisustvu i 
trajnoj posvećenosti regionalnoj bezbednosti“, rekao je Dejvis. On je dodao i 
da Sjedinjene Države nemaju nameru da izmeštaju svoje snage iz Katara.

„Katar mora da odluči“

Saudijski ministar spoljnih poslova Abdel al Džubeir izjavio je u utorak u 
Parizu da Katar „mora da odluči u kom smeru će krenuti“. Saudijski ministar je 
zahtevao od Dohe da prekine da podržava militantni palestinski Hamas, kao i 
Muslimansko bratstvo.

Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat i Bahrein prekinule su 
diplomatske veze Katarom, najvećim svetskim proizvođačem prirodnog gasa. U 
utorak je i Jordan saopštio da smanjuje nivo diplomatskih predstavništava sa 
Katarom i zatvara dopisništvo televizije Al Džazira čije je centralno sedište u 
Dohi.

Letovi prema Dohi su obustavljeni, a regionalne luke ne dozvoljavaju katarskim 
brodovima da pristanu. Zabrinuti stanovnici te zemlje počeli su da prave zalihe 
hrane.

ipj/jm/idj (AP, Reuters, AFP)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/012401d2dfad%247c530ec0%2474f92c40%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to