novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:690555-Amerika-iz-senke-gura-Pristinu>
  


Amerika iz senke "gura" Prištinu | Politika


G. Č. - D. R. Đ.

3-4 minutes

  _____  

| 14. oktobar 2017. 17:02 | Komentara: 0 

Odluka Vašingtona da izađe iz Uneska ne isključuje dalju pomoć Kosovu. 
Ambasador Darko Tanasković: Neće biti toliko delotvorno kao da su SAD član

TO što je Amerika rešila da napusti Unesko ne znači da će dići ruke od 
lobiranja za učlanjenje tzv. države Kosovo u ovu organizaciju.

Takvog je stava i Darko Tanasković, ambasador Srbije pri UN, u Organizaciji za 
obrazovanje, nauku i kulturu, koji za "Novosti" kaže da je sigurno da će, ako 
zahtev za prijem Kosova u Unesko bude ponovo aktuelan, SAD to podržavati iz 
senke i posredstvom drugih država koje su joj bliske:


PROČITAJTE JOŠ:  
<http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0.393.html:690429-%D0%8F%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%9B-%D0%9D%D0%B5-%D0%BE%D0%BF%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D0%B3-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A1%D0%90%D0%94-%D0%B8%D0%B7-%D0%A3%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0>
 Džamić: Ne opuštati se zbog izlaska SAD iz Uneska

- To neće biti toliko delotvorno kao da su SAD član Uneska. Ovo povlačenje u 
svakom slučaju ne ide u prilog eventualnim novim zahtevima privremenih 
institucija u Prištini.

Ambasador ističe da se zbog ovoga, ali i iz čitavog niza različitih razloga, u 
dogledno vreme neće povećavati izgledi Prištine da uđe u Unesko. On navodi da 
je tokom poslednjih godina smanjen uticaj SAD u ovoj organizaciji i da ne mogu 
da dominiraju jer se menja situacija u svetu, te da samim tim gube interes za 
angažman.

- Pošto se SAD opredeljuju za status posmatrača, koji treba da stupi na snagu 
krajem sledeće godine, odnosno početkom 2019, ne treba smatrati da neće imati 
uticaja u Unesku. Moći će da utiču i kroz njima bliske države, a istovremeno će 
imati mnogo manje neposrednih obaveza - kaže Tanasković.

 

S obzirom na to da su vlasti u Prištini ove godine odustale od zahteva za 
članstvo u Unesku, eventualni novi pokušaj da preskoče njegov prag moguć je za 
dve godine, kada se održava naredna Generalna konferencija u čijoj je 
nadležnosti odluka o prihvatanju novih članova.

Vašington, inače, Unesku ne plaća članarinu već nekoliko godina, jer to Amerika 
ne radi u svim institucijama čiji je član Palestina. Zbog toga su izgubili 
pravo glasa na Generalnoj konferenciji, jer se ono briše ako se članarina ne 
plati dve godine. SAD su bile bez prava glasa i 2015, ali ih to nije sprečavalo 
da budu uz Prištinu u njenim pokušajima da se domogne stolice u ovoj 
organizaciji. 


PROČITAJTE JOŠ:  
<http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:690333-SAD-napustaju-UNESKO> SAD 
napuštaju UNESKO 

OBRAZLOŽENjE I TROŠKOVI

GOTOVO sam siguran da je odluka o izlasku iz Uneska u američkoj administraciji 
doneta još pre nekoliko meseci. Obrazloženje - da je to nezadovoljstvo stavom 
Uneska prema kulturnim spomenicima u Palestini - više se može smatrati nekom 
vrstom preteksta za izlazak - navodi Tanasković.

On naglašava da već duže u Vašingtonu, pre svega u Kongresu, ne postoji 
razumevanje za američko angažovanje u okviru Uneska i smatra se da imaju velike 
troškove prema ovoj organizaciji koju ocenjuju kao neefikasnu.

 

Reply via email to