dw.com 
<http://www.dw.com/sr/opozicija-se-budi/a-40828946?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Opozicija se budi? | Politika | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

7-8 minutes

  _____  

Da li je opozicija u Srbiji, u okviru priprema za predstojeće veoma važne 
lokalne izbore u Beogradu, konačno shvatila da bolje izborne uslove neće dobiti 
samo stranačkim saopštenjima?

Skoro svake godine su vrelu političku jesen najavljivali sindikati, a ove 
godine će se pojedinim sindikatima izgleda pridružiti i opozicione političke 
partije. Nakon nekoliko izbornih ciklusa obeleženih strogo kontrolisanim 
medijima i (pred)izbornim manipulacijama, opozicioni lideri su izgleda shvatili 
da se ti nenormalni izborni uslovi neće promeniti sami od sebe.

Kao neka vrsta pripreme za važne lokalne izbore u Beogradu, Pokret slobodnih 
građana (PSG) je tako odlučio da pozove građane na ulični protest 6. oktobra, a 
dan kasnije, 7. oktobra, svoj protest najavljuju i vojni i policijski 
sindikati. Da li je opozicija shvatila da od pisanja stranačkih saopštenja nema 
neke prevelike koristi ili je procena da se samo dodatnim pritiskom može 
naterati vlast Srpske napredne stranke (SNS) na ravnopravne izborne uslove, tek 
predstojeći period će izgleda imati novu dinamiku u do sada neravnopravnoj 
političkoj borbi.

Test građana i opozicije

Izlazak na ulice će u svakom slučaju služiti i kao provera narodnog 
(ne)zadovoljstva, ali istovremeno i kao test snage same opozicije. Politikolog 
Boban Stojanović za DW stoga kaže da se „opozicija očito odlučila i za nešto 
drugačiji vid političke borbe, ali da je važnije od toga što su se opozicione 
stranke pokrenule oko teme beogradskih izbora, prave neke dogovore, i to već 
daje neke rezultate. Vi tako vidite da je već sama najava povratka u politiku 
bivšeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa izazvala nervozu unutar vlasti“.

I ne samo to. Vest da bi Dragan Đilas ponovo mogao biti kandidat za 
gradonačelnika bila je praćena medijskim objavama kako vlast sprema hapšenje 
bivšeg gradonačelnika ukoliko se zaista bude kandidovao. Boban Stojanović kaže 
da to ne predstavlja nikakvo iznenađenje. „Ne znam samo da li bi išli toliko 
daleko da ga uhapse ili bi to opet bilo neko razvlačenje po medijima. A ako ste 
već imali nešto protiv njega zašto to nije pokrenuto u protekle četiri godine? 
To, dakle, može biti neka vrsta zastrašivanja ili ponovo početak jedne prljave 
i negativne kampanje Naprednjaka“.

 

Dragan Đilas u ponovnoj borbi za Beograd?

Podgrevanje petooktobarske energije

Sam tajming protesta Slobodana Georgieva, novinara BIRN-a, podseća na potrebu 
da se nekako ponovo aktivira sećanje na 5. oktobar 2000. godine i da se na taj 
način ponovo pokrena neka slična energija. Međutim, Georgiev upozorava da pre 
svega nisu baš najjasniji sami ciljevi najavljenog protesta Pokreta slobodnih 
građana, a sa druge strane kaže „da se iz istorije protestovanja u Srbiji vidi 
da oni ne mogu uspeti ako im se ne pridruže oni koji imaju najviše energije – a 
to su studenti. S druge strane, ovde više nema prave radničke klase, nema 
pravih sindikata, i kada protestuju to su neke sporadične akcije, bez 
solidarnosti. Sve u svemu, ne vidim tu neki veliki potencijal u protestima“.

Što se tiče eventualne uloge Dragana Đilasa u ponovnoj borbi za Beograd, 
Slobodan Georgiev misli da je „Đilas završio priču oko rukovođenja prestonicom 
i da to nije neka baš pametna ideja da se ponovo kandiduje. Upravljao je 
gradom, nekad dobro, nekad loše, i to je po meni završena priča“.

„Pribojavam se da opozicija na svoje ime nema neku snagu da pokrene neki širi 
krug ljudi“, smatra i Boban Stojanović. „Deluje mi da još uvek nismo u 
situaciji koja može da izvuče veliki broj ljudi na ulice, ističe Stojanović. 
Ako opozicija to nije uspela nakon Savamale i sumnji u regularnost 
predsedničkih izbora, teško da će to moći i sada bez ozbiljnijeg povoda“. A na 
pitanje da li je problem u opoziciji ili pasivnosti građana, Stojanović 
odgovara – i jedno i drugo. „Jednostavno, vi u opoziciji nemate nikoga ko ima 
preko 20 posto podrške. To je sad pitanje zakona fizike. A s druge strane 
građani su pasivni, kritikuju i vlast i opoziciju, ima tu i straha, mnogi i 
nemaju vremena da svakodnevno ili jednom nedeljno šetaju“.

A ono što za opoziciju može biti pogubno, i zbog čega protesti predstavljaju 
dvosekli mač, jeste upravo pitanje koliko opozicija ljudi može da izvuče na 
ulicu. Zato Boban Stojanović kaže da „ukoliko se na tim protestima pojavi do 
par hiljada ljudi, to može imati samo negativan efekat. To bi pokazalo da 
opozicija ne može da izvuče veliki broj ljudi na ulice, a to je nešto što 
opozicija u ovom trenutku ne bi trebalo da pokaže“.

Vlast spremna na sve?

Kao dokaz da vlasti već spremaju izborne manipulacije, PSG tvrdi kako se na 
pojedinim beogradskim opštinama dramatično povećava broj građana upisanih u 
biračke spiskove i da se brojni aktivisti SNS iz unutrašnjosti prijavljuju na 
beogradske adrese kako bi tu i glasali. Slobodan Georgiev kaže da su to „vrlo 
ozbiljne optužbe, koje bi trebalo proveriti. Vrlo je teško o tome govoriti ako 
nemamo neku pouzdanu statistiku“. Na našu opasku da li je moguće verovati 
institucijama u Vučićevoj Srbiji, i da će one to moći da provere i izađu sa 
tačnim podacima, Georgiev kaže da „neke institucije ipak rade, da bi možda 
Poverenik za informacije od javnog značaja mogao da zatraži te podatke. To je 
zapravo samo nastavak priče kako vlast ne valja – a to već znamo. Ne verujem da 
će to dovesti do toga da birači ove radikalske vlasti, a ja ih i dalje smatram 
radikalima, promeniti mišljenje i prestati da glasaju za sadašnje vlasti“.

Koliko god ove primedbe opozicije i dalje bile samo u domenu teško proverljivih 
optužbi, za mnoge je to već nesumnjiv dokaz kako se vlasti neće libiti da 
koriste sva dozvoljena i nedozvoljena sredstva kako bi sprečili gubitak 
Beograda. „Apsolutno da, kaže Boban Stojanović i dodaje kako Aleksandar Vučić 
„jednostavno ne sme da izgubi Beograd. Ukoliko opozicija uzme Beograd, to će im 
po automatizmu doneti mnogo veću prisutnost u medijima, doneće im resurse, i 
moći će da promovišu neke drugačije stvari. Zato verujem da su vlasti spremne, 
pored prljave kampanje, i na svaku zakulisnu radnju, uključujući tu i ovu da 
povećavaju broj stanovnika pojedinih beogradskih opština“.

(Ne)moguće političko delovanje

Zakulisne radnje, maskirani batinaši, kontrolisani mediji, vlast spremna na sve 
– kako se onda uopšte boriti protiv takvog sistema vladavine? „Ako je to zaista 
tako, onda smo mi u vanrednom stanju, ocenjuje Slobodan Georgiev. A to zahteva 
potpuno drugačiju strategiju delovanja: da li se uopšte može politički 
delovati, ili je potrebno praviti neki paralelni sistem političkog života? Ali, 
ta odluka mora brzo da se donese, i da se kaže da smo probali sa izborima, ali 
da su oni lažirani, i da kao opozicija kažemo koje korake ćemo dalje preduzeti“.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/009301d33ead%2421a4d030%2464ee7090%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to