novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:695378-Dr-Rudolf-Henzel-za-Novosti-Poruke-o-krivici-Srbije-pisao-NATO>
  


Dr Rudolf Henzel za “Novosti”: Poruke o krivici Srbije pisao NATO | Društvo


Ivana Stanojević

8-10 minutes

  _____  

Nemački psiholog: Zgrožen sam uvredama koje je Herta Miler uputila srpskom 
narodu. Zemlja je potpuno zatrovana

BOMBARDOVANjE Jugoslavije 1999. godine označilo je prekretnicu u NATO 
strategiji. Alijansa je napustila odbrambenu ideju pod čijom je zastavom 
formirana, i od tada vodi agresivnu, ofanzivnu, ratnu politiku, neogrnutu čak 
ni plaštom dobre namere.

Ovo, u razgovoru za “Novosti”, ističe nemački psiholog dr Rudolf Henzel. Posle 
sramnog nastupa nobelovke Herte Miler, Nemice rumunskog porekla, na beogradskom 
Sajmu knjiga, on se obratio ovoj spisateljici otvorenim pismom. U jednom od 
najoštrijih reagovanja na besedu Milerove, koja je uvredila celi srpski narod - 
poručujući mu da je sam isprovocirao svoju patnju - naš sagovornik kaže da je 
užasnut i zgađen, a kao sunarodnik posramljen, i poziva Milerovu da se izvini 
Srbima. Henzel, u intervjuu, iznosi mogućnost da iza nastupa Milerove stoji 
namera NATO da pojača pritisak na Srbiju da mu konačno pristupi.

* Kakav motiv je, prema vašem mišljenju, imala nobelovka Herta Miler da se s 
toliko neprijateljstva obrati Srbima i konstatuje da je Srbija sama kriva za 
NATO agresiju?

- Gospođu Miler ne poznajem lično. Kao ozbiljan psiholog ne postavljam 
dijagnoze na daljinu. Ipak, video-klipovi njenog nastupa u Beogradu postavljeni 
na “Jutjubu” pokazuju da je veoma ogorčena i agresivna kad govori o svojoj 
pređašnjoj domovini Rumuniji pod Čaušeskuom, nekadašnjem Sovjetskom Savezu i o 
ruskom predsedniku Putinu (“lupež i ratni huškač”). Želela je “NATO 
intervenciju” u nekadašnjoj Rumuniji i pozdravljala američko-natovski rat 
suprotan pravima naroda, koji bi nezadrživo vodio ka totalnom ratu protiv 
Rusije. Ove gorke emocije prenela je, po svemu sudeći, na Srbiju pod 
Miloševićem.

* Stoji li možda iza njenih reči neko drugi, dok je ona, u stvari, dobrovoljno 
instrument politike velikih sila?

- Moguće je, zaista, da iz nje zapravo progovaraji SAD-NATO, čije zločine 
nastoji da opere tako što krivicu za patnje Srba stavlja njima samima na dušu. 
Možda baš jedna dobitnica Nobelove nagrade treba da pomogne da se pojača 
pritisak na Srbiju, da napokon uđe u ratničku alijansu - NATO, odgovornu za 
izbegličke patnje, rat, siromaštvo i ekološku katastrofu.

* NATO agresija donela je teške posledice, posebno po zdravlje ljudi, i to 
naročito na jugu Srbije i na Kosovu. Bavili ste se time? 

 

- Više od deceniju i po posle agresije - koju su protivno međunarodnom pravu 
započele snage SAD i NATO koristeći visokotoksične i radioaktivne uranijumske 
projektile - posledice se još osećaju. U Srbiji su u porastu agresivna 
kancerogena oboljenja, koja poprimaju razmere epidemije, kako među mladima, 
tako i među starima. Ljudske patnje su neopisive i neizmerne. Zahvaćena je cela 
Srbija, a posebno su pogođeni njen jug i Kosovo i Metohija. Rezultati koje je 
objavilo srpsko Ministarstvo zdravlja govore da u Srbiji svakoga dana jedno 
dete oboli od raka.

* To je zločin protiv celog naroda?

- Zemlja je potpuno zatrovana. Zbog oštećenja genetskog materijala postoji 
opasnost od toga da se iz generacije u generaciju rađaju deca sa deformitetima. 
Svesno i voljno je počinjen genocid. Uništavanje imunog sistema kao posledicu 
ima infektivne bolesti, teška funkcionalna oboljenja bubrega i jetre, agresivne 
leukemije i druge maligne bolesti, spontane i prevremene pobačaje, kao što se 
dešavalo posle černobiljske katastrofe 1986. godine. Donedavno su političari uz 
pomoć medija, a pod pritiskom počinilaca zločina, skrivali istinu od 
uznemirenih građana. Hrabri i odgovorni lekari, naučnici, bivši oficiri i 
političari uspeli su da probiju zid ćutanja, zarad dobrobiti naroda Srbije.

* Može li se uopšte nešto popraviti?

- Radioaktivna zračenja kojima su bili izloženi ljudi, druga živa bića i 
okruženje ne mogu se “izbrisati”, ali je nešto ipak moguće popraviti, ako za to 
postoji volja: SAD i NATO mogu da se izvine srpskom narodu za zločine; moraju 
se otkriti mete i tipovi upotrebljenog oružja; imperativ je očistiti tlo i 
podzemne vode; sve žrtve treba finansijski obeštetiti; srpski narod mora da 
sazna punu istinu o posledicama tog rata po zdravlje ljudi; sistem zdravstvene 
zaštite mora da se ojača, bogate zemlje EU ne smeju više da vrbuju dobro 
obučene lekare i pomoćno medicinsko osoblje; razorena infrastruktura, kao i 
uništena industrijska postrojenja i radna mesta u njima, moraju da se obnove; 
biljke otporne na zračenje mogu da se zasade - a može se učiniti i još mnogo 
toga sličnog.

* Da li je agresija protiv evropske zemlje na pragu 21. veka otvorila vrata 
mešanju velikih sila u unutrašnja pitanja drugih zemalja?

 

- NATO agresija protiv Jugoslavije bila je model novog osvajačkog rata. Ona je 
označila stratešku promenu u samom biću Alijanse. Savez SAD-NATO odustao je 
tada zapravo od odbrambene politike i prešao na ofanzivnu (agresivnu) politiku. 
UN, naročito njihov Savet bezbedosti, isključen je iz cele priče, a međunarodno 
pravo i pravda su zaobiđeni. Taj rat bio je preteča narednih, takozvanih 
intervencija na Avganistan, Irak, Libiju i Siriju. A nasilno odvajanje 
Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija od Srbije bilo je i jeste opasan signal 
za ostale etničke grupacije u Evropi. Srpska industrija stradala je tokom rata, 
a kasnije još i više, tokom međunarodnih sankcija prema SRJ. Od devedesetih 
godina ugašeno je oko milion radnih mesta u industriji.

U SLUŽBI OSUDE * Kakvom tipu ličnosti pripada Milerova, kad je na takav način 
mogla da uvredi svoje domaćine? - Nema sumnje da joj nedostaje dužno poštovanje 
prema srpskom narodu. Samo je u tom slučaju moguće na takav način govoriti o 
svom domaćinu. Ona se tako stavila u službu osude Srba, starog čitav jedan vek.

* Tvrdite da u zapadnim zemljama vlada nasilna kultura vođenja ratova? 

- Zaista je tako. Američka vojska i SAD-NATO vode već decenijama ratove u celom 
svetu, a kraj se ne nazire. Ratovi postaju sve ubitačniji, podmukliji, 
prostorno obimniji i genocidniji. To, podrazumeva se, nosi sa sobom fatalne 
posledice po kulturu svih zapadnih zemalja. Mlade generacije se svakodnevno 
bombarduju vestima o tom razularenom nasilju. Ta kultura nasilja i rata veoma 
je loš model za budućnost koji dajemo našoj omladini.

* Koji su vaši lični motivi da budete na strani srpskog naroda? 

- Godine 1999. mi Nemci smo bili toliko izmanipulisani drskim lažima naše vlade 
i ratne koalicije, izjavama tipa “Nikada više Aušvic!”, da smo se, s retkim 
izuzecima, ćutke složili sa ofanzivnim ratom SAD-NATO protiv SRJ. Jedna srpska 
koleginica mi je dve godine kasnije govorila o ekološkom uništavanju okoline i 
stravičnim oštećenjima zdravlja ljudi zbog upotrebe bombi sa osiromašenim 
uranijumom. Oko Božića 2006. sam s tom srpskom koleginicom, kao i s nemačkim i 
švajcarskim prijateljima, otpočeo višegodišnju akciju pomoći sprskom narodu.

* U čemu se sastojala ta pomoć?

- Za decu smo prikupljali igračke i odeću, za bolnice posteljinu, potrošni 
pribor za operacije, rendgen i aparate za EKG i specijalne lampe, neophodne za 
rad oftalmologa. Bio je to pokušaj skromnog popravljanja činjenice da je 
srpskom narodu naneta nemerljiva patnja, u čemu je učestvovala i naša država. 
Nekoliko godina kasnije upoznao sam jednu divnu ženu iz vaše prelepe Šumadije. 
Ona je, u međuvremenu, postala moja supruga. 

“NOBEL” KAO POLITIKA

* POSLE prvog otvorenog pisma Herti Miler, ovih dana ste napisali i drugo. Šta 
stoji u njemu?

- Podsetio sam je na testament Alfreda Nobela, po kome se priznanje dodeljuje 
onome ko je protekle godine doneo najviše koristi čovečanstvu, i shodno tome 
postavio sam pitanje: “Gospođo Miler, za koja dela ste 2009. godine 
počastvovani Nobelovom nagradom? Da li su to zaista bili vaši literarni radovi, 
ili je to pre svega bila politička odluka Komiteta, kao i, recimo, prilikom 
dodele “Nobela” Henriju Kisindžeru ili Baraku Obami?

 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/001f01d35bb1%241c402060%2454c06120%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to