rtrs <http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=257323> .tv
Србија намјерава да пређе на ниво активног учесника у ОДКБ RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska 3-4 minutes _____ Београд - Словенско братство 2017 - вјежбаФото: СРНА Ђорђевић, који је присуствовао завршним активностима трилатералне војне вјежбе "Словенско братство 2017", у којој учествују бјелоруски, руски и српски војници, истакао је да је јачање оперативних и функционалних способности Војске Србије основни циљ Министарства одбране. "Један од корака у том правцу јесте и активније учешће у раду Организације споразума о колективној безбједности. Због тога намјеравамо да у блиској будућности из статуса посматрача у тој организацији пређемо на ниво активног учесника", рекао је Ђорђевић. Трилатерална вјежба "Словенско братство 2017" почела је 6. јуна на полигону оружаних снага Бјелорусије у близини града Брест и трајаће до сутра, саопштено је из Министарства одбране Србије. Циљ вјежбе, на којој учествује око 400 припадника бјелоруске војске, 250 припадника оружаних снага Руске Федерације и 50 припадника Специјалне јединице Војске Србије, јесте унапређење интероперабилности, међусобног разумијевања и способности за извођење мултинационалних операција. Ђорђевић је са бјелоруским министром одбране Андрејом Равковим посјетио камп у којем су смјештени припадници Војске Србије, а потом је на полигону 38. гардијске десантно-јуришна бригаде у близини града Брест, пратио рјешавање компликованог задатка ослобађања предводнице од терориста и рјешавање талачке ситуације. Изведена је и акција спречавања пробоја терориста, уз ноћно гађање и ноћне падобранске скокове припадника оружаних снага Белорусије, Русије и Специјалне бригаде Војске Србије. Активностима на вјежби су присуствовали и замјеник начелника Генералштаба Оружаних снага Русије Александар Журављев и начелник Здруженог штаба ОДКБ Анатолиј Сидоров. Ђорђевић је честитао учесницима вјежбе на успјешно реализованим задацима и додао да је поносан на врхунску обученост припадника Војске Србије, који су раме уз раме са бјелоруским и руским колегама показали да су спремни за извршење комплексних борбених задатака. У наставку посјете Ђорђевић је посјетио 38. гардијску десантно-јуришну бригаду, гдје је представљен дио обуке специјалних јединица и 115. артиљеријско-ракетни пук, који у свом саставу има системе С-300. Ђорђевић и Равков оцијенили су да је вјежба "Словенско братство 2017" испунила очекивања и да је ријеч о одличном модалитету сарадње, који омогућава размјену искуства међу припадницима елитних војних јединица. Двојица министара сагласили су се да је сарадња Србије и Бјелорусије у области одбране суштински унапријеђена у протеклом периоду и да је достигла висок ниво општих и политичких односа двије пријатељске земље. Током боравка у Бјелорусији, министар одбране Србије посјетио је и Меморијални комплекс "Брестовска тврђава – херој" и положио вијенац на Споменик страдалим заштитницима Брестовска тврђаве уз почасни строј припадника Специјалне бригаде. Извор: СРНА -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/010101d2e52b%24a7cc6370%24f7652a50%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
