nezavisne.com 
<http://www.nezavisne.com/ekonomija/analize/Standard-Gasprom-i-OMV-ozivljavaju-Juzni-tok/430519>
  


Standard: Gasprom i OMV oživljavaju Južni tok


Nezavisne novine

3-4 minutes

  _____  

BEČ - Austrijska naftna kompanija OMV I ruski Gasprom oživljavaju projekat 
gasovoda Južni tok, koji zaobilazeći Ukrajinu treba da dovede gas iz Rusije do 
Beča, tvrdi bečki dnevnik "Standard".

List podsjeća da se radi o gasovodu koji preko Crnog mora treba da ruski gas 
dopremi ne samo u jugoistočnu Evropu, već centralnu Evropu.

Najveću korist ovih "reanimiranih" planova imali bi OMV I Austrija kao gasno 
čvorište, podvlači "Standard".

Prije desetak dana je austrijski kancelar Kristijan Kern sa ruskim 
predsjednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu, povodom učešća na 
tamošnjem Međunarodnom ekonomskom forumu (SPIEF), razgovarao na mnoge teme, ali 
o velikom "poslu" ni šef austrijske vlade, a ni direktor OMV Rajner Zele ne 
žele da govore.

"To i ne čudi, jer bi realizacija bila ne samo ekonomski dalekosežna, već bi 
imala i geopolitičke implikacije. Sve dok nije sve potpuno dogovoreno važi 
najviši stepen tajnosti", tvrdi list.

"Standard" podsjeća da se radi o povratku gasovoda Južni tok u malo umanjenom 
obliku, koji je od strane Bugarske na pritisak EU bio okončan.

List ukazuje da su i SAD snažno insistirale na okončanju tog projekta, nakon 
što je Rusija anektirala Krim.

Gasovod je trebalo preko Crnog mora iz Anape u Rusiji da vodi do Varne u 
Bugarskoj i da u Evropu godišnje "pumpa" 63 milijardi kubnih metara gasa 
godišnje.

"Standard" navodi da je taj projekat "zakopan" i da sada gasovod ide u pravcu 
Kijipkija u evropskom dijelu Turske, te da od 2019. treba da dostavlja oko 16 
milijardi kubnih metara do čvorišta Lileburgaz.

Dok je prvi tok usmjeren ka snabdjevanju Turske, prema zamisli Austrijanaca, 
dalji gasovod treba da snabdjeva Evropu.

U drugom koraku planirano je udvostručenje kapacitera Turskog toga, i tu želi 
OMV da bude aktivan, te gas, putem izgradnje kapaciteta gasovoda u Bugarskoj; 
Srbiji i Mađarskoj, u pravcu Austrije, dovede ruski gas do skaldišta Baumgarten 
u Beč.

Gasprom, prema pisanju "Standarda", navodno je spreman da gas proda OMV, koja 
bi poslije preko čvorišta Baumgarten isporučivala veće količine dalje, a jedno 
od mogućih trzišta bila Italija.

Austrijanci preko gasovoda Trans Austrija žele da za sebe obezbjede troškove 
tranzita, a ti prihodi bi otpali ako bi Italija ostvarila sa Rusijom Trans 
Adria gasovod.

"Trenutno postoje naznake da OMV može da se nametne. Planovi još nisu 
progurani, ali već sada pojedine tranzitne zemlje podržavaju ovaj projekat", 
ističe list dodajući da Gasprom i OMV ne žele da komentarišu ove navode već 
samo ističu da se razmišlja o mogućoj saradnji u cilju razvoja infrastrukture 
za gas koja bi bila neophodna za isporuke ka centralnoj i jugoistočnoj Evropi.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove 
redakcije Nezavisnih novina.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00fa01d2e52a%2466827ae0%24338770a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to