iskra.co 
<http://iskra.co/reagovanja/stevan-lazic-nije-to-bila-takozvana-jna-vec-sila-koja-je-hrvate-nekaznjeno-prevela-iz-porazenih-u-pobednike/>
  


СТЕВАН ЛАЗИЋ: Није то била такозвана ЈНА, већ сила која је Хрвате некажњено 
превела из поражених у победнике


10-13 minutes

  _____  

06.10.2017. - 8:53 

 

Фото: intermagazin.rs

Колинда Грабар Китаровић, председница Хрватске, говорећи недавно о актуелним 
дешавањима у својој земљи везаним за Србе у Хрватској и Србију, а поводом 
предлога „закона о хрватским бранитељима“, а ту је и бес хрватских званичника 
поводом подизања споменика мајору Милану Тепићу у Београду, па сад и руски 
мигови Србији, није пропустила да, између осталог, по не зна се који пут 
некадашњу Југословенску народну армију назове: „такозвана ЈНА“.

Па да се, поред осталог можда ових дана и актуелнијег, задржимо код „такозване 
ЈНА“.

Јер та „такозвана ЈНА“, као Југословенска армија (ЈА), бројала је у пролеће 
1945. године (о томе се у Хрватској никад не говори) 800.000 бораца. И после 
Црвене армије, против које су се и Хрвати у саставу Хитлерових трупа борили и 
као топовско месо гинули на Источном фронту, била је друга ослободилачка сила 
на тлу Европе. Протеравши и поразивши Немце, уз огромне жртве, посебно српске, 
а на Сремском фронту можда и узалудне, са простора окупиране бивше Краљевине 
Југославије, односно са простора тадашње Демократске Федеративне Југославије, 
како се звала авнојевска Југославија. Уништивши притом и Независну Државу 
Хрватску (боље је рећи да је мислила да је уништила). И српске јединице су 
Хрватима, и у Првом и у Другом светском рату, ослободиле, између осталих делова 
Хрватске, и Загреб (хрватски фашисти су говорили и говоре: „окупирале“). 
Повративши касније насталој Народној Републици Хрватској, а тобоже су то 
вратили Југославији, Истру, Ријеку, задарско подручје и острва, то јест 
подручја и градове које су до капитулације, 1. септембра 1943, држали Италијани.

Истовремено су партизанске јединице, после пада Италије примале у своје редове 
све већи број хрватских домобрана, а ЈА, ослобађајући земљу, пред сам крај 
рата, примала је у своје редове и један број најокорелијих хрватских фашиста, 
њених регуларних војника и официра – усташа. И тада је Тито, на челу 
Комунистичке партије и ЈА, превео Хрвате из поражених у победнике. (Част малом, 
али заиста малом броју оних који су се од првих дана рата борили у партизанским 
јединицама, јер Срби су у том рату, на просторима фашистичке Независне Државе 
Хрватске, чинили у скоро свим партизанским јединицама апсолутну, готово 
90-процентну већину.) И док су Срби у партизанима гинули у борбама против 
Немаца и четника (много ређе против хрватских усташа), дотле су хрватске усташе 
пуниле Србима, затим Јеврејима, Ромима, али у мањем броју и Хрватима 
антифашистима безбројне логоре (и логоре за децу, једине у поробљеној Европи!), 
јаме безданке и безбројна друга стратишта по просторима НДХ.

А то исто, да се не сметне с ума, учинио је и престолонаследник српске круне 
Александар Карађорђевић крајем Првог светског рата. И са Хрватима – 
аустроугарским војницима и официрима такође. Па се дешавало да касније, у некој 
од јединица Краљевине СХС, официр, Хрват, који је, на пример, у Колубарској 
бици командовао неком аустругарском јединицом која је чинила стравичне злочине 
по Мачви, Подрињу… буде надређени старешина официру Србину који се у тој бици 
борио на српској страни.

Председница Хрватске, Хрватска демократска заједница од првог дана свог 
оснивања, као и праваши и остали поборници узвика „За дом спремни!“ и мржње 
према Србима и свему што је српско, сви досадашњи председници Хрватске и 
највиши њени функционери, као и уза своју председницу и сва данашња свита те 
земље фалсификују не само много тога из историје дуге неколико векова, кад су у 
питању односи између Срба и Хрвата, односно православаца и католика, него 
бестидно фалсификују историју деведесетих година на просторима тадашње 
Хрватске, у време грађанског рата који су они преименовали у „домовински рат“.

По њима испада да Хрватска никад није била у саставу било какве Југославије, 
него су, ето, Србија и српски народ у Хрватској извршили агресију на суверену 
државу Хрватску.

И испада, по њима, да је ЈНА однекуд дошла и извршила агресију на Хрватску, да 
је Србија однекуд дошла и напала Хрватску, да су Срби из Хрватске такође 
однекуд приспели па се из чиста мира побунили. А против кога су се побунили? И 
због чега су се побунили? О истини о томе, у Хрватској никад и нигде ни речи. 
Осим лажи, и лажи, и…

Председници Хрватске требало би објаснити да Србија ни с једне стране света 
није напала Хрватску. Тада је једина суверена држава на овим просторима била 
Социјалистичка Федеративна Република Југославија. И њу је бранио мајор Милан 
Тепић. И агресију на СФРЈ, на ЈНА, на Србе у Хрватској извршила је Хрватска. То 
је чињеница. Да је Хрватској био потребан рат, рекао је њен први председник 
Фрањо Туђман. Само што ту Туђманову мисао нико у Хрватској не жели ни да 
помене: не одговара им. Лакше је и плодотворније, а на Западу се лепше и прима, 
окривити Србију, ЈНА, Србе из Хрватске, Гарашаниново Начертаније, Меморандум… И 
бечко-лондонско-ватиканску измишљотину – „Велику Србију“. Јер у Хрватској су 
сметнули с ума да се Хрватска са било каквом Великом Србијом није граничила ни 
на Дрини, ни на Уни. А Србија јесте са Великом Хрватском – и на Дрини и на ушћу 
Саве у Дунав.

Са идејом о сецесији, припремљеној у Ватикану и Лондону, једног давног дана 
кренули су Хрвати у преговоре са Србима, односно Карађорђевићима: Ако победе 
Аустроугари – ту смо, победили смо, ако Аустроугарска изгуби рат – ту смо, са 
Србима, са победницима, међу победницима.

Председници Хрватске требало би неко да објасни да је Југословенска народна 
армија имала касарне на читавом простору Хрватске: у Загребу, Сплиту (ко је 
давио оне војнике онда кад рата није било?), Вараждину, Карловцу, Бјеловару, 
Осијеку, Ријеци итд. Ко су били први издајници у редовима те ЈНА? Били су 
ионако већ малобројни Албанци, па Хрвати и Словенци. Хрватски војници, 
подофицири, официри, генерали и адмирали (част часним изнимкама, а било их је) 
аметице су напуштали ЈНА и прикључивали се Туђмановим паравојним јединицама и 
терористима. Као што су чинили и пред Други светски рат. Па су хрватске 
паравојне и терористичке јединице, неке формиране и наоружане и пре распада СФР 
Југославије, блокирале касарне, пресецале довод воде, телефонске везе, 
блокирале доставу хране, убијале војнике и официре…

Председници и апсолутној већини Хрвата требало би неко да објасни да се Срби у 
Хрватској нису побунили због тога што им се бунило. Него су кренули у заштиту 
голих живота, својих огњишта и онога што су стекли, имали. А Хрвати су их одмах 
по победи Хрватске демократске заједнице избацили, као конститутиван народ, из 
Устава, избацивали их с посла, из станова, кућа, хватали их по улицама градова, 
по селима и одводили их на за то унапред одређена места и тамо их мучили и 
ликвидирали: Госпић, Пакрачка пољана, Загребачки велесајам и Керестинац, Лора у 
Сплиту, Јодно лечилиште у Сиску, Драва у Осијеку и многа друга места.

То је Србе у Хрватској покренуло да се организују и покушају да се заштите – 
свежа су код њих била сећања на Јасеновац, Јадовно, Стару Градишку, Градину, на 
логоре Јастребарско, Даницу у Копривници, Цапраг у Сиску, Паг, на 
најкрволочније злочине и злочинце, своје комшије у Глини, Банском Грабовцу, на 
Папуку итд.

Само из урбаних средина са простора Хрватске протерано је 1991. године око 
150.000 Срба. Па где су „Бљесак“ и „Олуја“! Све у свему, из Хрватске је 
протерано, односно етнички очишћено више од 500.000 Срба. Па где су ту  
побијени, нестали, где је ту имовина, где су стечена права, пензије… И ништа, 
или готово ништа од свега тога „правосуђе“ у Хрватској није истражило, 
процесуирало, казнило. А Хрватска је онда, и уз благослов Србије, примљена у 
Европску унију. И сад предузима све како би кочила Србију на њеном путу у ту 
европску гунгулу која функционише без реда и закона.

Не треба сметнути с ума ни чињеницу коју истичу и поједини хрватски историчари: 
да није било Србије и Срба – ни Хрватске никад не би било.

Председници Хрватске, а која то, претпоставља се, и зна, требало би објаснити 
да је у Хрватској вођен грађански рат, а не никакав домовински. И да су се на 
просторима Крајине бранили Срби, који никад нису нападали хрватска подручја. 
Него је увек било обрнуто: Миљевачки плато, Медачки џеп… Док су „Бљесак“ и 
„Олују“ припремили, организовали и спровели Ватикан, Сједињене Америчке Државе 
на челу са својим амбасадором у Загребу, амерички пензионисани генерали, Нато 
са својим авионима… А такозвани „хрватски бранитељи“ ишли су по празним 
градовима и селима убијајући старце на кућним праговима који су остали, 
надајући се… Наопако се надајући. Па би требало и да се подсете Туђманових речи 
на Брионима пред „Олују“.

Председници Хрватске требало би објаснити да онај ко ужива на концертима Марка 
Перковића Томпсона слушајући његове назовипесме у којима се славе хрватске 
усташе и њихови „часници“ који су на најмонструозноје начине убијали и клали 
Србе, о рекама које су носиле убијене Србе, о највећим усташким зликовцима на 
тлу Велике НДХ… није ништа друго него веома, веома тешко оболела особа.

Нажалост, карцином мржње код Хрвата, мржње Срба, Србије и свега што је српско – 
заиста је неизлечив. Нису ту у питању појединачни мрзиоци. Ни њихова Ружа, која 
се овог пута презива Томашић. Много је то дубље, бројније, болније, 
неизлечивије. Јер ни хистерија и лаж нису тако лако излечиве.

А једни до других и уз друге живети морају: и Хрвати до Срба и Срби до Хрвата. 
И с мањинама једних код других. А како живе те мањине код једних, а како код 
других, могла би и Европска унија да се позабави тим питањима. Али неће па неће.

За Хрватску би веома лековито било да се она суочи са својом прошлошћу. Да 
прочита литературу о својим вођама, да размисли о ономе шта су само они писали 
и говорили. И шта су радили. А они су, између осталих, Анте Старчевић, Анте 
Павелић, Миле Будак, Мирко Пук, Алојзије Степинац, Фрањо Туђман, Стјепан Месић… 
Бар нешто од литературе о зверствима у Јасеновцу, Јадовном, у глинској 
православној цркви, у Пребиловцима и Корићкој јами, у западној Херцеговини, по 
Козари, Лици, Кордуну…  и већ поменутом Госпићу, Парачкој пољани, Сиску, 
Загребачком велесајнму… да се бар прочита.

А не да на то упућује Србију и протеране Србе. Јер да су се Србија и Срби 
суочили са својом прошлоћу кад је за то било време, онда Хрватске заиста данас 
не би било.

То је истина која је и хрватској историји као науци веома, веома потребна. Јер 
истина лечи. И само она. А не ревизија историје, а не прича о такозваној ЈНА, о 
агресији крајишких Срба на себе саме, о агресији Србије…

intermagazin.rs 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00aa01d33eb0%242a156dd0%247e404970%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to