jutarnjiglasnik.info
<http://www.jutarnjiglasnik.info/drustvo/general-sreto-malinovic-o-mig-ovima
-prilika-za-rusiju-da-se-resi-viskova-naplati/>  


General Sreto Malinović o MIG-ovima: Prilika za Rusiju da se reši viškova i
naplati


3-4 minutes

  _____  

 

  _____  


Gostujući na TV N1
<http://rs.n1info.com/a287768/Vesti/Vesti/Sreto-Malinovic-o-avionima-iz-Rusi
je.html> ,  brigadni general Vojske Srbije u penziji Sreto Malinović je
komentarisao nabavku aviona MIG - 29 od Rusije:


Ne znamo pod kojim uslovima dobijamo ruske avione, znamo samo cenu, a osim
roka isporuke ništa nije definisano. Bitno je u kakvom su stanju ti
vazduhoplovi, kakav paket ide uz njih i koliko ćemo biti nezavisni ako
obezbedimo te avione.


On smatra da su avioni preko potrebni da bi se očuvala operativa
vazduhoplovstva i da su migovi mogućnost da se dopuni praznina i da se
kasnije krene u nabavku nove eskadrile.

"Međutim, ne znamo šta obuhvata prateći aranžman, znamo da smo avione dobili
na poklon, da će im biti potreban remont koji plaćamo mi, samo su avioni
poklon, sve ostalo plaćamo mi. Prethodno smo 1986. godine nabavili migove
29, sve do sada se živi na resursima i napornom radu ljudi da održe stanje
da avijacija može da bude operativna", kaže Malinović za  TV N1
<http://rs.n1info.com/a287768/Vesti/Vesti/Sreto-Malinovic-o-avionima-iz-Rusi
je.html> .

General Malinović ističe da je prirodno da od Rusije dobijamo stare avione i
dodaje da ih Rusija poklanja, jer odlazi od borbene avijacije tipa mig i sve
više idu na suhoj, što je, kako kaže, zgodna prilika da se reše viškova i
"da to dobro naplate".

"185 miliona je prateći paket, avioni su donacija. Prateći aranžman košta
kao da smo platili i avione, ali to treba pitati one koji su pravili
sporazum. Ja mislim da treba da se avoni remontuju u Rusiji i u letnom
stanju dovezu u Srbiju, sve ostalo je ogroman trošak, nepotreban reklamni
štos. Plaćanje transporta ovamo, pa onda da ide ne remont negde gde nema
kapaciteta za remont.", dodaje Malinović za N!.

Malinović dodaje da su rađene analize i studije i da su avioni kao poklon
dobra stvar, dok, kako je rekao, "nije čuo koliko tu mešetarenja ima".

"Imaćemo ih tek krajem sledeće godine na nebu, a piloti su sve stariji i
stariji. Mislim da avioni treba tamo da se srede i da se pošalje jedna grupa
pilota koja bi se tamo obučila", naveo je on.


Na pitanje da li nam je potreban sistem S-300, Malinović kaže da treba pre
svega nahraniti vojsku, učiniti je dovoljno zadovoljnom da može da odgovori
zadatku i da vojnik ne razmišlja da li mu je dete gladno.


"To je već star sistem, da li neko ima neki podatak da je S-300 oborio
nešto, ako neko govori da nam treba sistem za koji je pitanje da li ćemo ga
upotrebiti to je diletantizam. Vojnici moraju da odrede prioritete, ako
dajete pare za koje ne znamo gde idu, šta mislite kako će se osećati
vojnici", kaže Malinović.

Komentarišući izjavu ministra odbrane Aleksandra Vulina,
<http://rs.n1info.com/a287628/Vesti/Vesti/Vulin-Obuka-i-onih-koji-nisu-pripa
dnici-vojske.html> koji je rekao da država mora da nađe način da ponovo u
proces obuke uvede i one koji nisu pripadnici vojske, Malinović smatra da je
ministar to možda nespretno izgovorio i dodaje da svaka država edukuje
stanovništvo za odbranu.

"Imamo profesionalne vojnike i trebalo bi da imamo aktivnu i pasivnu
rezervu. Da bi stanovništvo bilo edukovano za odbranu, što se ne bi u
srednje škole uveo predmet odbrana i zaštita, ne da se bude militantan, već
da ume da se odbrani. Sve te izjave su politikantske", rekao je Malinović.

Foto: Screenshot/ Youtube, Izvor: N1
<http://rs.n1info.com/a287768/Vesti/Vesti/Sreto-Malinovic-o-avionima-iz-Rusi
je.html> 

Tags: MIG 29 <http://www.jutarnjiglasnik.info/tag/mig-29/> , s-300
<http://www.jutarnjiglasnik.info/tag/s-300/> , sreto malinović
<http://www.jutarnjiglasnik.info/tag/sreto-malinovic/> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01d401d30b16%2479531370%246bf93a50%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to