kossev.info <http://kossev.info/strana/arhiva/ristic_pravosudje/13718>  


Pokrenuta inicijativa za ocenu ustavnosti penzionisanja pravosudnih radnika sa 
KiM-a: "Krši se Ustav, diskriminišu službenici"


5-6 minutes

  _____  

Sreda 15. novembar 2017, 16:47

Postavi komentar (  
<about:reader?url=http%3A%2F%2Fkossev.info%2Fstrana%2Farhiva%2Fristic_pravosudje%2F13718#comments>
 0 ) 

Poslanik Narodne Skupštine Srbije sa Severa Kosova, Slaviša Ristić, na 
inicijativu Narodnog pokreta Srba sa KiM-a - podneo je zahtev za ocenu 
ustavnosti Uredbe Vlade Srbije o ostvarivanju prava na posebne penzije za 
nekada zaposlene u pravosudnim organima Republike Srbije na Kosovu. Oni su 
nedavno integrisani u kosovski pravosudni sistem. Ristić zamera što je uredbu 
koja ima "snagu zakona" donela Vlada, koja je izvršni organ, kao i to što se 
visina ove penzije razlikuje od penzija za pripadnike MUP-a Srbije na KiM-u, 
koji su takođe penzionisani Uredbom o posebnoj penziji. Ova uredba je "nagrada" 
za nekada srpske pravosudne radnike, odnosno "njihovo učešće u izdaji" i radi 
se o diskriminaciji državnih službenika, ocenjuje takođe.

"Ova uredba je doneta na taj način što ona, na žalost, ovakva kakva jeste - ima 
snagu zakona, a potpuno je jasno da Vlada kao izvršni organ u Republici Srbiji 
ima nadležnost da pre svega izvršava zakone, donoseći uredbe i podzakonska akta 
isključivo za izvršenje zakona, a ne da donese propis, u ovom slučaju - uredbu 
koja u ovom slučaju ima snagu zakona," rekao je Ristić.

Posebna neustavna penzija od preko 100.000 dinara 

Za Ristića je sporan i način na koji se posebne penzije za sudije i tužioce 
obračunavaju:

"Sudije i tužioci sa prostora KiM-a koji su se integrisali u kosovski 
pravosudni sistem stekli su pravo na takozvanu posebnu penziju čiji je iznos 65 
posto od poslednje plate koju su primili u sudu i tužilaštvu u kom su radili. 
Taj iznos od 65 posto uvećava se za jedan procenat za svaku godinu radnog 
staža. S obzirom na to da je većina sudija i tužioca u poodmaklim godinama, svi 
oni će imati penziju iznosa 90 odsto od svoje poslednje plate. Igrom slučaja, 
znam koliko su ti ljudi primali - negde oko 120.000 dinara. Oni će sada imati 
posebnu neustavnu penziju od 100 i nešto hiljada dinara."

Diskriminacija državnih službenika

Podseća i da to nije bio slučaj sa zaposlenima u MUP-u sa KiM-a, koji takođe 
prema uredbi Vlade Srbije primaju posebne penzije.

"Ona (uredba) propisuje da stiču uslov za 60 odsto od plate, bez uvećavanja 
procenta za godine staža. Prosečna plata pripadnika MUP-a je bila oko 60.000 
dinara, 60 posto od toga je nekih 38-39 hiljada. Sada možete da vidite kakav je 
to oblik diskriminacije kod državnih službenika," kaže Ristić.

Čekalo se na uredbu sa većim povlasticama 

On očekuje i da će Ustavni sud Srbije da povuče "pravi potez" i da ne dozvoli 
da Predsednik i Vlada Srbije krše Ustav.

"Vi se sećate da je polaganje zakletve trebalo da bude 17. oktobra i da su 
očigledno ljudi odbili, a onda je 19. Vlada donela uredbu. Imali smo izjave 
Marka Đurića - ne brinite biće to za dva dana. Čekalo se da se donese uredba sa 
većim povlasticama. Ovo je primer gde se krši Ustav da bi se sprovodile 
političke odluke koje je prihvatio jedan čovek u Briselu, a to je Aleksandar 
Vučić," zaključio je Ristić.

Briselski sporazum temeljno urušava pravni sistem Srbije

Podrška Ristiću stigla je i od poslanika Đorđa Vukadinovića koji navodi da se 
na ovom primeru vidi da "Briselski sporazum nije jedna i po stranica teksta, sa 
15 članova" i da "ima nekoliko žaba koje domaća javnost mora da proguta".

"Radi se o dokumentu koji ima brojne posledice koje su sve redom neustavne. Što 
se grbo rodi, vreme ne ispravi, a kad je reč o zakonima, što više vreme prolazi 
pokazuje se pogubnost. Briselski sporazum temeljno urušava ustavno pravni 
sistem Srbije," zaključio je Vukadinović.

 

  _____  

Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala "KoSSev" nije dozvoljeno bez 
navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije. 

VESTI <http://kossev.info/strana/arhiva/vesti/>  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00e601d35ef2%248c4cdb20%24a4e69160%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to