rts.rs 
<http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/2820999/markovic-tanka-linija-sta-smemoa-sta-ne-po-pitanju-kim.html>
  


Tanka linija šta smemo,a šta ne po pitanju KiM


RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

3-4 minutes

  _____  

Govoreći o rešenju za Kosovo iz ugla istoričara, Marković je rekao da je to 
"jedinstvena situacija", koja zahteva "neobično rešenje" i rešavanje pojedinih 
pitanja na fleksibilan i drugačiji način od "svega što smo do sada videli".

30557487 

Predrag Marković gostujući u Jutarnjem programu RTS-a 

"Do sada smo izbegavali da se suočimo sa tom najvećom traumom naše nove 
istorije, pretnjom gubitka Kosova. Moramo da objasnimo prvo u okviru političkih 
i intelektualnih elita, a onda i sisire, šta je na stolu, koje su mogućnosti, 
šta je realno, šta može da se uradi, šta moramo, a šta ne smemo da uradimo. To 
je jedna tanka linija oko koje moraju da se dogovore političari, naučnici, 
privrednici, itd..", rekao je Marković gostujući u Jutarnjem programu RTS-a. 

Prema njegovim rečima, Srbija nikada nije pokušala da "racionalno poređa po 
stolu mogućnosti" koje su pred njom, od kojih su neke vrlo gorke, a neke su 
bolje. 

Marković je ocenio i da je "interesantan" stav lidera Socijaldemokratske 
partije Srbije Rasima Ljajića da Srbija treba da uradi sve sem da formalno 
prizna stolicu Kosova u UN, ali upozorava da problem sa Uneskom ne može da se 
reši jednostavnim uključivanjem Kosova u tu organizaciju jer kosovske vlasti 
nisu u stanju da čuvaju srpske crkve.

Poslednji put kad su kosovske vlasti imali dodir sa srpskim crkavama, oni su ih 
palili 2004. godine, podsetio je Marković. 

Prema njegovim rečima, problem Kosova ne može da se reši jednostavno i jednim 
potezom.

"Mi nastavljamo da živimo pored njih, sa njima, to je kao komplikovan razvod sa 
teškim imovinskim isprepletenim interesima u zemlji. Šta god da uradimo, mi 
ćemo godinama sa Albancima imati razne nevolje i muke", rekao je Marković.

Komentarišući to što je Srbija izgubila po pitanju statusa Kosova podršku 
saveznika iz dva svetska rata, Marković smatra da će ih to skupi koštati. 

"To što su nas izdali na kraju će im se obiti o glavu", ocenio je Marković. 
Upitan kako se to pitanje može rešiti i da li je bilo sličnih situacija u 
istoriji, Marković je rekao da nije. 

"To je jedinstvena situacija i rešenje će morati da bude neko neobično rešenje. 
Znači pitanje suvereniteta, granica, briga o kulturnim ustabovama, moraće da se 
rešavaju na neke načine koji će biti fleksibilni, drugačiji od svega što smo do 
sada videli", rekao je on. 

Podsetio je i da je književnik Dobrica Ćosić prvi pokrenuo pitanje pravednog 
rešenja u odnosu Srba i Albanaca, ali da ga tada niko nije slušao. 

"U međuvremnu su stvari eskalirale. Ono što bi Albanci pevajući prihvatili 
1989. godine, sada je njima premalo", zaključio je Marković.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/024201d3086c%246d2afba0%244780f2e0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to