nspm 
<http://www.nspm.rs/hronika/jadranka-joksimovic-mi-smo-srbi-nismo-mali-rusi-i-nismo-trojanski-konj-za-ruske-interese-u-eu.html>
 .rs 


Јадранка Јоксимовић: Ми смо Срби, нисмо "мали Руси" и нисмо "тројански коњ" за 
руске интересе у ЕУ


Танјуг

3-4 minutes

  _____  

 Београд -- Пред нама је вишегодишњи пут до чланства у Европској унији, 
изјавила је министарка за еврпске интеграције Јадранка Јоксимовић.

 

Како каже, током тог пута Србија ће се за спољне и безбедносне изазове често 
ослањати на помоћ и подршку ЕУ, као што у појединим питањима има „веома 
значајну подршку Русије“.

“Ми смо Срби, нисмо ’мали Руси’ и нисмо ’тројански коњ’ за руске интересе у ЕУ. 
Али поштујемо подршку и однос према нашим интересима које је Руска Федерација 
показала и то не кријемо, због тога им нисмо увели санкције“, наводи за 
"Новости" Јоксимовићева.

Јоксимовићева је то рекла на питање када очекује отварање преговарачког 
поглавља 31 о спољној политици и може ли ту као први задатак да нас сачека 
захтев да уведемо санкције Русији.

"Одлука о отварању поглавља 31 доноси се консензусом чланица ЕУ и извесно је да 
то неће бити ове године, а Србија разуме поруке које су важне појединим 
чланицама. То поглавље требало би да се третира на исти начин како је било и 
код других кандидата. Уосталом, видите и сами да су се околности закомпликвале, 
што доводи до померања у односима глобалних сила".

На питање да ли ће Србија наићи на отпор балтичких земаља, пошто је Литванија 
за то да се политика проширивања "преиспита" јер "неки преговарају о чланству, 
а учествују у војним вежбама са Русијом, она каже:

"Схватамо да појединачне државе, посебно балтичке, имају другачији однос према 
Русији од нашег, у контексту сопственог сагледавања ближе и даље прошлости. 
Мислим и да постоји извесно разумевање у великом броју чланица за разлоге наше 
другачије политике. Иначе, неупоредиво више војних вежби имали смо са земљама 
ЕУ и са НАТО".

На питање да ли јој је неко дефинисао период у ком би Србија могла да уђе у ЕУ, 
министарка одговара:

"Корисна је изјава председника Европског савета Доналда Туска да ће врата за 
нас бити отворена када у потпуности будемо спремни. То је легитиман одговор, 
јер значи да проширење није завршена политика, иако многи желе да тако 
представе ствари. И ЕУ државе имају и те како користи од нових чланица, није то 
једностран процес где само нова чланица профитира".

На констатацију да четвртина испитаних у анкети Министарства за европске 
интеграције сматра да улазак Србије у ЕУ успорава политика сталних уцена, она 
каже да нас нико ни на шта не приморава и не морамо ништа, ако је то наш избор.

"Не мислим да би нам користила политика 'нећемо ништа, нећемо нигде, нећемо ни 
са ким", имајући у виду да је Србија окружена чланицама ЕУ и онима које то желе 
да постану, а посебно због економске важности ЕУ за нас", додаје Јоксимовић.

Упитана да ли је речи председника државе, да су само ретки из СНС јавно стали у 
његову заштиту од напада у неким таблоидима, осетили као критку на и на ваш 
рачун, Јоксимовић одговара:

"Не. Напади тог типа на председника су рефлексија ишцашене свести о томе шта 
значе критика и слобода медија. Многима из медијског света биће потребно 
времена да се науче професионалној етици, одговорности за јавно изговорену реч 
и обавезама транспарентног и одговорног пословања. За то су европски стандарди 
најбољи лек".

(Танјуг)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/027301d3086e%24ab759170%240260b450%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to