b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=11&dd=11&nav_category=11&nav_id=1324383>
  


"Srbija razorena, krivci Hrvati i Bošnjaci - u SFRJ braća"


9-12 minutes

  _____  

Beograd -- Jugoslavija se raspala zbog odsustva jugoslovenskog identiteta, 
ocenili su učesnici panela “Od Krfske deklaracije i zajedničke države do 
jugosfere”. 

Izvor: Tanjug subota, 11.11.2017. | 22:28 

Foto: Tanjug / Dimitrije Goll

Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dragan Đukanović kaže da je Tito 
bio protiv koncepta jugoslovenske nacije, a još jedan od razloga raspada 
Jugoslavije bila je i geostrateška politika, tačnije, okrenutost Slovenije i 
Hrvatske ka Srednjoj Evropi, dok je ostatak zemlje bio vezan za Balkan.

“Ideja jugoslovenstva bila je emancipatorska, i afirmisala je načelo narodnosti 
i pitanje statusa etničkih manjina u Jugoslaviji”, smatra Đukanović. 

Njegov kolega, profesor Filozofskog fakulteta u Ljubljani Božidar Jezdernik, 
ocenio je da u Jugoslaviji nije bilo nacionalizma, kako se inače misli, i da je 
ta država nestala zato što nije građen jugoslovenski identitet. 

“Niko nije pravio Jugoslovena, kao što je Italija pravila Italijane”, izjavio 
je on. 

Jezdernik je rekao da se u Jugoslaviji, kada je osnovana po završetku Prvog 
svetskog rata, postavilo pitanje šta raditi sa vojnicima koji su ratovali na 
obe strane. 

“Srbija je bila razorena, a među onima koji su to počinili bili su Hrvati, 
Bošnjaci, čak i Srbi, a odjednom su svi oni postali braća. O tome se nije 
govorilo, to je gurano pod tepih, ali nije umrlo i buknulo je devedesetih”, 
ukazao je Jezdernik. 

Prema njegovom mišljenju, Titovom smrću nestalo je ”vezivno tkivo” koje je 
povezivalo republike bivše Jugoslavije. 

“Sem toga, nije bilo ni jugoslovenskog nacionalizma, a nacionalizam je uslov za 
opstanak jedne zemlje”, ocenio je profesor sa Ljubljanskog univerziteta. 

On je ocenio da “jugosfera” nikada nije bila na nižem nivou u poslednjih 100 
godina, nego što je danas. 

Profesor je podsetio da se ime Jugoslavija prvi put spominje u slovenačkim 
novinama 1848. godine, a da se danas slovenački identitet, kako kaže, gradi na 
principu negacije.

“Danas se insistira na tome da nismo Jugosloveni, a poznato je koliko je 
Slovenija žalila za kraljem Aleksandrom I Karađorđevićem kojem je u Ljubljani 
podignuto pet spomenika, koji su srušeni tokom italijanske okupacije u Drugom 
svetskom ratu. Tito nikada nije dobio toliko spomenika u Ljubljani”, poručio je 
Jezdernik. 

Književnik Muhamed Bazdulj je saglasan sa Jezdernikom da su Jugosloveni 
postojali i pre nego što se formirala Jugoslavija, jer nije se stvorila država 
pa nacija, kao što je slučaj sa Italijanima. 

“Jugoslovenski narod su razdvajale religije, ali ih je spajalo jezičko 
jedinstvo koje je bilo važnije od religije”, smatra Bazdulj. 

“Druga Jugoslavija je i umrla 1967. godine kada je doneta Deklaracija o 
hrvatskom književnom jeziku”, ocenio je Bazdulj. 

Dodao je da za razliku od Hrvata, Oton Župančić i mnogi drugi slovenački pisci 
bili su spremni da odustanu od slovenačkog jezika kao standardnog. 

Kaže da oni koji su zagovarali Jugoslaviju bili mladi, sirotinja i emancipovani 
građani, dok je politička i ostala elita imala antijugoslovenske stavove. 

Govoreći na panelu, istoričar Predrag Marković je istakao da identiteti nisu 
fiksirani, već da su oni jedna prividna pojava, a da ih je u Jugoslaviji, kaže, 
bilo više. 

On smatra da je Ivan Meštrović učestvovao u nacionalnom identitetu Jugoslavije, 
a da je na kraju završio kao hrvatski nacionalista koji se razočarao u 
jugoslovensku ideju. 

Zemlje bivše Jugoslavije, poručuje Marković, su shvatile da je Jugoslavija 
šansa da se prevaziđu tribalne razlike, da se stvori velika država koja će 
doprineti modernizaciji i u to je verovala i kulturna elita. 

“U Srbiji 1914. niko nije bio protiv Jugoslavije, svi su verovali da je to 
dobra prilika za Srbe”, kaže Marković. 

Komunisti, poručuje on, pokušali su da ideju jugoslovenstva baziraju na sistemu 
vrednosti, te je njihov sistem bio više nalik na današnji američki, nego 
evropski.

 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=11&dd=11&nav_category=11&nav_id=1324383>
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=11&dd=11&nav_category=11&nav_id=1324383

 

 

Envoyé de mon iPad

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01b301d35b6b%248e39fe70%24aaadfb50%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to