nspm.rs 
<http://www.nspm.rs/hronika/boris-buden-na-svim-kljucnim-pozicijama-u-hrvatskom-drustvu-su-proustaski-filoustaski-i-fasisticki-kadrovi.html>
  


Борис Буден: На свим кључним позицијама у хрватском друштву су проусташки, 
филоусташки и фашистички кадрови


4-5 minutes

  _____  

 Берлин -- На свим кључним позицијама у хрватском друштву су проусташки, 
филоусташки и фашистички кадрови, каже за РСЕ Борис Буден, културни теоретичар 
и филозоф.

Према речима Будена, који живи у Берлину, хрватска јавност данас је великим 
делом приватизована. Реч је, каже, о интересима владајуће класе, која и није 
формирана као капиталистичка, већ се ради о вишим феудалним сталежима који се 
састоје од политичке класе, од криминалних богаташа, од цркве, једне идеолошке 
елите и од ратних ветерана.

"Заправо, у тој јавности се одвија класна борба. Виша класа се већ 25 година 
бори против нижих класа како би обезбедила своје привилегије", навео је Буден и 
додао да о комуниста, наравно, више нема. Али, напомиње да у хрватској јавности 
изгледа да од Октобарске револуције до данас комунизам никада није био јачи и 
претња је демократији. То је, примећује Буден, смешно. 

Ради се, истиче, о нечем сасвим другом. "Наиме, прича о томе да су Хрвати 
хиљаду година желели државу, па су је сад добили и за собом су оставили оба 
тоталитаризма и сада ће уживати у фантастичној будућности, сада се потпуно 
распала. У то више нико не верује", навео је. 

Оценио је да је хрватски национални пројект је у дубокој кризи и то се распада 
пред очима људи. "Више им не можете обећати нити милијарде долара од дијаспоре, 
нити да ће сутра вратити кредите и због тога се заоштрава та идеолошка борба 
која је потпуно застарила, па се тврди да су и даље Хрвати угрожени од Срба, 
комуниста, србочетника, четничких југо партизанских комуниста, итд. Медјутим, 
фашизација друштва је оно што иза свега и кроз тај идеолошки мехур продире на 
најмоћније позиције у друштву", навео је. 

Упитан до када би могло ићи то мењање историјских чињеница, Буден каже да данас 
у хрватској јавности изгледа да је бити усташа нешто добро, а бити партизан 
нешто лоше. "У Хрватској се догађа да оно што је некада било десно, радикално, 
за што су веровали да је Туђман (Фрањо) у стању држати на некој екстремној 
десници, као нешто ридикулозно, то сада прелази у сам центар друштва, што само 
потврдјује стару тезу да је та наша градјанска класа слаба, уплашена, збуњена, 
без икакве перспективе, експроприсана, материјално уништена. Она се у страху 
једноставно шлепује за тим шовинизмом и усташтвом, или ћути", навео је. 

Неки од њих, каже, добијају одређене позиције и то је оно класично разарање те 
средине. "Ње више нема, њу граби та радикална десница и то је фашизација 
друштва ради хегемоније и осигурања власти. Усташтво није само у томе да се 
виче 'за дом спемни', већ у томе да су проусташки , филоусташки, фашистички 
кадрови веројатно дубоко у војсци, полицији, тајној служби и на свим кључним 
позицијама у друштву. То је припрема за обрачун у случају ако се нетко побуни", 
навео је Буден. 

Истиче да оно што је националистички режим у Хрватској остварио то је потпуна 
интеграција Хрватске у глобално либерални капитализам, а да ли је то донело 
хрватском народу срећу или не, нека сам хрватски народ просуди. 

"Те елите су као и Анте Павелић у служби оних који у глобалним размерима држе 
моћ. Ту су банке и корпорације и мислим да је Хрватска изгубила сваку 
сувереност и да јој сваки европски политичар или центар европске-атлантске моћ 
и може наређивати", казао је. 

На кнстатацију да се чини као да се Хрватска враћа у средњи век, Боден одговара 
потврдно. "Па наравно да се враћа у средњи век. Узмите на пример, хрватски 
језик. Он се наводно страшно разликује од српског језика, и тако даље. Ту има 
блебетања у бескочаност, али зашто се толико блебеће о тој различитости, па 
зато да се прикрије она друга чињеница, а то је питање: чему хрватски језик у 
хрватском образовању. Ви више немате никакве индустрије, шта ће вам на 
хрватском језику терминологија у хемији, биологији, стројарству, бродоградњи, 
производњи, у теорији, филозофији, у историји уметности. Хрватски језик вам 
више уопште не треба", закључио је Буден.

(Танјуг)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/000a01d33148%2461ee2640%2425ca72c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to