b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=10&dd=21&nav_category=78&nav_id=1316824>
  


Erdogan o "Alijinom amanetu": Kako da ostavimo Drinu?


8-9 minutes

  _____  

Turski predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan govorio je o amanetu koji mu je 
na samrti ostavio ratni predsednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović. 

Izvor: Tanjug subota, 21.10.2017. | 18:50 

Getty images

On je rekao da Turska "naravno nikada neće ostaviti" BiH. 

Anadolija navodi da je Erdogan u Istanbulu govorio na sastanku Međunarodnog 
civilizacijskog veća, a tom prilikom se prisetio i Izetbegovića, od čije smrti 
je juče navršeno 14 godina, prenosi N1. 

Predsednik Turske je podsetio da je Izetbegovića posetio u bolnici dan pre 
smrti bošnjačkog lidera i da mu je Izetbegović tada kazao: “Tajipe, vi ste 
potomci sultana Fatiha, ovaj prostor je vama u amanet, zato ga čuvajte”. 

"“Kako mi sada da ostavimo Mostar? Kako da ostavimo Drinu? Kako mi sada da 
ostavimo tamošnju sultan Fatihovu džamiju. Naravno da mi to nikada nećemo 
ostaviti. Ovo su sve spomenici koji su kruna naše civilizacije. Ta civilizacija 
ih je tamo podigla kao razlog postojanja. Od 15. veka na ovamo”, poručio je 
Erdogan. 

Turski predsednik je dodao da ovaj testament pokojnog Izetbegovića, koji je 
prema tvrdnji Erdogana "osim veliki državnik, bio i jedan od najvažnijih 
islamskih mislilaca našeg doba", nikako nije bio samo jedan izraz njegove 
ljubaznosti. 

“"Oni koji istoriju ne ograničavaju periodom koji su sami živeli, oni koji 
uspevaju da izgrade most između prošlosti i budućnosti, oni drugačije gledaju 
na svoju budućnost. I rahmetli Alija je tako gledao. Činjenica da je Bosnu dao 
u amanet Turskoj, jeste manifest njegovog civilizacijskog horizonta", smatra 
Erdogan. 

On je izneo tvrdnju da je "Alija video i znao da muslimani jedino jedinstveni, 
u zajedništvu i solidarišući se jedni s drugima, mogu da ostvare sopstvenu 
civilizacijsku misao". 

"U tom smislu, ono što nam je danas neophodno kada su u pitanju problemi u 
islamskom svetu, jeste da onima koji su u njih bolno i očajno upali omogućimo 
da na njih pogledaju iz mnogo šire perspektive", poručio je Erdogan

 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=10&dd=21&nav_category=78&nav_id=1316824>
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=10&dd=21&nav_category=78&nav_id=1316824

 

 

Envoyé de mon iPad

Reply via email to