novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:689762-Brnabic-Uzasan-i-porazavajuc-osecaj-Vucic-Srpska-suza-nema-roditelja-Dacic-Ima-li-kraja-bezobrazluku>
  


Brnabić: Užasan i poražavajuć osećaj; Vučić: Srpska suza nema roditelja; Dačić: 
Ima li kraja bezobrazluku? | Dosije


Tanjug/Novosti online

12-15 minutes

  _____  

Predsednica vlade Ana Brnabić izjavila je danas da ne želi da komentariše 
sudske presude, ali je dodala da je oslobađajuća presuda za Nasera Orića za nju 
lično "užasna i poražavajuća''

Predsednica vlade Ana Brnabić izjavila je danas da ne želi da komentariše 
sudske presude, ali je dodala da je oslobađajuća presuda za Nasera Orića za nju 
lično "užasna i poražavajuća".

 

Brnabić je rekla da je za nju strašno da posle svega što se desilo nema nikakve 
pravde i niko nije kriv.

"Posle svega da nema nikave pravde i da niko nije kriv, ljudski mi je strašno", 
rekla je Brnabić, rekla je Brnabić novinarima.

SUD BiH oslobodio je ratnog komandanta Nasera Orića, kojeg Srbija potražuje za 
zločine protiv srpskih zarobljenika srpske nacionalnosti na području Bratunca i 
Srebrenice.

Tužilaštvo BiH je protiv Nasera Orića i Sabahudina Muhića podiglo optužnicu 27. 
avgusta 2015. godine.

Prema optužnici, Orić, tadašnji komandant, i Muhić, pripadnik Armije BiH, 1992. 
godine su u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac, ubili tri zarobljenika srpske 
nacionalnosti (Milutina Miloševića, Mitra Savića i Slobodana Ilića), preneli su 
mediji u BiH. 

 

VUČIĆ: SRPSKA SUZA NEMA RODITELjA

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, na vest o oslobađajućoj presudi 
Naseru Oriću, da će Srbija morati sama da se bori za pravdu, ali i pozvao na 
uzdržavanje od teških reči.

"Životi Srba nisu očigledno nisu vredni kao životi drugih. Srpska suza nema 
roditelja, rekao je Vučić na pres konferenciji i dodao da će Ministarstvo 
pravde reagovati na oslobađajuću presudu Oriću, a da je na njemu kao 
predsedniku države da ne izgovara najstrašnije moguće reči.

Razgovarao je, kaže, sa premijerkom Anom Brnabić i ministarkom pravde Nelom 
Kuburović i najavio reagovanje Ministartsva pravde.

Pročitajte još - Orić: Pravda je zadovoljena; Okupljni građani ga dočekali 
aplauzom

Kako je rekao, njegova uloga kao predsednika Srbije je da ne izgovori 
najstrašnije stvari, iako je očigledno da životi Slobodana Ilića, MIlutina 
Miloševića, Mitra Savića... nisu vredno kao životi drugih.

"Jasno je da srpska suza nema roditelja", rekao je predsednik Srbije i da je 
isto tako jasno da ćemo za pravdu morati da se borimo sami.

Ukazao je da smo samo mi optuživani i osuđivani, a da ni Haradinaj, ni Orić 
niti neki drugi nikada neće biti krivi za Srbe koji su stradali, a najviše je 
Srba i Bošnjaka stradalo.

"Pozivam sve Srbe da ne pokažu i ne izgovore nijednu tešku reč protiv naših 
komšija Bošnjaka, već da gradimo prijateljstvo i budućnost. Istinu nijedan sud 
ne može da sakrije", dodao je on.

Kako je rekao, nećemo da psujemo, ali ćemo se za pravdu boriti snažnijom 
ekonomijom, jedinstvom i većim radom koji će doneti plodove za budućnost našoj 
deci.

Ali, ističe, nećemo da bežimo i skrivamo istinu - tamo gde smo za nešto 
odgovorni da prihvatimo, ali i da jasno i nedvosmisleno kažemo ono za šta su 
drugi odgovorni.

On je podsetio i na izjave premijera Albanije Edija Rame koji kaže da Srbija 
"zamislite napreduje" ka EU, a nije priznala Kosovo, potpredsednika HDZ koji ga 
je nazvao četnikom, a njegovi nisu bili ni četnici, ni partizani, već Srbi koji 
su stradali od ustaške ruke, a na koje niko nije reagovao...

"Svi su na to ćutali, i u Hrvatskoj su ćutali", rekao je Vučić i dodao da ni na 
to nije odgovarao.

 

 

DODIK: SRBI DA IZAĐU IZ INSTITUCIJA TUŽILAŠTVA

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je danas, posle oslobađajuće 
presude Naseru Oriću, predstavnike iz reda srpskog naroda da izađu iz svih 
inistitucija Tužilaštva i BiH.

"Ja ću pozvati sve važne ljude u Srpskoj i ovo je tačka preko koje se neće 
proći. Činjenica je da je čak i bilo Bošnjaka koji su svedočili protiv Orića i 
to nije bilo dovoljno za presudu", naglasio je Dodik, prenela je RTRS.

Dodik je rekao je da je oslobađajuća presuda Naseru Oriću dokaz da nema kazne 
za zločine nad Srbima i da je samo dovoljno da Bošnjak sudi Bošnjaku i on će 
biti oslobođen.

Pročitajte još - NEMA PRAVDE ZA SRPSKE ŽRTVE: Orić oslobođen krivice  
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:689746-NEMA-PRAVDE-ZA-SRPSKE-ZRTVE-Oric-oslobodjen-krivice>
 

Dodik je naglasio da su svedoci zastrašivani svih devet godina koliko je 
trajalo suđenje.

"Predsednik sudskog veća je bio Bošnjak. Ovo je prilika da rehabilitujemo priču 
o već zakazanom referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH. Pozivam sve Srbe da izađu 
iz svih inistitucija Tužilaštva i BiH", istakao je Dodik.

Predsednik Srpske je dodao da je ovakvo ponašanje Suda BiH nedopustivo.

 

 

DAČIĆ: IMA LI KRAJA BEZOBRAZLUKU?

Oslobađajuća presuda za ratnog komandanta tzv. Armije BiH Nasera Orića, kojeg 
Srbija potražuje zbog zločina nad Srbima, je poruka da se za zločine počinjene 
nad Srbima ne odgovara, izjavio je danas potpredsednik Vlade Srbije i ministar 
spoljnih poslova Ivica Dačić.

Dačić je u izjavi za Tanjug poručio da nikakav sud neće moći da opere srpsku 
krv sa ruku Orica i drugih zločinaca, te da će ih kazna stići, kad tad.

" Ima li kraja bezobrazluku, ponizenju I nepravdi prema srpskim zrtvama? Odluka 
o oslobađanju Nasera Orica porucuje da se za zločine počinjene nad Srbima ne 
odgovara. Zar neko misli da se tako može graditi mir, stabilnost I pomirenje u 
regionu? Za razliku od Srba, ni Muslimani, ni Hrvati, ni Albanci, nisu spremni 
da se suoče sa svojim ratnim zločinima", naveo je Dačić.

 

 

VULIN: OVAJ SUD JE SRAMOTA LjUDSKE ZAJEDNICE

Sud koji je oslobodio Nasera Orića nije sud, on je sramota pravosuđa, sramota 
ljudske zajednice, rekao je ministar odbrane Aleksandar Vulin, dodajući da sud 
koji je mogao da oslobodi dokazanog zločinca, krvoloka, ugrožava mir, 
bezbednost, poverenje i pomirenje na čitavom Balkanu.

"Sud koji je u stanju da dokazanog ratnog zločinca Nasera Orića oslobodi 
odgovornosti za ubistvo 3.500 Srba nije sud već sramota ali i velika pretnja 
miru i velika opasnost", rekao je Vulin.

On očekuje od međunarodne zajednice da sada pokaže istu upornost i istu 
solidarnost kakvu je pokazivala prema Majkama Srebrenice.

"Da sada prema srpskim majkama Bratunca i Podrinja pokaže istu solidarnost i 
istu upornost da se njihove rane priznaju, da ih neko uteši, da im kaže da će 
pravda stići. Ako to ne budu uradili onda će nam, nažalost, zauvek dokazati da 
srpske rane ne bole baš nikoga i da crne marame naših majki nisu nikome teret i 
nisu nikome upozorenje ni optužba", smatra Vulin.

On očekuje da će međunarodna zajednica sada iskoristiti svoju veliku snagu koju 
ima u Bosni i Hercegovini i pokazati da je za pomirenje tako što će biti 
kažnjen Naser Orić, ratni zločinac i dokazani ubica Srba.

"Ostaje samo nada da je ovo prvostepena presuda i da će tamo negde u Bosni i 
Hercegovini osveta biti pobeđena, da će pravda nadvladati politiku, i da će 
neko prihvatiti i razumeti da krvoloci i ratni zločinci moraju da budu kažnjeni 
pa i kad se zovu Naser Orić", zaključio je Vulin.

 

 

KUBUROVIĆ: NEMA PRAVDE ZA SRPSKE ŽRTVE

Sramna odluka Suda u BiH još jedna je potvrda da za ubice i zločince poput 
Nasera Orića nema kazne, a da za pobijene, preklane i mučene srpske žrtve nema 
nikakve pravde, rekla je danas ministarka pravde Nela Kuburović reagujući na 
odluku suda da oslobodi Orića krivice za zločine protiv srpskih zarobljenika na 
području Bratunca i Srebrenice.

"Da li onaj ko je na najbrutalnije načine ubijao civilno stanovništvo, kopao 
oči i rezao grkljane Srbima u selu Zalazje, ostaje nevin za zločine koje je 
počinio? Da li desetine očevidaca i svedoka tih mučnih i mračnih sećanja nisu 
dovoljna potvrda da ubice i mučitelje stigne pravda i kazna", upitala je ona.

Kako kaže, mrtve oči Slobodana Ilića, Milutina Miloševića, Mitra Savića i 
mnogih drugih ovakvom odlukom zauvek ostaju duboko zakopane u crnim sećanjima 
njihovih porodica, prijatelja i svih nas.

"Mračna istina je danas progledala - da se samo za srpske žrtve ne zna ime i 
prezime njihovih dželata, imena onih koji su im na najbrutalniji način oduzeli 
živote. Da li pravda i pravo ne poznaje ubistvo, silovanje, vađenje očiju, 
mučenje staraca i dece, samo zato što su oni Srbi? Da li je to pomirenje kojem 
države iz regiona teže?", pita Kuburović.

Mi u Srbiji vidimo žrtvu, bol, ubistvo, počinjen zločin... a, ne da li je neko 
Srbin, Hrvat ili Bošnjak, dodala je ona.

Ministarka naglašava da svako mora da odgovara za ono što je počinio, i mi od 
toga nećemo odustati.

"Verujem da će Viši sud u Beogradu pred kojim se i dalje vodi postupak za ratne 
zločine protiv Nasera Orića za ubistvo devet civila nastaviti da vodi ovaj 
slučaj, jer najmanje što dugujemo srpskim žrtvama i njihovim porodicama, jeste 
istina od čije su ruke izgubili svoj život", rekla je Kuburović.

Srbija neće odustati od politike pomirenja i dobrosusedskih odnosa u regionu, 
ali to moraju sve države jednako da žele i budu posvećene tome, zaključila je 
ona, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.

 

 

PALMA: SRAMNA ODLUKA SUDA U SARAJEVU

"Odluka Suda BiH je još jedna politička, a ne pravna odluka, kao i sve odluke 
Međunarodnog suda čija su članice zemlje koje su izvršile agresiju na Srbiju. 
Za Sud Bosne i Hercegovine u Sarajevu, 3267 ubijenih srpskih civila i vojnika u 
Bratuncu, Kravicama i ostalim mestima srednjeg Podrinja tokom građanskog rata 
90-ih godina prošlog veka ne znače ništa. Te Srbe pobile su jedinice Armije 
BiH, koja je u tom kraju bila pod komandom Nasera Orića" , izjavio je 
predsednik Jedinstvene Srbije, Dragan Marković Palma. 

"Pored toga, više stotina srpskih sela u podrinjskom kraju Bosne i Hercegovine 
je do temelja razoreno i spaljeno, a imovina opljačkana i preneta u muslimanska 
sela i njihov tadašnji centar Srebrenicu. Tim strašnim zločinima komandovao je 
Naser Orić. Poruka koju Hag, Zagreb, Sarajevo i Priština šalju Srbiji i svetu 
je zastrašujuća. Ante Gotovina, Ramuš Haradinaj i Naser Orić su danas slobodni 
ljudi. Za Jedinstvenu Srbiju, i Gotovina, i Haradinaj i Orić su ratni zločinci 
prvog reda. Odluka Suda Bosne i Hercegovine u Sarajevu je sramna" , istakao je 
Marković.



SRAMOTA DO NEBA

BRATUNAC - General Milomir Savčić, predsednik Boračke organizacije RS, rekao je 
za "Novosti" da je oslobađajuća presuda Oriću i njegovom saborcu, u najmanju 
ruku, "samota do neba, bruka, jad i čemer, svedočanstvo o nepravdi prema 
Srbima, čak i onima koji su umoreni na najmonstruozniji način".

Savčić kaže da je, lično, bio prisutan kada je "blizak saradnik Nasera Orića, 
iz rata, pokazivao mesto gde je Orić umrtio sudiju Slobodana Ilića".

Taj saradnik, koji je, kako kaže, "jedno vreme imao i zaštitu MUP Srbije, 
"kasnije je namamljen da dođe kod Nasera i nije svedočio na sudu".

- To su metode slične kao one u predmetu Haradinaj, samo u ovom slučaju su 
korišćene pare kao motiv za lažno svedeočenje ili izbegavanje svedočenja i 
razne vrste pritisaka i ucena-smatra Savčić.

- Imali smo primer i hapšenja zbog ometanja pravde jednog bivšeg starešine 
Bratunačke brigade VTS, koji pomagao Orićevoj odbrani, što sve deluje mučno, 
tužno, bedno, ali pre svega nepravedno.Ne mogu kao čovek da shvatim ljude koji 
brane tako zlo, kao i oni koji donose oslobađajuće presude.

Za Dževada Galijaševića, eskperta za borbu protiv islamskog terorizma i 
ekstremizma, "oslobađanje Orića je nešto sasvim očekivano, a iznenađeni mogu da 
budu samo oni totalno neupućeni".

- To je, od početka, bila i tužilačka i sudska farsa - kaže nam Galijašević.

- Suđenje je moralo da se obavi, jer su to tražile vlasti Švajcarske, gde je, 
svojevremeno, uhapšen Orič po poternici koju je tražila Srbija.-Farsa je 
okončana farsom i to je suština svega što posmatramo danas. 

(V. Mitrić)

MAJKE SREBRENICE: IMA OVDE BOŽJE PRAVDE, JER ORIĆ NIJE KRIV 

Predsednica Udruženja "Majke Srebrenice" Hatidža Mehmedović kazala je za 
"Kliks" da je odluka Suda BiH kojim slučajem bila drugačija to bi značilo da je 
Orić kriv samo zbog toga što je preživeo.

"To znaju i ptice na grani. Da je druga strana imala ono što su imali oni, onda 
u BiH ne bilo ni agresije ni genocida. Ima tu i Božje pravde, jer on nije 
kriv", kazala je Mehmedović.

Kako kaže, ona ne opravdava nikoga, ali odbrana i napad nisu isti. Ističe da 
ona nije zadovoljna radom bh. pravosuđa generalno, ali da ovu odluku 
pozdravlja, jer Sud BiH nije izjednačio žrtvu i agresora.

Na pitanje kakvu reakciju očekuje od srpskih udruženja, Mehmedović je kazala da 
su oni usavršili metodu ponavljanja laži s ciljem da se laži počnu percipirati 
kao istina.

"Na taj način oni sebe predstavljaju žrtvama, a nas agresorima. Oni su tako 
dobri i nevini, čovek bi ih na ranu stavio. Međutim, to nije tako", zaključila 
je Mehmedović. 

Kada Hotić, predstavnica Udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa kazala je 
nakon presude da je oslobađanje očekivano.

"Očekivali smo ovakvu presudu jer čovek nije kriv. Nadamo se da će sada 
prestati hajka na njega i da je pravda pobedila", zaključila je Hotić, prenose 
mediji u Federaciji BiH.

 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00f601d340fe%24e7915a90%24b6b40fb0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to