jutarnjiglasnik.info <http://www.jutarnjiglasnik.info/drustvo/general-sreto-malinovic-o-mig-ovima -prilika-za-rusiju-da-se-resi-viskova-naplati/>
General Sreto Malinović o MIG-ovima: Prilika za Rusiju da se reši viškova i naplati 3-4 minutes _____ _____ Gostujući na TV N1 <http://rs.n1info.com/a287768/Vesti/Vesti/Sreto-Malinovic-o-avionima-iz-Rusi je.html> , brigadni general Vojske Srbije u penziji Sreto Malinović je komentarisao nabavku aviona MIG - 29 od Rusije: Ne znamo pod kojim uslovima dobijamo ruske avione, znamo samo cenu, a osim roka isporuke ništa nije definisano. Bitno je u kakvom su stanju ti vazduhoplovi, kakav paket ide uz njih i koliko ćemo biti nezavisni ako obezbedimo te avione. On smatra da su avioni preko potrebni da bi se očuvala operativa vazduhoplovstva i da su migovi mogućnost da se dopuni praznina i da se kasnije krene u nabavku nove eskadrile. "Međutim, ne znamo šta obuhvata prateći aranžman, znamo da smo avione dobili na poklon, da će im biti potreban remont koji plaćamo mi, samo su avioni poklon, sve ostalo plaćamo mi. Prethodno smo 1986. godine nabavili migove 29, sve do sada se živi na resursima i napornom radu ljudi da održe stanje da avijacija može da bude operativna", kaže Malinović za TV N1 <http://rs.n1info.com/a287768/Vesti/Vesti/Sreto-Malinovic-o-avionima-iz-Rusi je.html> . General Malinović ističe da je prirodno da od Rusije dobijamo stare avione i dodaje da ih Rusija poklanja, jer odlazi od borbene avijacije tipa mig i sve više idu na suhoj, što je, kako kaže, zgodna prilika da se reše viškova i "da to dobro naplate". "185 miliona je prateći paket, avioni su donacija. Prateći aranžman košta kao da smo platili i avione, ali to treba pitati one koji su pravili sporazum. Ja mislim da treba da se avoni remontuju u Rusiji i u letnom stanju dovezu u Srbiju, sve ostalo je ogroman trošak, nepotreban reklamni štos. Plaćanje transporta ovamo, pa onda da ide ne remont negde gde nema kapaciteta za remont.", dodaje Malinović za N!. Malinović dodaje da su rađene analize i studije i da su avioni kao poklon dobra stvar, dok, kako je rekao, "nije čuo koliko tu mešetarenja ima". "Imaćemo ih tek krajem sledeće godine na nebu, a piloti su sve stariji i stariji. Mislim da avioni treba tamo da se srede i da se pošalje jedna grupa pilota koja bi se tamo obučila", naveo je on. Na pitanje da li nam je potreban sistem S-300, Malinović kaže da treba pre svega nahraniti vojsku, učiniti je dovoljno zadovoljnom da može da odgovori zadatku i da vojnik ne razmišlja da li mu je dete gladno. "To je već star sistem, da li neko ima neki podatak da je S-300 oborio nešto, ako neko govori da nam treba sistem za koji je pitanje da li ćemo ga upotrebiti to je diletantizam. Vojnici moraju da odrede prioritete, ako dajete pare za koje ne znamo gde idu, šta mislite kako će se osećati vojnici", kaže Malinović. Komentarišući izjavu ministra odbrane Aleksandra Vulina, <http://rs.n1info.com/a287628/Vesti/Vesti/Vulin-Obuka-i-onih-koji-nisu-pripa dnici-vojske.html> koji je rekao da država mora da nađe način da ponovo u proces obuke uvede i one koji nisu pripadnici vojske, Malinović smatra da je ministar to možda nespretno izgovorio i dodaje da svaka država edukuje stanovništvo za odbranu. "Imamo profesionalne vojnike i trebalo bi da imamo aktivnu i pasivnu rezervu. Da bi stanovništvo bilo edukovano za odbranu, što se ne bi u srednje škole uveo predmet odbrana i zaštita, ne da se bude militantan, već da ume da se odbrani. Sve te izjave su politikantske", rekao je Malinović. Foto: Screenshot/ Youtube, Izvor: N1 <http://rs.n1info.com/a287768/Vesti/Vesti/Sreto-Malinovic-o-avionima-iz-Rusi je.html> Tags: MIG 29 <http://www.jutarnjiglasnik.info/tag/mig-29/> , s-300 <http://www.jutarnjiglasnik.info/tag/s-300/> , sreto malinović <http://www.jutarnjiglasnik.info/tag/sreto-malinovic/> -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/01d401d30b16%2479531370%246bf93a50%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
