in4s.net 
<http://in4s.net/u-vladi-srbije-pocinje-popis-tragova-nato-agresije-iz-1999/>  


У Влади Србијe почиње попис трагова НАТО агресије из 1999.


ИН4С

3-4 minutes

  _____  

 
<http://in4s.net/wp-content/uploads/2016/03/NATO-bombardovanje-SRJ-1999.-godine-02.jpg>
 

Свим активностима око утврђивања истине о последицама бомбардовања 1999. године 
на животну средину и људе, коју је покренуло више од 100 стручњака, од 
физикохемичара до лекара, руководиће Горан Триван, министар заштите животне 
средине. То је заправо и први институционални корак после више од годину дана 
јавне кампање о последицама бомбардовања, договорен на првом састанку министара 
у Влади са представницима Иницијативног одбора за утврђивање истине о 
последицама НАТО агресије.

Министри здравља, заштите животне средине и одбране, Златибор Лончар, Горан 
Триван и Александар Вулин, разговарали су са седморо представника Иницијативног 
одбора после подршке коју је њихов предлог да се формирају координационо тело и 
национална лабораторија за испитавање последице бомбардовања 1999. године, 
добио из кабинета председника Александра Вучића.

Следећи корак је усаглашавање методологија добијања података о стању животне 
средине и здравственим последицама, да би се у националну стратегију очувања 
здравља и животне средина уврстило одређивање дуготрајних последица НАТО 
бомбардовања.

Члан Одбора САНУ „Човек и животна средина“ и научни саветник др Зорка 
Вукмировић, једна од покретача формирања Иницијативе, каже за „Новости“ да је 
за стручњаке окупљене око ове идеје, на првом месту оснивање Националне 
лабораторије:

„Мора да се утврде да ли још постоје трагови загађујућих материја у животној 
средини на местима где је било највише разорених великих индустријских 
објеката, као и на местима дејствовања муницијом са осиромашеним уранијумом. У 
састав Националне лабораторије треба да уђу лабораторије и агенције, у чијим 
надлежностима су заштита природних ресурса, животне средине и здравља.

Тако би се избегло дуплирање програма, оптимално коришћење опреме и кадра, као 
и централизовано снабдевање. Средства би се обезбеђивала из буџета.“

„У рад лабораторије би био укључен Центар за анализу података и проверу 
статистичких модела за утврђивање последица бомбардовања по здравље“ говори др 
Вукмировић. „Овај Центар би био у повратној спрези са установама које воде 
евиденције о здравственом стању домицилног становништва.“

У периоду сакупљања валидних података о радиолошком и хемијском загађењу 
пореклом од НАТО бомардовања, према речима др Вукмировић, сарадници Центра би 
са сарадницима специјализованих установа развили методологију анализе атипичних 
случајева малигних и аутоимуних болести, као и методологију систематских 
прегледа омладине и деце за утврђивање ендокриних поремећаја, какав је рецимо 
гојазност, и неправилног развоја репродуктивних органа.


ИСТРАЖИВАЊЕ, ПА САНИРАЊЕ ПОСЛЕДИЦА


„Укључићемо се и помоћи да се кроз егзактна истраживања утврди шта се заправо 
догађало после 1999. и да видимо које мере могу да се предузму да се санирају 
последице, ако се утврди да их је било“ рекао је министар Триван.

„Грађани имају право на тачну информацију о квалитету и условима животне 
средине и снажно смо опредељени да се ова истина сазна. Основни циљ је да се 
заштите грађани и да, ако има последица, видимо шта нам је чинити у наредним 
деценијама“, поручио је Триван.

Извор: Новости

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d901d3450c%24dc71dc90%24955595b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to