nspm <http://www.nspm.rs/hronika/sputnjik-sta-je-sjenicka-deklaracija-i-sta-zeli-sulejman-ugljanin.html> .rs
Спутњик: Шта је "Сјеничка декларација" и шта жели Сулејман Угљанин? Спутњик 3-4 minutes _____ Обележавање стогодишњице Сјеничке декларације је јефтина уцена Србије, која неће успети, пише Спутњик. Такође, додаје се и да тај колаборационистички документ и нема онај садржај који јој сада очитавају бошњачки националисти. У “Сјеничкој декларацији“ из 1917, за коју, како наводи портал, до јуче нико ништа није знао док је није поменуо Сулејман Угљанин, изражава се наводна жеља санџачких муслимана да се Санџак, после Балканских ратова подељен између Србије и Црне Горе, присаједини Босни и Херцеговини под аустроугарском управом, или да добије самоуправу. Угљанин је сада тај документ од пре сто година описао као најважнију политичку платформу санџачких муслимана. Историчар Чедомир Антић, са становишта струке, тврди да Елизабет Робертс и Кенет Морис, аутори једине научно написане историје Санџака, иначе врло проблематичне и методолошки неутемељене, “Сјеничкој декларацији“ посвец́ују једну реченицу. Код знаменитог српског историчара Андреја Митровиц́а, “Сјеничка декларација“ не помиње се ни једном речју ни у једној његовој студији, а имао их је три – Србија у I светском рату“, “Устаничке борбе у Србији 1916 – 1918“ и “Продор на Балкан – Србија у плановима Аустроугарске и Немачке 1908 – 1918“. “То је један догађај за који знамо да се догодио и који уопште нема онај садржај који му сада очитавају бошњачки националисти и бошњачки родољуби“, каже Антић. Србија, која је у време усвајања “Сјеничке декларације“ била под окупацијом, била је подељена на три дела — већи део су окупирали Бугари, мањи Аустроугарска, а Немачка је држала одређене стратешке тачке. Санџак је био под аустроугарском управом, а та држава није дозвољавала, због одсуства договора између Беча и Будимпеште, било какве политичке промене на простору Србије под њеном управом, објашњава Антић. Тренутак када је сазвана такозвана “Сјеничка декларација“ дели месец дана од потписивања Крфске декларације којом је озваничена жеља јужнословенских народа за уједињењем у једну државу, каже Антић. У тадашњој Босни и Санџаку постојала је група која је сматрала да је муслиманима учињена неправда због кидања веза са Османским царством, јер су тиме укидане привилегије ага и бегова. Слични су мотиви сазивања и Сјеничке конференције, каже Антић. "То је догађај који нема већи значај, нема везе ни са статусом Босне ни са статусом Санџака. То је покушај једне групе људи да сачувају привилегије, то је покушај групе људи која је колаборирала са туђинском влашћу, подсећам, у међународно признатим границама Србије, која је, за разлику од Аустроугарске, била демократска држава. Ми данас не знамо имена половине учесника конференције. Толико о томе колико је то важан догађај и колико је био опскуран. И коначно, међу тим људима нема ниједног православца. То је такође интересантно, с обзиром на чињеницу да су Срби у тој области били апсолутна вец́ина у то време“, каже Антић. Сјеничка конференција ни у којем случају није ни санџачка ни босанска Филаделфија, наставља Антић, алудирајући на Конгрес у америчком граду Филаделфији на којем је усвојен Устав Сједињених Држава. Сјеничка конференција је опскуран скуп људи који сарађују са непријатељем који им негира језик и идентитет и који ради против југословенског уједињења, закључује он. (Спутњик) -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/004401d315c7%24d4e77490%247eb65db0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
