rs 
<https://rs.sputniknews.com/politika/201708281112445680-brnabic-kosovo-priznavanje/>
 .sputniknews.com 


Брнабићева: Не верујем да ће Београд признати Косово


Sputnik

3-4 minutes

  _____  

 <https://rs.sputniknews.com/politika/> Политика

11:45 28.08.2017(освежено 12:51 28.08.2017) Преузмите краћи линк

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је за албанску телевизију „Орањуз“ да 
Србија неће признати једнострано проглашену косовску независност и додала да 
дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине постоји, и да ће он ускоро 
бити настављен.

„Не верујем да ће Београд признати Косово, али позив за дијалог о бољим 
односима постоји“, рекла је Брнабићева за албанску телевизију.

Премијерка је рекла да треба радити на нормализацији односа Београда и Приштине 
и треба наставити са спровођењем оног што је договорено Бриселским споразумом.

© Sputnik/ Александар Милачић

„Србија је урадила много на испуњавању обавеза преузетих тим споразумом и 
очекујемо да то исто уради и Приштина, посебно када је реч о делу споразума 
који се односи на живот српске заједнице“, рекла је Брнабићева и додала да се 
нада ће дијалог убрзо бити настављен.

Односи са Албанијом никад бољи, заслуге Вучића и Раме

Брнабићева сматра да су односи између Србије и Албаније бољи него икада, што је 
врло позитиван знак, а заслуга је Александра Вучића и Едија Раме.

За такве односе је заслужно и „лично пријатељство“ председника Србије и 
премијера Албаније, изјавила је Брнабићева за лист „Албанијан дејли њуз“, на 
маргинама неформалног састанка шефова влада земаља Западног Балкана, који је 
одржан у суботу у Драчу.

„То показује колико је важно да се често састајемо, јер такво пријатељство је 
преточено у економску и друштвену агенду обе земље“, рекла је она.

Брнабићева је истакла да, као нови премијер Србије, намерава да настави 
билатералну сарадњу двеју земаља и да „надграђује оно што је председник Вучић 
започео са премијером Рамом“.

© AFP 2017/ Andrej ISAKOVIC 

Она је, говорећи о односу Београда и Приштине, рекла да је „дијалог увек добра 
ствар“ и да је неопходно да се настави.

„Србија је дубоко посвећена регионалној стабилности и отворена је за дијалог са 
Приштином. Мислим и да је председник о том питању био веома јасан, и ја сам као 
премијерка сагласна. Влада је посвећена том циљу. Не видим други начин да овај 
регион буде стабилан, а без стабилности, нема бољитка за све грађане“, истакла 
је Брнабићева.

Она је изразила очекивање да ће и Приштина бити отворена и посвећена дијалогу.

„Много је урађено на питању личног поверења и односа, а чињеница да се често 
састајемо и редовно разговарамо, показује да улажемо напоре како бисмо 
савладали препреке. Наша сарадња је вероватно кључни корак у исправном правцу“, 
рекла је премијерка.

У региону је, како додаје, остало, међутим, још много посла, а постоје отворена 
питања између Хрватске и Словеније, Србије и Хрватске, па Београда и Приштине.

„Ипак, везе јачају, и оптимистична сам када је у питању будућност региона, за 
који верујем да има много потенцијала. Сарадња, јачање добросуседских односа и 
наставак политике помирења су важни за даљи европски пут читавог региона. Било 
би штета за све наше грађане када не бисмо то искористили“, рекла је Брнабићева.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/009801d31fff%24958354d0%24c089fe70%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to