dw.com 
<http://www.dw.com/sr/ovo-je-kraj-posleratne-nema%C4%8Dke/a-40667635?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


„Ovo je kraj posleratne Nemačke“ | Izbor iz štampe | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

6-8 minutes

  _____  

Mnogi kažu da je desničarska Alternativa za Nemačku uspešna baš jer se njome 
„bave“ politička konkurencija i mediji. I dan posle šokantnih izbora štampa 
piše isključivo o usponu desničara koji će „promeniti Nemačku“.

„Gubitnik izbora se zove Angela Merkel“, jasno piše Švebiše cajtung 
(Ravensburg). „Kancelaraka je odgovorna za neočekivano loš izborni rezultat 
koji će kako u Nemačkoj, tako i u inostranstvu izazvati nemir ili zadovoljstvo 
– zavisno od političke orijentacije. SPD je na dnu i mora u opoziciju ako u 
narednim decenijama želi da ponovo ima neku ulogu na saveznom nivou.

Sve dakle ukazuje na to da ćemo imati Jamajka koaliciju koja nije nesporna – 
zbog neslaganja između Liberala (žutih) i Zelenih. Pregovori će pokazati da li 
obe strane imaju dovoljno državničke supstance da u ovoj teškoj situaciji urade 
ono što je neophodno.

Kako se sada ophoditi sa trijumfalnim pobednikom izbora – Alternativom za 
Nemačku? U Berlinu je raširen stav da se populistima u parlamentu treba 
suprotstaviti opušteno i jasnim držanjem. To u osnovi nije loše, ali – 
ispostavilo se da AfD nije uradila ništa konstruktivno u paralmentima saveznih 
pokrajina u kojima je poslednjih godina osvojila mandate. Očigledno da njenim 
biračima to nimalo ne smeta. To znači da jasno držanje nije dovoljno. Potrebno 
je naći konkretna politička rešenja – i to za mnoge teme kojima je AfD 
ponetirala bodove u izbornoj kampanji“, navodi Švebiše.

Berliner cajtung piše: „Ovi izbori menjaju Nemačku. Ne, oni neće promeniti 
ulogu Nemačke u svetu jer će uprkos svemu Angela Merkel ostati kancelarka. 
Međutim, ovi izbori mogu promeniti reputaciju Nemačke u svetu. Nekim našim 
susedima je sigurno krajnje neprijatno što sedamdeset godina nakon završetka 
rata i desni radikali kreiraju politiku u Rajhstagu u Berlinu u kojem je sada 
sedište Bundestaga.

Ovi izbori će promeniti našu zemlju – moramo da se bavimo činjenicom da je ovaj 
put drugačiji od svega u prethodnih 27 godina od ponovnog ujedinjenja kada je 
samo po koji birač, više iz protesta nego iz uverenja, svoj glas davao 
desničarskim političarima. Sada ih ima mnogo, to su naši susedi, kolege, naši 
poznanici. AfD je treća najjača partija. U nekoj ulici sa stotinu birača, više 
od 13 komšija se opredelilo za nazadnu, delimično otvoreno desničarsku stranku. 
Statistički gledano. U stvarnosti, birači AfD su uglavnom na istoku Nemačke“, 
razmatra berlinski list.

Vestdojče cajtung (Diseldorf): „Detaljnija analiza izbornog rezultata otkriva 
još nešto: iluziju uspešnog unutrašnjeg spajanja Nemačke: 27 odsto muškaraca iz 
Istočne Nemačke izabralo je AfD jer se stalno osećaju uskraćenim. Politika 
konačno mora time da se bavi. Jer, 27 godina nakon ujedinjenja Nemačke, na 
zapadu zemlje nestaje strpljenje i spremnost da se na štetu sopstvene 
infrastrukture i investicija nastavi sa plaćanjem alimentacije istočnim 
pokrajinama čije stanovništvo izgleda ima problem sa tim da shvati ko se 1990. 
pridružio čijem sistemu vrednosti.

Milioni birača koji su dali svoj glas AfD-u uskoro će konstatovati da su svoj 
glasački listić mogli odmah da bace i u kantu za smeće. S vremena na vreme 
otvoreno rasistički i ekstremno desničarski personal koji se sa članskom kartom 
AfD sliva u Bundestag – tamo će propasti. AfD je u celini potpuno nesposobna da 
se razvija u uglednu predstavnicu konzervativnih snaga. Njihovi poslanici nisu 
ništa više nego loše društvo i vrlo brzo, i pored očekivanih skandala, više 
neće biti tako primetni.“

 

Protest ispred centrale AfD u nedelju uveče

Špigel na svom portalu piše: „Nemojte da brinete! Zašto se uzbuđujete? Angela 
Merkel ostaje kancelarka, bar to je za sada jasno. Sve će to ona na miru i 
razumno srediti. I onih 13 odsto što su za AfD, ni to nije tako strašno, 
nemojte se uzbuđivati. Za razliku od naših evropskih suseda, kod nas u 
parlamentu nije bilo desničarskih populista – sad su tu. Nemačka je jednostavno 
postala normalna.

Ali AfD nije normalna partija. U njenim redovima, čak i na vrhu, postoje i oni 
koji otvoreno flertuju sa ekstremističkim pozicijama, koji vole da se sećaju 
agresorskog rata Vermahta, koji žele da umanje Holokaust i ukinu sećanje na 
njega. I takvi ljudi će uskoro biti u nemačkom Bundestagu.
Ne, ovo je više od svakodnevnog evropskog desnog populizma. To je napad na našu 
liberalnu demokratiju. Druge stranke u Bundestagu moraju braniti tu demokratiju 
i naše društvo u celini – to je njihov glavni zadatak u naredne četiri godine.

Poslednjih godina smo živeli u abnormalnom stanju za koje je odgovorna šefica 
CDU i kancelarka Angela Merkel. Izbacivanjem svih konzervativnih pozicija iz 
svoje partije ona je stvorila prostora na desnom rubu, nezadovoljne 
konzervativce poslala u ruke desničarskih populista. Usvajanjem 
socijaldemokratskih tema ona je isušila socijaldemokrate sve dok nisu presušili 
na samo nešto više od 20 procenata.

Angela Merkel voli da kaže da rado rešava probleme. Pored problema sa Donaldom 
Trampom, Vladimirom Putinom, evrom, klimatskim promenama i nuklearnom pretnjom 
Severne Koreje sada pred sobom ima još jedan, ne manje komplikovan problem – 
organizaciju Jamajka koalicije.“

Frankfurter algemajne cajtung: „U čemu su drugi pogrešili, koliko su oni 
doprineli tome što je AfD postala tako jaka? Na to pitanje odgovor neće tražiti 
samo istoričari koji se budu bavili ovim vremenom. Jer, tek sada sve počinje. 
Zar nije ova stranka popunila praznine? Na primer, reči nemački i hrišćanin 
neke partije imaju u svom imenu – ali samo tamo. Izrazi nacionalni ili 
konzervativni gotovo su proglašeni anomalijom kojom treba da se bavi Službu za 
zaštitu ustava. Očigledno da svaka prazna fraza iz AfD smiruje neke čežnje.

Ali, sada će ta partija imati istaknuto mesto u plenumu Bundestaga i voditi 
komisije, čak i ako neki poslanici drugih partija budu pružali poslednji, tužni 
otpor. Ta partija sada može da zaposli stotine ljudi i da sa državnim novcem 
nameće svoje teme. Sada ona ima demokratski pečat.“

Rajniše post (Diseldorf) je najdramatičniji: „24. septembar 2017. je datum koji 
označava kraj umerene posleratne Nemačke u kojoj je vladao konsenzus. Zemlja 
skreće udesno.“

priredila Dijana Roščić

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/752501d33607%24e1596700%24a40c3500%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to