novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:678672-Cepurin-Guse-Nis-da-bi-ranili-vasu-zemlju>
  


Čepurin: Guše „Niš” da bi ranili vašu zemlju | Politika


Vuk MIJATOVIĆ

5-6 minutes

  _____  

Ambasador Ruske Federacije u Beogradu Aleksandar Čepurin: Neki podrivaju 
humanitarni centar da se pokažu kao gazde u Srbiji. Ovde se loše prodaje 
rusofobija 

TO što se ne rešava pitanje Rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu ne uklapa 
se u normalnu logiku. Razlog je očigledno želja nekih snaga da se nanese 
dodatna šteta Srbiji, da se ona učini ranjivijom. Podrivajući ovaj centar, te 
snage pokušavaju da pokažu da je neko drugi gazda ove zemlje, a nikako Srbi. 
Ali, suverenu odluku ovde u bilo kojem slučaju trebalo bi da donosi samo 
Beograd.

Ovo, u intervjuu za "Novosti", poručuje ambasador Ruske Federacije u Beogradu 
Aleksandar Čepurin. On kaže da ne vidi razlog zbog čega RSHC pet godina ne može 
da dobije zvaničan status u skladu sa rusko-srpskim sporazumom iz 2012:

- Smatramo da je spoljašnji pritisak ili uticaj tu nedopustiv. Rešenje pitanja 
je sazrelo i prezrelo. Uostalom, potpisivanje sporazuma nije ničija želja već 
obaveza na osnovu međuvladinog sporazuma.

* Sprema li se Moskva da, u slučaju da ne bude potpisan sporazum, zatvori 
Centar?

- Mislim da je sama Srbija zainteresovana da centar radi, a on je i otvoren na 
vašu molbu. Verujem da će Srbija naći način da reši ovaj problem.

* Zašto je taj sporazum tako važan?

- Neophodan je da bi se obezbedilo funkcionisanje Centra. Poslednjih godina on 
ne može normalno da se razvija, a njegovo slabljenje nije ni u interesu Srbije, 
niti država regiona. Ko će snositi odgovornost u slučaju ozbiljnih elementarnih 
nepogoda zbog toga što se Centru nije davalo da se razvija? Osim toga, stvorila 
se situacija da Rusija, pružajući humanitarnu pomoć, dodatno plaća i lokalne 
poreze, carinske takse. Faktički, Rusiju primoravaju da plaća svoje pravo da 
pomaže.

 

* Šta podrazumeva status koji tražite za osoblje Centra?

- Prema sporazumu iz 2012, oni bi trebalo da imaju isti status kao 
administrativno-tehničko osoblje u ambasadi. To podrazumeva određene 
privilegije, ali one nisu velike. Ne radi se, i nikada se nije razgovaralo, o 
davanju diplomatskog statusa ruskim saradnicima RSHC.

* Koliko ćete čekati?

- Ne želimo da postavljamo nikakve rokove. Polazimo od toga da će ovo pitanje 
biti rešeno pozitivno. Međutim, u uslovima nerazjašnjenog odugovlačenja, 
antisrpske snage su počele da koriste RSHC za rusofobične kampanje.

 

* Da li će Srbija biti prinuđena da zatvori Centar, kao uslov za dalji napredak 
ka EU?

- EU je stvar budućnosti. A narednih 7, 10 ili 15 godina Srbija tek treba da 
proživi. Odmah ispunjavati obaveze u vezi sa nečim što će biti u budućnosti, to 
je u najmanju ruku čudno. Siguran sam da će tokom ovih godina Rusija i EU, koje 
su objektivno vrlo zainteresovane za normalizaciju i poboljšanje odnosa, 
posebno ekonomskih i u sferi bezbednosti, prestati sa politikom sankcija i 
kontrasankcija.

* Imate li utisak da su Srbi za Zapad i dalje "mali Rusi"?

- Mnogi se bave prodajom rusofobije. To je u mnogim zemljama unosan posao. Ali, 
u Srbiji se rusofobija prodaje vrlo loše. Postoje različita spinovanja da se 
Rusija aktivirala na Balkanu. Međutim, ako pogledate pažljivo, videćete da su 
naši vojni kontakti neuporedivi u odnosu na saradnju Srbije i NATO. Iako se, 
naravno, naše veze razvijaju. 

 

* Očekujete li da se pojačaju pritisci da Srbija uvede sankcije Rusiji? 

- Uvođenje sankcija Rusiji Srbiji ne bi donelo ništa osim vrlo negativnih 
posledica. Zauzvrat vam niko neće dati ništa. Ne znamo ni kada će Srbija ući u 
EU, ni kakve će tada biti okolnosti u svetu. Srbija ima malo prijatelja kao što 
je Rusija i većina Srba to odlično razume. Svako ko bi pomišljao na uvođenje 
sankcija morao bi da razmisli kako će to narod da prihvati.

* Amerikanci govore o malignom uticaju Rusije na Balkanu...

- Njih verovatno najviše zabrinjava onih 15 tona osiromašenog uranijuma, pa tu 
reč "maligno", vezanu za bombardovanje Srbije, pokušavaju da prebace na nekog 
drugog. Rusija nema viška novca, ali i u naša teška vremena pronađe pet-šest 
miliona evra svake godine samo za deminiranje, u okviru delatnosti RSHC, 
teritorija koje su bombardovali "partneri". Mi odlično poznajemo ljubav 
Amerikanaca prema stvaranju zona kontrolisanog haosa, u kojima oni mogu da 
upravljaju. Protiv smo stvaranja takvih zona bilo gde, a posebno na Balkanu.

 

"MIGOVI" STIŽU

* KAD konačno stižu najavljeni "migovi"?

- Brže nego što mislite. Većina procedura je sprovedena. 

* A kad je reč o sistemu S-300?

- Reč je o vrlo skupocenim alatima i treba razmisliti šta je tačno potrebno 
Srbiji.

 

TREBA DA SEDITE NA SVOJOJ STOLICI

* DA li predsednik Vučić i Vlada dugoročno mogu da održe politiku balansiranja 
između Istoka i Zapada? 

- Često se govori o balansiranju i sedenju na dve stolice. Ali, Srbija treba da 
sedi na jednoj stolici - srpskoj. Zašto vaša zemlja ne bi mogla da sarađuje i 
sa jednima i sa drugima? Mi nikada ne govorimo - nemojte da sarađujete sa 
Nemačkom ili s bilo kim. A, Srbija nema nikakav razlog za razlaz sa Rusijom. 
Sasvim je obrnuto.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005e01d30b94%249a6d5c40%24cf4814c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to