nspm <http://www.nspm.rs/hronika/jadranka-joksimovic-mi-smo-srbi-nismo-mali-rusi-i-nismo-trojanski-konj-za-ruske-interese-u-eu.html> .rs
Јадранка Јоксимовић: Ми смо Срби, нисмо "мали Руси" и нисмо "тројански коњ" за руске интересе у ЕУ Танјуг 3-4 minutes _____ Београд -- Пред нама је вишегодишњи пут до чланства у Европској унији, изјавила је министарка за еврпске интеграције Јадранка Јоксимовић. Како каже, током тог пута Србија ће се за спољне и безбедносне изазове често ослањати на помоћ и подршку ЕУ, као што у појединим питањима има „веома значајну подршку Русије“. “Ми смо Срби, нисмо ’мали Руси’ и нисмо ’тројански коњ’ за руске интересе у ЕУ. Али поштујемо подршку и однос према нашим интересима које је Руска Федерација показала и то не кријемо, због тога им нисмо увели санкције“, наводи за "Новости" Јоксимовићева. Јоксимовићева је то рекла на питање када очекује отварање преговарачког поглавља 31 о спољној политици и може ли ту као први задатак да нас сачека захтев да уведемо санкције Русији. "Одлука о отварању поглавља 31 доноси се консензусом чланица ЕУ и извесно је да то неће бити ове године, а Србија разуме поруке које су важне појединим чланицама. То поглавље требало би да се третира на исти начин како је било и код других кандидата. Уосталом, видите и сами да су се околности закомпликвале, што доводи до померања у односима глобалних сила". На питање да ли ће Србија наићи на отпор балтичких земаља, пошто је Литванија за то да се политика проширивања "преиспита" јер "неки преговарају о чланству, а учествују у војним вежбама са Русијом, она каже: "Схватамо да појединачне државе, посебно балтичке, имају другачији однос према Русији од нашег, у контексту сопственог сагледавања ближе и даље прошлости. Мислим и да постоји извесно разумевање у великом броју чланица за разлоге наше другачије политике. Иначе, неупоредиво више војних вежби имали смо са земљама ЕУ и са НАТО". На питање да ли јој је неко дефинисао период у ком би Србија могла да уђе у ЕУ, министарка одговара: "Корисна је изјава председника Европског савета Доналда Туска да ће врата за нас бити отворена када у потпуности будемо спремни. То је легитиман одговор, јер значи да проширење није завршена политика, иако многи желе да тако представе ствари. И ЕУ државе имају и те како користи од нових чланица, није то једностран процес где само нова чланица профитира". На констатацију да четвртина испитаних у анкети Министарства за европске интеграције сматра да улазак Србије у ЕУ успорава политика сталних уцена, она каже да нас нико ни на шта не приморава и не морамо ништа, ако је то наш избор. "Не мислим да би нам користила политика 'нећемо ништа, нећемо нигде, нећемо ни са ким", имајући у виду да је Србија окружена чланицама ЕУ и онима које то желе да постану, а посебно због економске важности ЕУ за нас", додаје Јоксимовић. Упитана да ли је речи председника државе, да су само ретки из СНС јавно стали у његову заштиту од напада у неким таблоидима, осетили као критку на и на ваш рачун, Јоксимовић одговара: "Не. Напади тог типа на председника су рефлексија ишцашене свести о томе шта значе критика и слобода медија. Многима из медијског света биће потребно времена да се науче професионалној етици, одговорности за јавно изговорену реч и обавезама транспарентног и одговорног пословања. За то су европски стандарди најбољи лек". (Танјуг) -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/027301d3086e%24ab759170%240260b450%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
