danas.rs 
<http://www.danas.rs/ekonomija.4.html?news_id=351136&title=+Ministarstvo+predlo%c5%beilo+protokol+za+pregovore+u+Fijatu>
  


Ministarstvo predložilo protokol za pregovore u Fijatu


Piše: FoNet Beograd 14. jul 2017. 20:28

4-5 minutes

  _____  

Ministarstvo privrede predložilo je predstavnicima sindikata radnika "FCA 
Kragujevac" (Fijat) potpisivanje protokola koje bi omogućilo započinjanje 
pregovora radnika i rukovodstva Fijata.

oto: Fonet / Aleksandar Levajković

Već u ponedeljak, 17. jula, o zahtevima radnika koji su u štrajku, navodi se u 
današnjem saopštenju. 

Predloženi protokol prosleđen je predstavnicima radnika i rukovodstvu kompanije 
FCA Kragujevac i Ministarstvo privrede očekuje njihov odgovor.

Rukovodeći se značajem svakog radnog mesta, Ministarstvo privrede radi sve što 
je u njegovoj moći da pronađe sve mogućnosti da razgovori otpočnu što pre.

Početak razgovora direktno bi značio sprečavanje daljih negativnih posledica 
obustave rada, jer nastavak procesa proizvodnje i rada u Fijatu predstavlja 
najbolje rešenje za svakog radnika Fijata, za grad Kragujevac i celu Srbiju, 
piše u saopštenju Ministarstva privrede.

Stefanović: Srbija kao sluškinja

Lider Levice Srbije Borko Stefanović rekao je N1 je da Vlada u obavezi da se 
bori za radnike i da se umeša u pregovore štrajkača u Fijatu i drugim fabrikama 
i smatra da Fijat i druge strane kompanije
neće otići iz Srbije jer im odgovara da imaju Srbiju „kao sluškinju“.

Vlada mora da sedne sa štrajkačima i usaglasi zajednički nastup i zajednički 
nastup prema Fijatu, da Fijatu kaže da moraju da poštuju zakone Srbije i krenu 
u pregovore sa svojim radnicima, smatra Stefanović.

Fijat i druge strane kompanije neće otići iz Srbije jer im odgovara, kako je 
rekao, da imaju Srbiju „kao sluškinju“.

„Što se tiče bežanja kapitala, neće pobeći jer i njima odgovara da imaju Srbiju 
kao sluškinju. I njima odgovara okupirana teritorija, to je današnja Srbija. 
Gde Fijat da ode, u Kinu? I kineski radnici imaju više nego radnici u 
Kragujevcu“, ocenio je Stefanović.

Prema rečima Stefanovića, Vlada se ponaša kao „agent i portparol Fijata u 
Torinu, i (rukovidioca te kompanije Alfreda) Altavile".

„Ovo što se dešava u Fijatu dešavaće se i u drugim kompanijama jer je to 
koncept - što manje za vas, što više para za nas“, dodao je Stefanović.

Vlada mora sistemski da promeni način na koji subvencioniše investitora. Država 
treba da postavi sistem, „ne treba da idu po Srbiji i rešavaju svaki problem 
pojedinačno“, već da institucije rade svoj posao, smatra Stefanović.

Poslanik Dosta je bilo Aleksandar Stevanović kaže da investitore iz Srbije 
teraju naše vlade koje nisu napravile Srbiju dobrim mestom za biznis.

Govoreći o štrajku radnika u Fijatu Stevanović je rekao je da „temelji nisu 
dobro postavljeni“, a Srbija je dala mnogo novca iz budžeta da bi se Fijat 
igrao proizvodnje novog modela automobila.

„Posle deset godina Fijat se pita da li da ostane.. kako za deset godina plate 
nisu skočile u Fijatu, a nije se ni povećao broj zaposlenih radnika tamo“, 
upitao je Stevanović.

Sistem je teško napraviti, kaže on, ali jedino rešenje je da Srbija bude mesto 
gde vladaju institucije, a država se stara o socijalnim programima. „To je 
jednini način na duge staze da se ne događaju ovako groteskne stvari“, dodao je.

On je rekao i da investitori uopšte ne dolaze u Srbiju.

„Oni dolaze samo kad ih podmirimo, da zažmure na činjenicu da je Srbija 
odvratno mesto za biznis“, rekao je Stevanović.

„Mi poklanjamo pare građana da neko dođe i posluje u Srbiji. A zašto ne dolaze 
- jer vide kako je domaćim privrednicima. Investitore iz Srbije teraju naše 
vlade koje nisu napravile
Srbiju dobrim mestom za biznis", smatra on.

Stevanović je rekao i da se postavlja pitanje da li zakoni važe za sve u zemlji 
ili samo kad nam se sviđa, da li važe samo za domaća preduzeća ili i za strana 
preduzeća. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/015e01d2fcd1%244a950410%24dfbf0c30%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to