rtrs.tv <http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=274601>  


Приказан дугометражни документарни филм о логору Сајмиште


RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

2-3 minutes

  _____  

 

Београд - Приказан дводјелни дугометражни документарни филм о нацистичком 
логору "Сајмиште"Фото: СРНА

Мишина, који је и аутор филма, рекао је да је у Сајмиште доведено око 8.000 
Срба са Козаре, који су ту или страдали или завршили у Јасеновцу или су 
одведени у Норвешку и Њемачку на присилни рад.

Он је подсјетио на то да се често пренебјегава чињеница да се логор Сајмиште 
налазио на територији НДХ код Земуна, а не у Београду, те напоменуо да је била 
намјера и да се "у таласу ревизије историје, која се форсира из Загреба, а има 
подршку у појединим круговима у Београду", овим филмом подсјети да Србија није 
имала никакве везе са тим логорима.

Дводјелни дугометражни документарни филм о нацистичком логору Старо сајмиште у 
продукцији Музеја жртава геноцида из Београда приказан је данас у Дому Војске 
Србије у Београду. Тиме је обиљежено 75 година од затварања Јеврејског логора 
Сајмиште и почетка рада прихватног логора за Србе.

Филм, чији први дио носи назив "Јуденлагер Семлин" /"Јеврејски логор Земун"/, а 
други "Анхалтелагер Семлин" /"Прихватни логор Земун"/ траје око један и по час.

У филму је кориштен материјал различитих архива, музеја и институција, као и 
оригинални филмски материјал. Режију потписује Драган Ћирјанић.

Мишина је истакао да је намјера да филм до краја године буде приказан у 
Јерусалиму, о чему су у току разговори са сарадницима и пријатељима из Израела, 
а биће понуђен и Радио-телевизији Републике Српске и Радио-телевизији Србије.

Филм је други у низу из продукције Музеја жртава геноцида, у оквиру које је већ 
снимљен "Пакао Независне Државе", а емитовали су га Радио-телевизија Србије и 
Радио-телевизије Републике Српске.

Музеј жртава геноцида до сљедеће године намјерава да сними и документарни филм 
који се бави страдањем српског народа у Првом свјетском рату.

Старо сајмиште основано је у децембру 1941. године као Јеврејски логор и до 
1942. године кроз њега је прошло око 7.000 Јевреја из Краљевине Југославије од 
којих је већина стрељана на Бањици, а остали су страдали у логорима или на 
другим стратиштима.

Од оснивања Прихватног логора за Србе у љето 1942. до љета 1944. године кроз 
логор Сајмиште прошло је и најмање 25.000 Срба.

Извор: СРНА

 

Reply via email to