kmnovine <http://www.kmnovine.com/2017/07/2016.html> .com 


Италијански окупациони војници на КиМ до 2016. пили канцерогену воду


KM Novine

4 minutes

  _____  


Италијански окупациони војници на КиМ до 2016. пили канцерогену воду 


четвртак, 13. јул 2017. | КМ Новине 

  _____  


Тако је изјавио војни лекар Енио Летијери током саслушања пред парламентарном 
истражном комисијом која испитује последице употребе осиромашеног уранијума.



Жалба потпуковника не оставља простор за сумњу: "Вода анализирана 2015, па све 
до 2016. године, садржи бромат, чија је канцерогеност класе 2Б, у износу од 
65/97 микрограма по литру, у поређењу са границом од 10, која се толерише". 

"Класа у коју спада бромат окупља могуће канцерогене супстанце, за укупно 285 
супстанци“, наводи се на сајту АИРЦ (Италијанско удружење за истраживање рака). 

"Када сам стигао у базу Филмског града у Приштини 14. октобра 2016, више пута 
су ми спомињали веома сумњив укус и минералне и обичне воде коју су делили у 
међународној кафетерији и у теретани и која се продаје у ресторанима и 
пицеријама целе базе“, рекао је доктор који је тада успео да добије анализе 
воде 30. јануара 2015. године, а оне указују на „присуство бромата“. 

Потпуковник је говорио о ситуацији команданта мисије Кфора, генерала Ђованија 
Фунгоа, „који се одмах сложио да треба да се заустави подела и продаја ове 
воде“. Природна вода „Деа“ је повучена, али не и минерална вода која се и данас 
дели у бази Филмског града. 

"Ефекти бромата“, рекао је доктор, „проузрокују престанак рада бубрега и можда 
је случајност — али током мог боравка у бази Приштине имали смо случај маршала, 
мислим из полиције, са акутном бубрежном инсуфицијенцијом, укључујући и 
пацијента са трансплантацијом који не би требало ни да буде ту.“ 

Војни координатор опсерваторије, Доменико Леђеро, рекао је да је „достављена 
жалба веома озбиљна“. У Центру ће се на „тај начин довести у питање не само 
намирнице, укључујући и воду, у војним базама, већ се потврђује и оно што је 
било наслућивано: да не постоје процене ризика у неким од наших докумената база 
у иностранству. И то не дозвољава ни лечење ни превенцију болести“. 

 
<https://2.bp.blogspot.com/-lvVXU5vWaRI/WWeSXE4NAGI/AAAAAAAAPoA/ISG8BaN4IyknRS6te1GaopQYIe-6leZKACLcBGAs/s1600/watker.jpg>
 Али, могући здравствени ризици нису ограничени на воду. У ствари, Летијери је 
изнео информацију да се "7 км од Приштине налази компанија КЕК за електричну 
енергију, чији су димњаци јасно видљиви из базе Филмског града и из којих 
излазе жућкасти облаци, који пре свега загађују ваздух и иритантни су за 
дисајне органе". 

Прашина која излази из фабрике, каже Летијери, садржи једињење фенола 
(висококанцероген) и друге хемикалије, које се таложе на неколико километара од 
базе у Приштини, која је седиште команде Кфора и базе наше полиције која је 
ближе КЕК-у. Дакле, "удисањем и гутањем ове честице могу да уђу у тело и 
проузрокују рак чак и након десет година“. Потпуковник је потом затражио да се 
италијанско особље подвргне здравственом надзору кад се врати у своју земљу. 

- "Одговор је био, да ће послати тим да провери то што сам захтевао, као и 
укључивање војске у дубљи мониторинг кад се врате (у Италију), али никад нисам 
добио никакву повратну информацију о томе" - рекао је потпуковник.



 

  _____  

Извор:  <http://www.kmnovine.com/> КМ Новине    :: © 2014 - 2017 ::    Хвала на 
интересовању

  _____  

воду

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00e001d2fcb1%24943d1e10%24bcb75a30%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to