rtrs <http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=257323> .tv 


Србија намјерава да пређе на ниво активног учесника у ОДКБ


RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

3-4 minutes

  _____  

 

Београд - Словенско братство 2017 - вјежбаФото: СРНА

Ђорђевић, који је присуствовао завршним активностима трилатералне војне вјежбе 
"Словенско братство 2017", у којој учествују бјелоруски, руски и српски 
војници, истакао је да је јачање оперативних и функционалних способности Војске 
Србије основни циљ Министарства одбране.

"Један од корака у том правцу јесте и активније учешће у раду Организације 
споразума о колективној безбједности. Због тога намјеравамо да у блиској 
будућности из статуса посматрача у тој организацији пређемо на ниво активног 
учесника", рекао је Ђорђевић.

Трилатерална вјежба "Словенско братство 2017" почела је 6. јуна на полигону 
оружаних снага Бјелорусије у близини града Брест и трајаће до сутра, саопштено 
је из Министарства одбране Србије.

Циљ вјежбе, на којој учествује око 400 припадника бјелоруске војске, 250 
припадника оружаних снага Руске Федерације и 50 припадника Специјалне јединице 
Војске Србије, јесте унапређење интероперабилности, међусобног разумијевања и 
способности за извођење мултинационалних операција.

Ђорђевић је са бјелоруским министром одбране Андрејом Равковим посјетио камп у 
којем су смјештени припадници Војске Србије, а потом је на полигону 38. 
гардијске десантно-јуришна бригаде у близини града Брест, пратио рјешавање 
компликованог задатка ослобађања предводнице од терориста и рјешавање талачке 
ситуације.

Изведена је и акција спречавања пробоја терориста, уз ноћно гађање и ноћне 
падобранске скокове припадника оружаних снага Белорусије, Русије и Специјалне 
бригаде Војске Србије.

Активностима на вјежби су присуствовали и замјеник начелника Генералштаба 
Оружаних снага Русије Александар Журављев и начелник Здруженог штаба ОДКБ 
Анатолиј Сидоров.

Ђорђевић је честитао учесницима вјежбе на успјешно реализованим задацима и 
додао да је поносан на врхунску обученост припадника Војске Србије, који су 
раме уз раме са бјелоруским и руским колегама показали да су спремни за 
извршење комплексних борбених задатака.

У наставку посјете Ђорђевић је посјетио 38. гардијску десантно-јуришну бригаду, 
гдје је представљен дио обуке специјалних јединица и 115. артиљеријско-ракетни 
пук, који у свом саставу има системе С-300.

Ђорђевић и Равков оцијенили су да је вјежба "Словенско братство 2017" испунила 
очекивања и да је ријеч о одличном модалитету сарадње, који омогућава размјену 
искуства међу припадницима елитних војних јединица.

Двојица министара сагласили су се да је сарадња Србије и Бјелорусије у области 
одбране суштински унапријеђена у протеклом периоду и да је достигла висок ниво 
општих и политичких односа двије пријатељске земље.

Током боравка у Бјелорусији, министар одбране Србије посјетио је и Меморијални 
комплекс "Брестовска тврђава – херој" и положио вијенац на Споменик страдалим 
заштитницима Брестовска тврђаве уз почасни строј припадника Специјалне бригаде.

Извор: СРНА

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010101d2e52b%24a7cc6370%24f7652a50%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to