b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=28&nav_category=167&nav_id=1297581>
  


"Kakav je to premijer ne može da reši pitanje ploče"


8-11 minutes

  _____  

Zagreb -- Sporna spomen-ploča HOS-a sa ustaškim natpisom "Za dom spremni" mogla 
bi ozbiljno da uzdrma vladajuću koaliciju u Hrvatskoj. 

Izvor: Tanjug ponedeljak, 28.08.2017. | 09:59 

Screenshot

Iz HNS-a pitaju, kako prenosi zagrebački Večernji list, kakav je to premijer 
koji ne donosi odluke i ne može da reši to pitanje. 

"Kakav je to premijer (Andrej Plenković) koji ne može da rešiti problem ploče u 
Jasenovcu? 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=27&nav_category=167&nav_id=1297321>
  Postoji mišljenje Ustavnog suda o 'ZDS', postoji policija. Dođeš, skineš i 
ostaviš policiju da čuva to mesto i ploče HOS-a s ustaškim pozdravom više 
nema", rečeno je tom listu u HNS, inače, koalicionom partneru HDZ. 

Iako se, navodi "Večernji", u tvrdnju da se HNS jako nervira zbog HOS-ove ploče 
u Jasenovcu i da bi zbog toga mogla da padne vlada, teško je verovati. List, 
naime, piše da je kolateralna žrtva HOS-ove spomen-ploče s pozdravom “Za dom 
spremni” u amblemu tog udruženja, koja je jedanaestorici pripadnika HOS-a 
podignuta u Jasenovcu, ali i neodlučnosti premijera Andreja Plenkovića ispao je 
ministar uprave Lovro Kuščević, piše zagrebački "Večernji". 

Navodi se da od ministra Kuševića premijer Plenković i HDZ-ovi partneri iz 
HNS-a i SDSS-a očekuju da u septembru, navodno, kako se navodi do 15. tog 
meseca, izradi konačno rešenje za “ploču spoticanja” između HDZ-a i njegovih 
partnera. 

Da je premijer svojim partnerima obećao problem HOS-ove spomen-ploče rešiti u 
septembru, tako barem tvrde u SDSS-u i HNS-u, saznalo se tek nakon što je 
ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u subotnjem intervjuu ovom listu izazvao 
mini krizu vlasti jer je rekao da ploča ostaje u Jasenovcu dok se ne donese 
novi zakon. 

Kada se podigla politička bura, Bošnjaković se, piše list, već narednog dana 
korigovao i rekao da postoji mogućnost da se ploča reši i ranije i da na tom 
rešenju radi Ministarstvo uprave. 

Reč je, zapravo, o odgovoru Ministarstva uprave na interpelaciju SDP-a o 
HOS-ovoj ploči, podnesenu još u aprilu ove godine, na koju je vlada, na predlog 
tog ministarstva, trebalo da odgovori još pre četiri meseca. 

Ministar Kuščević još je krajem juna pripremio odgovor vladi, međutim on nije 
nikada stigao do Banskih dvora jer u njemu nije pisalo ono što je premijer 
Plenković, pritisnut novim partnerima iz HNS-a te nacionalnim manjinama, 
očekivao da će pisati, podseća "Večernji". 

"Loptica se sad opet vratila na Kuščevićev teren", navodi list i dodaje da on 
juče nije odgovarao na pozive, a o svemu su ćutali i u vrhu vlade i u HDZ-u. 
Međutim, izvor iz HNS-a tvrdi da je premijer još u utorak na radnom sastanku u 
vladi s ministrima izrazio nezadovoljstvo što već nije dobio odgovor 
Ministarstva uprave o ploči HOS-a i rekao da se navodno ljuti na ministra 
Kuščevića. 

HDZ-ovi ministri koji su bili na tom sastanku, pak, demantuju da se o tome 
uopšte razgovaralo.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/007501d31ffc%24cd02f8a0%246708e9e0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to